کد خبر: 196331

خرمشهر را خدا آزاد کرد

سوم خرداد ماه 1361 کسی نبود که لبخند شادی و سرور بر لب نداشته باشد. کسی نبود که شور و شوق تمام وجودش را فرا نگرفته باشد. کسی نبود که اشک اشتیاق از دیدگان جاری نسازد و کسی نبود که خداوند منان و قهار را شکر نگوید؛ چرا که در چنین روزی، پیروزی معجزه مانندی نصیب سپاهیان توحید شده بود و آن، فتح «خونین شهر» بود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

سوم خرداد و فتح خرمشهر با تاریخ ایران گره خورده است. فتح خرمشهر برای تاریخ ایران بیش از آنکه فتح یک سرزمین باشد؛ نماد و ارزشی از یک سلسله خواستن‌ها و شهادت‌ها و استقامت‌ها است. سوم خرداد روز آزادسازی شهری است که در جنگ اراده‌ها، اراده دشمن زمین‌گیر می‌شود و این پیام به دشمن داده می‌شود که وَ لَیَنصُرَنَّ اللهُ مَن یَنصُرُه.

خرمشهر پس از ۵۷۵ روز اشغال، در ۲۵ روز نبرد سخت در ۱۱ صبح سوم خردادماه آزاد شد و غریو شادی تمامی میهن اسلامی را فرا گرفت. آن روزهای سخت و غرورآفرین تمام شد اما هنوز سرمان بلند از دفاعی بزرگ و محکم است.

فتح خرمشهر بازگشای دری بود که مفتاحِ فتوحات دیگر شد و ایران با انجام عملیات بیت المقدس باعث ایجاد روحیه تهاجمی در بین رزمندگان شد. پس از به وقوع پیوستن این عملیات، نیرو‌های ایرانی موفق به بازپس گیری بیشتر اراضی اشغال شده در آغاز جنگ شدند و جمهوری اسلامی در موقعیت برتر و مسلط نظامی و تبلیغاتی قرار گرفت.

بعد از آزاد سازی این شهر رزمندگان ایرانی در مسجد جامع خرمشهر به نماز ایستادند، مردم هم با شور، شوق و شادی فراوان به خیابان‌ها ریختند و جشن گرفتند و شیرینی پخش کردند. گویا که یک ملت رها شده است. بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نیز در سوم خرداد ۱٣۶۱ خورشیدی به مناسبت این پیروزی پیامی صادر کردند که در اولین بخش آن آمده است: «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

آزادسازی خرمشهر

 پیام امام

حضرت امام خمینی (س) به مناسبت فتح خرمشهر، پیام رسا و متینی را صادر فرمودند: در قسمتی از این پیام آمده است : «اینجانب، با یقین به آن که «ما النصر الا من عندالله» از فرزندان اسلام و قوای سلحشور مسلح که دست قدرت حق از آستین آنان بیرون آمد و کشور بقیة الله الاعظم - ارواحنا لمقدمه الفدا ـ را از چنگ گرگان آدم خوار که آلت هایی در دست ابرقدرتان، خصوصا آمریکای جهانخوارند، بیرون آورد و ندای الله اکبر را در خرمشهر عزیز طنین انداز کرد و پرچم پرافتخار لااله الا الله رابر فراز آن شهر خرم که با دست پلید جنایتکاران غرب به خون کشیده شده و خونین شهرنام گرفت، به اهتزاز در آورد، تشکر می کنم و آنان، فوق تشکر امثال من هستند. آنان به یقین مورد تقدیر ناجی بشریت و بر پاکننده عدل الهی در سراسر گیتی ـ روحی لتراب مقدمه الفدا ـ می باشند.»

