کد خبر: 196356

جهش تاریخی بورس

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سیاست‌های دولت در قبال بورس گفت: دولت آمادگی لازم برای استقبال از این حجم عظیم سرمایه را نداشت و بازار با چالش مواجه شد، به‌این‌ترتیب فرصتی تاریخی در بی‌تدبیری دولت سوخت.
اتاق خبر 24

محمد صفایی با اشاره به وضعیت بازار بورس اظهار داشت: بازار بورس یک بازار بسیار عالی و خوب  برای اقتصاد کشور است چرا که جریان سرمایه به سمت تولید هدایت می‌شود، لذا مهمترین مسئله اعتماد مردم به بازار است که در سال 99 یک اتفاق مبارک در بازار بورس افتاد و آن این که سهامدارها 24 برابر شدند، حجمی از جهش در بازار بورسی ایران در سال گذشته رخ داد که با کل سابقه بازار متفاوت کرد.

وی ادامه داد: فرصت طلایی برای اقتصاد کشور پیش آمد که متاسفانه دولت توان مدیریت این حجم از سرمایه را در بازار بورس  نداشت و نتوانست درست مدیریت کند، مهمترین مولفه بحث اعتماد مردم است و حتما باید شرکت‌هایی که در بورس هستند آمارشان شفاف و دقیق باشد، اگر شرکت‌های بورسی تخلف می‌کنند با فوریت با تخلف آنها برخورد شود؛ این بازار از هرگونه تخلف اطلاعات نادرست مبرا باید باشد تا اعتماد اجتماعی شکل گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مردم نیز باید با بازار بورس از طریق مطالعه و مشاوره آشنایی پیدا کنند و سپس وارد بازار شوند و معامله انجام دهند؛ به صرف این که فلان سهام رونق دارد نباید بدون مطالعه و اخذ مشاوره وارد بازار بورس شد.

صفایی تصریح کرد: طرحی از سوی کمیسیون اقتصادی به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه دادیم تا مصوبه جلسه سران قوا را اخذ کنند که پذیرفته شد؛ بر این اساس کسانی که در بازار بورس حضور دارند و سهام آنها زیر10 میلیون تومان است دولت سود آنها را باید تضمین کند تا این سهامداران خرد دچار آسیب نشوند، دولت آمادگی لازم برای استقبال از این حجم عظیم از حضور سرمایه را نداشت و بازار با چالش مواجه شد، با طرحی که از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به سران قوای سه گانه ارائه شد امیدواریم بخشی از زیان سهامداران خرد جبران شود.

وی افزود: بورس در حال پیدا کردن جایگاه خود است، تاکنون چالش‌هایی در این حوزه بوده و مشخص بود در مقاطع و مواردی شرکت‌ها دچار حباب بودند که همان حباب‌ها مورد معامله قرار گرفت و وقتی حباب تخلیه شد  سهامداران با ضرر و زیان مواجه کرد اما  اگر دولت این مسئله را به درستی مدیریت و شرکت‌های حقوقی بزرگ را وارد می‌کرد این چالش پیش نمی‌آمد.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مقطعی شاهد بودیم که در بازار سرمایه تقاضا خیلی تشدید و عرضه متناسب می‌شد تا توازن برقرار شود، زیرا آنجا تقاضا بسیار زیاد بود و در مقابل عرضه وجود نداشت در نتیجه قیمت‌ها بالا می‌رفت؛ در همان مقطع تقاضا گسترده بود و دولت باید عرضه را مدیریت و شرکت‌های حقوقی را وارد بورس می‌کرد تا قیمت‌ها بی‌جهت بالا نرود.

صفایی بیان کرد: در زمانی که قیمت‌ها کاهش پیدا کرد حقوقی‌های بازار باید خرید می‌کردند؛ عرضه و تقاضا به درستی مدیریت نشد اما به مرور مردم با بازار آشنایی پیدا کردند و مدیریت بورس شرایط خود را با وضعیت موجود وفق داد.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای عنوان کرد: نباید این وضعیت اتفاق بیفتد که پول‌هایی که وارد بازار سرمایه می‌شود به سمت سفته بازی هدایت شود؛ اصل بر این است که پولی که وارد بازار سرمایه می‌شود کمک به تولید کند و حتما باید مدیریت صورت بگیرد تا به سمت سفته بازی هدایت نشود بلکه از این سرمایه به عنوان سرمایه در گردش واحدهای تولیدی یا سرمایه ثابت شرکت‌های تولیدی و یا تامین کالای اولیه باید بهره برذ.

 صفایی خاطرنشان کرد: نمی‌توان پذیرفت این حجم از سرمایه وارد عرصه تولید نشود و نکته این است که شرکت‌های بورسی باید شفاف شوند؛ این مسئله باید شفاف شود که که این میزان سهامی که فروش رفته، نقدینگی ناشی از آن در کجا هزینه شده است؟

صفایی اظهار کرد: پایانه فروشگاهی که توسط سازمان امور مالیاتی باید از اول خردادماه طبق تکلیف قانونی راه‌اندازی می‌شد متاسفانه انجام نشد که اگر این مهم انجام شود، ورودی و خروجی‌های بورسی نیز دقیق‌تر می‌شد و البته اعلام کرده‌اند تا یک سال دیگر این طرح را اجرایی می‌کنند.

وی بیان کرد: وقتی بازار سرمایه و بازار پولی و بورس مدیریت نمی‌شود تاثیر خودش را بر سایر عرصه‌ها و پدیده‌های اقتصادی می‌گذارد و نمونه آن را امروز در وضعیت بازار مسکن و سکه شاهد هستیم.

صفایی در پایان گفت گفت: کلیات طرح بانکداری را از تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذراندیم که قطعا یکی از بهترین طرح‌هایی است که در طول 40 سال گذشته به تصویب مجلس گذشته و زمینه خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری و سوداگری را فراهم می‌کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم