کد خبر: 196364

ارز واردات دارو گم شد؟

 درحالی رئیس کل بانک مرکزی بارها از تأمین ارز واردات دارو خبر داده که در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر عدم اختصاص ارز دارو از سوی شرکت‌های دارویی مطرح شده است؛ بانک مرکزی برای شفاف سازی در این موضوع جزئیات تأمین ارز اقلام دارویی را منتشر کرد.
اتاق خبر 24

"ارز دارو هم گم شد" این موضوعی است که در روزهای اخیر در محافل خبری مطرح شده و این گمانه را به همراه داشته که برخلاف اعلام قبلی بانک مرکزی، در چند ماه گذشته ارزی برای واردات دارو به فعالان این حوزه اختصاص داده نشده است.

این درحالی است که همتی قبلاً اعلام کرده بود از ابتدای سال 500 میلیون دلار ارز به واردات دارو تخصیص پیدا کرده است ولی رئیس سندیکای صنایع داروهای انسانی ایران، گفته: بانک مرکزی از ابتدای سال تا 20 اردیبهشت جمعا فقط 11 میلیون دلار برای دارو تخصیص داده‌ است. 125 میلیون دلار هم برای واکسن کرونا تخصیص داده‌اند.

محمدرضا واعظ‌مهدوی، رئیس انجمن علمی اقتصاد سلامت نیز گفته بود:  ارز مواد اولیه دارویی نزدیک به یک سال است که تقریبا تخصیص داده نشده است.

بانک مرکزی در همین ارتباط با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد:‌ در سال گذشته 3 میلیارد دلار و در دو ماه ابتدایی سال جاری 770 میلیون دلار برای واردات اقلام اعلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأمین ارز انجام شده است. 

بر اساس مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در سال 1399 مبلغ 2.5 میلیارد دلار سهمیه ارز ترجیحی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین شد که با توجه به شرایط خاص موجود، در سال گذشته بالغ بر 3 میلیارد دلار برای واردات اقلام اعلامی آن وزارت تأمین ارز شده است.

همچنین براساس سهمیه ارزی تعیین شده آن ستاد برای شش ماهه اول سال 1400 نیز، مبلغ 1.5 میلیارد دلار برای واردات وزارت بهداشت تعیین شده که تاکنون بالغ بر 1 میلیارد دلار آن براساس اولویت‌های اعلامی آن وزارتخانه تخصیص یافته است. از این مبلغ 210 میلیون دلار برای خرید واکسن و560 میلیون دلار برای سایر اقلام تأمین ارز و پرداخت شده است. لذا جمع تامین ارز صورت گرفته در دو ماهه سال جاری 770 میلیون دلار است که از 50 درصد کل سهمیه شش ماهه اول نیز بیشتر بوده است. بنابراین عدم کفایت موجودی برخی اقلام، ارتباطی به موضوع تامین ارز ندارد.

گفتنی است، اولویت اقلام مشمول دریافت ارز توسط وزارت بهداشت تعیین و در نتیجه میزان موجودی اقلام مختلف نیز صرفاً با نظر آن وزارت‌خانه مدیریت می‌شود که این روش همواره برای تامین واردات با نرخ ارز ترجیحی انجام شده است.

لیکن به نظر می‌رسد برخی از واردکنندگان با محوریت منافع شخصی به انتشار اخبار و تفاسیر ناصحیح و‌ سودجویانه از شرایط اقدام کرده و با هدف تمرکز بر منافع تجاری خود با زیر سوال بردن فرایند واردات و تامین ارز اقلام دارویی در فضاهای رسانه‌ای، جامعه را نسبت به عملکرد بانک مرکزی در خصوص موضوع مهم دارو و درمان ملتهب و نگران می‌کنند. 

لذا با استناد به آمار قطعی عملکرد تامین ارز صورت گرفته، تاکید می‌شود بانک مرکزی تامین ارز کالاهای اساسی به ویژه دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی را طبق مصوبات ستاد اقتصادی دولت به طور کامل انجام داده است و از رسانه ها درخواست می شود در این خصوص همواره به آمارهای صحیح و عینی اتکا کنند و از شبهه افکنی و شایعه پردازی بپرهیزند.

منبع: خبرگزاری تسنیم