روز دوشنبه، سوم خرداد ماه 1361 کسی نبود که لبخند شادی و سرور بر لب نداشته باشد. کسی نبود که شور و شوق تمام وجودش را فرا نگرفته باشد. کسی نبود که اشک اشتیاق از دیدگان جاری نسازد و کسی نبود که خداوند منان و قهار را شکر نگوید؛ چرا که در چنین روزی، پیروزی معجزه مانندی نصیب سپاهیان توحید شده بود و آن، فتح «خونین شهر» بود.

عملیات پیروز بیت المقدس، در تاریخ 10 اردیبهشت ماه 1361، به قصد آزادسازی خرمشهر و بیرون راندن نیروهای دشمن از میهن اسلامی آغازشد. این عملیات که با رمز یا «یا علی ابن ابیطالب» شروع شد، در مراحل اولیه با تصرف پایگاه مرزی کوشک همراه بود. همچنین در این عملیات، ضربات سخت و هولناکی بر تیپ نهم گارد مرزی و تیپ 238 گارد مرزی دشمن وارد آمد و تعداد زیادی از مزدوران بعثی، به اسارت لشکریان جبهه توحید در آمدند که در میان آنها، افسران عالیرتبه رژیم بعثی نیز به چشم می خوردند. به دنبال این پیروزی های بزرگ بود که به تدریج خاکریزهای دشمن، یکی پس از دیگری به تصرف نیروهای اسلام درآمد و فرماندهان مزدور عراقی، در اوج وحشت و هراس، پی در پی فرمان عقب نشینی صادر کردند. به این ترتیب، خرمشهر از لوث وجود دشمن، پاکسازی گردید.

خرمشهر

صدام بعد از آزاد سازی خرمشهر چه حالی داشت؟!!!

یکی از فرماندهان عراقی که از خرمشهر جان سالم به در برده بود درخاطراتش می نویسد: "تمام تیپ هایی که سالم مانده بودند عقب نشینی کردند. روز بسيار بدی بود، چون فرماندهی نظامی دستور اعدام تعداد زیادی از افسران را صادر کرد، اما به من و سرهنگ احمد زیدان نشان شجاعت دادند. هنگام توزیع نشان شجاعت، صدام گفت: من از مقاوت شما در خرمشهر راضی نیستم. این نشان ها برای سرپوش گذاشتن به تلفات ما در مقابل افکار عمومی است. کاش کشته می شدید و عقب نشینی نمی کردید.

او خشمگین به ما نگاه می کرد. بعد به طرف ما تف انداخت و گفت: چهره ما و چهره تاریخ را سیاه کردید! چرا از سلاح های شیمیایی استفاده نکردید؟ من آرام نمی شوم تا روزی که سرهای شما را زیر چرخ تانک ببینم!

صدام حرف های زیادی زد که نمی توان آنها را بازگو کنم. در این هنگام به سنگدلی صدام پی بردم! شاید در آن زمان خواست خدا بود که توانستیم از چنگ صدام نجات پیدا کنیم . چرا که او به حدی عصبانی بود که لیوانی که دستش بود را به زمین کوبید و قطعاتش به سمت ما پاشید. بعد فریاد زد: ای وای! خرمشهر از دست رفت. دیگر چطور می توانیم آن را پس بگیریم؟ در این موقع سرتیپ ستاد برخاست و گفت: بخشید قربان...

صدام خشمگین به او نگاه کرد و گفت: خفه شو احمق ترسو! همه تان ترسویید و باید اعدام شوید!

من خود را برای مرگ آماده کرده بودم و در دل گفتم: ای کامل، پسر جابر امشب خواهی مرد و جسدت هم گم و گور خواهد شد.

صدام فریاد زد: "چرا به آن ها شیمیایی نزدید؟" یکی از افسران گفت:" قبران د راین صورت سلاح شیمیایی بر سربازان خودمان هم اثر می کرد، چون ما نزدیک دشمن بودیم" صدام فریاد زد: "به درک! آیا خرمشهر مهم تر بود یا جان سربازان ، ای مردک پست!" او یکسره دشنام می داد، آنقدر که همگی پی بردیم او بویی از انسانیت نبرده است.

او در پایان صحبت های خود گفت:" من در میان شما مرد نمی بینم ،به خدا قسم که همه تان از زن کمترید. زن های عراقی از شما برترند" باز به صورت ما تف انداخت و رفت و محافظانش با چوب به جان ما افتادند؛ این درحالی بود که افسران عالی رتبه گریه می کردند و می گفتند:"زنده باد صدام!"

خاطره يك اسير عراقي

طه شكرچي، يكي از فرماندهان جيش الشعبي كه پس از اشغال خرمشهر به رياست بانك ملي عربستان آزاد (نام انتخابي حزب بعث براي استان خوزستان) برگزيده شده بود، وظيفه تخليه كليه‌ي بانك‌هاي خرمشهر را بر عهده گرفته بود و به اين دليل كه بانك‌هاي خرمشهر كه در زمان آغاز جنگ يكي از بزرگترين بندرهاي تجارتي ايران محسوب مي‌شد، آکنده از پول و ارزهاي خارجي و طلا و جواهرات بود. رژيم بعث پس از اشغال خرمشهر به تشكيل كميته تخليه اموال اقدام نمود و پس از تشكيل اين كميته نزدیک پانزده هزار يخچال به عراق منتقل شد. همچنين اموال و اثاثيه‌ 25 هزار واحد مسكوني شهر خرمشهر به بندر بصره منتقل و پس از فروش در آنجا، مبلغ آن به حساب ارتش عراق واريز شد. هفتصد هزار تن كالا نيز به همراه پنج هزار اتومبيل خارجي كه در بندر عظيم خرمشهر تخليه شده بودند، به دست اشغالگران به غارت برده شد و سپس سرهنگ احمد زيدان، فرمانده نيروهاي عراقي مستقر در خرمشهر، دستور به تخريب كامل شهر را صادر كرد و بسياري از منازل با سیصد تن ان تي تخريب شد.

آزادسازی خرمشهر

حماسه خرمشهر از منظر رهبر انقلاب

رهبر انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای حماسه آزادی خرمشهر را حادثه ای بی نظیر قلمداد کرده، چنین فرمودند: «حماسه مقاومت و آزادی خرمشهر، حادثه ای بی نظیر در تاریخ جهان است. خرمشهر، به پرچم سرافرازی و پایداری ملت ایران مبدل شده است. حماسه خرمشهر، باید جای خود را در دنیا پیدا کند. خاطره این روز تاریخی و فراموش نشدنی، همواره بر شما برادران عزیز و دلاورمردان صحنه نبرد گرامی باد.»

آن چه حماسه عظیم خرمشهر را مادر حماسه ها ساخت، اوج ایثارها، فداکاری ها، شجاعت ها، شهادت ها، مقاومت ها، رنج ها و مظلومیت ها بوده است و آن چه به خرمشهر قداست کلام مقدس امام خمینی رحمه الله است که فرمودند: «خرمشهر را خدا آزاد کرد.»

 این جمله مقدس، والاترین و بالاترین ارزشی است که شایسته توصیف این حماسه می باشد. خرمشهر، نقطه عطفی در تاریخ جنگ تحمیلی استکبار جهانی بر ضد انقلاب اسلامی است. خرمشهر، قاموسی از ارزش ها است؛ ارزش های متعالی و مقدس. حماسه خرمشهر، کتاب قطوری است که از سطر سطر آن، رایحه الهی و انسانی به مشام می رسد. یاد آن روزهای حماسه به خیر و راه شهیدانِ خرمشهر پررهرو باد.

 خرمشهر، حماسه بزرگ دفاع مقدس به شمار می آید. مردمان دنیا، هنوز از عوامل پیروزی رزمندگان اسلام بی خبر و در تعجب هستند، ولی امام خمینی رحمه الله در یک کلام عامل اصلی آن را چنین فرمودند: «فتح خرمشهر، یک مسأله عادی نیست؛ بلکه مافوق طبیعت است». به راستی که فتح خرمشهر معماست و این معما را باید در انگیزه الهی مران خدا جست وجو کرد که دل در گرو معشوق داشتند و در کوی او سر بر آستان بی نیاز نهادند. در سالروز فتح خرمشهر، جا دارد از شهید محمد جهان آرا فرمانده سپاه خرمشهر و هم سنگران شهید او نیز یاد کنیم که جز در فکر آزادی خرمشهر نبودند و تنها به شهادت در راه خدا می اندیشیدند. آری، آنان رفتند تا خورشید، از پشت شقایق ها طلوع کند و از پشت خاک ریزها، فجر صادق را به همگان بنمایاند. یاد همه شهیدان گرامی باد.

 عملیات آزادسازی خرمشهر، از نظر نظامی و استراتژی جنگی، و از دید نخبگان نظامی و کارشناسان مسایل جنگ، بیشتر به معجزه شبیه است تا عملیات نظامی. تمام کارشناسان و متخصصان امور، بر این باور بودند که آزادسازی خرمشهر، عملیاتی غیرممکن و محال بوده است. اگر به سرمایه گذاری عظیم نظامی عراق در طول اشغال این شهر نگاه کنیم، شاید نظر کارشناسان مسایل نظامی، چندان دور از واقعیت نباشد. وجود هزاران نیروی زرهی، پیاده و مکانیزه به همراه هزاران وسایل جنگی و تجهیزات مدرن و پیشرفته، اختصاص چند سپاه بزرگ عراق و معطوف کردن بیش از هفتاد درصد ارتش به این منطقه و...، همه گواهی می دهند که فتح خرمشهر محال بود، اما معجزه اتفاق افتاد و محاسبات رایانه ها و نخبگان نظامی را باطل کرد و تمام کارشناسان امور نظامی را به وحشت انداخت. این پدیده که فراتر از عملیات نظامی بود، همه را به بهت و سکوت و حیرت واداشت؛ زیرا هیچ نظریه رسمی علمی، برای تبیین آن در قاموس مسایل نظامی نیافتند.

 بدون شک ابعاد سیاسی حماسه فتح خرمشهر، به دلیل اهمیت آن، وسیع و دامنه دار است و نقش مهم تری به نسبت سایر ابعاد دارد؛ زیرا خرمشهر به عنوان یک برگ برنده، برای دو طرف نیروی متخاصم، ایفای نقش می کرد.

 ویژگیهای سیاسی این حماسه عظیم را می توان چنین برشمرد: 1. سلب قدرت مانور سیاسی عراق و دشمنان انقلاب اسلامی در محافل سیاسی و مجالس دنیا، نظیر مجالس سازمان ملل متحد، شورای امنیت، شورای همکاری خلیج فارس، کنفرانس غیرمتعهدها و ...؛ 2. احترام به حق حاکمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از سوی عراق؛ 3. تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی در بعد سیاسی، به ویژه از نظر بین المللی به عنوان نظامی که بدون اتکای به قدرت های خارجی، در شرایط خطیر و حساس، قادر به طرح و تحقق مکانیسم های مهم و پیچیده سیاسی ـ نظامی است؛ 4. انعطاف و انفعال مواضع سیاسی عراق و عقب نشینی از خواسته های نامشروع خود؛ 5. عدم اعتماد شورای همکاری خلیج فارس به رژیم عراق که باعث تزلزل این رژیم از نظر مالی شد. شورای همکاری با فتح خرمشهر از پیروزی صدام در جنگ دچار یأس گردید و ارسال کمک ها را باعث هدر دادن امکانات تلقی کرد.

هيچ كس نيست نداند...

بيانات رهبر انقلاب در اجتماع بزرگ مردم اهواز(18/12/75)

هيچ كس نيست كه نداند مردم خرمشهر و آبادان و مردم شجاع و غيور و مؤمن اهواز يا دزفول و ديگر شهرهاى اين استان، در مقابل دشمنى كه مى‌خواست ملت شهرها را خالى كند، چه عكس‌العملى نشان دادند. جوانان و پيرمردان و مردان و زنان ايستادند و مبارزه كردند و جنگيدند. من در سوسنگرد، يك زن مسلمان شجاع را ديدم كه مردم سوسنگرد مى‌گفتند او در هنگام حضور نيروهاى متجاوز در اين شهر، با چوبدستى خود، چند متجاوز را به خاك انداخته و نابود كرده است! در سرتاسر اين استان ممتَحن و مجرّب، مردان و زنان و خانواده‌ها، شهريها و روستاييها، عشاير عرب و لُر و بختيارى و مردم فارس كه در اين استان هستند، همه و همه در كنار يكديگر و دست در دست هم، در مقابل متجاوزان ايستادند. البته ملت ايران به كمك استانهاى مرزى آمد - در اين شكّى نيست - و آزمايش بزرگ، آزمايش ملت ايران بود؛ اما چه كسى است كه نداند استانى كه در كنار مرز است، در مقابل اوّلين حملات دشمن، چه شكنجه و درد دشوارى را تحمّل مى‌كند. و اين استان، هشت سال اين دشوارى را تحمّل كرد و ايستاد و فداكارى نمود.

خرمشهر

و اما پدران، مادران و همسران

بيانات رهبر انقلاب در جمع خانواده هاي شهدا(3/3/84)

روز سوم خرداد، همان ساعت اولى كه رزمندگان ما خرمشهر را گرفته بودند، مرحوم شهيد صياد شيرازى به من تلفن كرد - بنده آن وقت رئيس جمهور بودم - و گزارش اوضاع جبهه را مى‌داد. مى‌گفت الان هزاران سرباز و افسر عراقى صف بسته‌اند، براى اين‌كه بيايند ما دستهايشان را ببنديم و اسير شوند! قدرت معنوى يك ملت اين است. فقط خرمشهر نيست - خرمشهر يك نماد است - كربلاى 5 ما هم همين‌طور بود؛ والفجر 8 ما هم همين‌طور بود؛ فتوحات فراوان ديگر ما هم همين‌طور بود؛ عمليات خيبر و بدر و مجموعه‌ى هشت سال دفاع مقدس ما هم همين‌طور بود. البته ناكامى و شكست هم داشتيم و شهيد هم داديم؛ ميدان مبارزه است. به بركت ايمان شهيدان ما و ايمان شما پدران و مادران و همسران -كه شماها هم پشت سر شهدا قرار داريد؛ چون اگر پدر شهيد، مادر شهيد و همسر شهيد با او همدل و هم‌ايمان نباشند، او نمى‌تواند برود بجنگد- توانستيد در اين مبارزه پيروز شويد. اين همان درسى است كه بايد همواره جلوى چشم ما باشد و به آن نگاه كنيم.

دستاوردهای فتح خرمشهر

حماسه فتح خرمشهر، دستاوردهای فراوانی به دنبال داشت؛ از جمله این که این پیروزی، اعتماد به نفس مسئولان نظام را در دفاع از حقوق مشروع و ایفای نقش در محافل سیاسی و اتخاذ مواضع قوی و منطقی در پی داشت. افزون بر این، با فتح خرمشهر، شور انقلابی مردم دو چندان وباعث شد که ایران از این طریق، موفق به بازسازی نیروها، امکانات و حضور بی شائبه مردم در صحنه های نظامی - سیاسی گردد. همچنین فتح خرمشهر، باعث شد که عراق از همه درخواست های ناحق خود دست برداشته و به قراردادهای بین المللی تن دهد.

فتح خرمشهر؛ انجام ناشدنی‌ها

سردار شهید قدس ما یکی از فرماندهان فاتح خرمشهر بوده است. ماجرای فتح خرمشهر و پیچیدگی‌هایی که در آزادسازی آن وجود داشت، جزء یکی از نقاط مهم و حساس تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس محسوب می‌شود. رهبر انقلاب در یکی از سخنرانی‌های خود در مورد این موضوع فرمودند: «هیچ کس در دنیا باور نمی‌کرد که نیروهای مسلح ما بتوانند خرمشهر را پس بگیرند؛ چون خرمشهر رفته بود.»

علی‌رغم مقاومت‌های مردمی و تلاش‌های نیروهای مسلح در مقابل پیشروی‌های ارتش عراق و توقف این پیشروی‌ها، کوشش‌های اولیه در قالب عملیات‌هایی نظیر «۲۳ مهر»، «نصر» و «توکل» برای آزادسازی ۱۵۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی‌اشغال‌شده‌ ایران ناکام بود. در چنین وضعیتی ابوالحسن بنی‌صدر، رئیس‌جمهور و فرمانده‌ قوای مسلح ایران به این نتیجه رسیده بود که «این جنگ راهکار نظامی ندارد؛ ما باید از نظر سیاسی دنبال راه‌ حل باشیم». وی در جای دیگری گفته بود: «یا باید به جنگ خاتمه داد و یا اگر بخواهیم به جنگ ادامه دهیم، باید طول زمان را بپذیریم و راهی به بازارهای اسلحه و مهمات باز کنیم.» قاسمعلی ظهیرنژاد، فرمانده نیروی زمینی ارتش نیز معتقد به انجام حرکت نظامی از سوی ارتش نبود و معتقد بود وضعیت موجود (ادامه‌ حضور نیروهای عراق در داخل خاک ایران) باید حفظ شود. سردمداران حکومت بعث با مشاهده‌ چنین مواضعی از سوی مقام‌های ارشد سیاسی و نظامی ایران تهدید کردند: «چنانچه حکام تهران سر عقل نیایند، دولت عراق ناگزیر است بر اقدامات خود بیفزاید و شکست‌های سخت‌تری را بر رژیم تهران وارد آورد.»

در حالی که یأس و ناامیدی در برخی اجزای ساختار سیاسی و نظامی ایران و بعضی مقام‌های ارشد ایرانی رخنه کرده بود و درست زمانی که رئیس‌جمهور به عنوان فرمانده کل قوا به‌جای تلاش برای بسیج تمام توان کشور و استفاده از همه ظرفیت‌های نیروهای داخلی در راستای بازپس‌گیری سرزمین‌های‌اشغالی، به اختلافات داخلی دامن می‌زد و کشور را تا سرحد یک بحران داخلی پیش برده بود، به‌نظر می‌رسید ارزنهًْ‌الروم یا معاهده‌ پاریس دیگری باید منعقد شود تا ایران در ازای چشم‌پوشی از بخشی از سرزمین خود، حاکمیت خود بر دیگر مناطق را تثبیت کند، اما تحولات شگرفی در صحنه‌ سیاست و متعاقب آن در میدان‌های نظامی به وقوع پیوست.

در چنین وضعیتی رزمندگان ایران با فاصله‌ اندکی پس از انجام عملیات فتح‌المبین، عملیات بیت‌المقدس را با هدف آزادسازی خرمشهر آغاز کردند. علی‌رغم تمام تبلیغات رسانه‌ای و همه تهدیدات سیاسی و نظامی، رزمندگان ایرانی گام‌به‌گام عملیات بیت‌المقدس را در فاصله‌ زمانی ۱۰ اردیبهشت تا ۳ خرداد ۱۳۶۱ در چهار مرحله به انجام رساندند. نیروهای ایران در این عملیات، منطقه‌ای به وسعت ۵۳۸۰ کیلومتر مربع را آزاد کردند.

بنابراین، آنچه در ابتدا ناشدنی تصور و تصویر می‌شد به بهترین نحو انجام شد. این‌بار بازپس‌گیری خرمشهر نه‌تنها عهدنامه‌ای ننگین را موجب نشد، بلکه حماسه فتح خرمشهر آن هم با اتکاء صِرف به قدرت خودی و ظرفیت‌های درونی، به مثابه سندی ماندگار در تاریخ ایران ثبت شد؛ سندی که سنت پیروزی در مبارزه‌ نابرابر را احیاء کرد و سندی که مقاومت را جایگزین سازش، تسلیم و مماشات کرد.

آزادسازی خرمشهر

روز قدس و درماندگی بیش از پیش صهیونیستها

همزمانی روز جهانی قدس امسال با سالروز فتح خرمشهر، نوید فروپاشی و اضمحلال رژیم غاصب صهیونیستی با محوریت سردار بزرگ اسلام شهید قاسم سلیمانی و همچنین خنثی‌شدن توطئه فراموشی مسئله فلسطین را می‌دهد. برای ما که چنین فتح‌الفتوحی پیش روی ماست ، آزادی قدس را آن‌هم با توجه به شرایط منطقه ، قدرت روزافزون جبهه مقاومت و ضعف و درماندگی بیش از پیش صهیونیستها را باورپذیرتر می‌کند. هفتاد سال پس از «روز نکبت» و تولد این غده سرطانی در منطقه، رژیم صهیونیستی هیچگاه تا به این اندازه که امروز مشاهده می‌شود در شرایط ضعف و بحران داخلی و خارجی نبوده است به صورتی که وعده امام خمینی(ره) در ریشه‌کن شدن این غده سرطانی اکنون چندان دور به نظر نمی‌رسد.

اهمیت فتح خرمشهر

در خصوص اهمیت فتح خرمشهر، سخن‌ها بسیار گفته‌اند و اگر محض یادآوری بخواهیم به نکاتی اشاره کنیم، می‌توان موارد چندی را مطرح کرد که به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

۱- فتح خرمشهر معادله جنگ را به نفع ایران تغییر داد. رژیم بعثی با هدف پیروزی و نابودی انقلاب اسلامی و با نادیده گرفتن تمامی قوانین بین‌المللی به ایران اسلامی که به تازگی شاهد تغییر حاکمیت از دیکتاتوری به جمهوری اسلامی با یک انقلاب مردمی شده بود، ناجوانمردانه مورد حمله و تجاوز گسترده‌ای قرار داد. پیشروی‌های بدون مانع جدی در روزهای اول، باد غرور را در صدام و حامیانش به جنون تبدیل کرد و شهرها و روستاهای جنوبی ایران را زیر شلیک‌های مرگبار توپ‌های سنگین به خاک و خون کشیدند.

در چنین شرایطی، مقاومت دلیرانه رزمندگان اسلام و بیرون راندن دشمن از خونین شهر، ارزشی بسیار فراتر از بیرون راندن دشمن از یک قسمت از خاک میهن اسلامی داشت و آن، ظهور یک حماسه در عصر جدید بود که در آن حماسه‌های واقعی از زندگی مردم به سینماها مهاجرت کرده بودند. می‌توان ادعا کرد که از همان سوم خرداد، دشمن خود را در ورطه نابودی دید و حضور میانجیگران بین‌المللی نشانه‌های عینی از ناامیدی دشمن از آرزوی شوم خود بر ایران اسلامی داشت.

۲- آزادی خرمشهر، بعد از عملیات غرور آفرین فتح المبین اعتماد به نفس برای پیروزی در رزمندگان دفاع مقدس را به اوج خود رساند. اگر قبل از سوم خرداد، رزمندگان ما در پستوهای ذهن خود، به دفاع در مقابل حملات دشمن فکر می‌کردند، فاتحان خرمشهر، تهاجم و پیروزی بر دشمن را به یک واقعیت عینی و دست‌یافتنی تبدیل کردند.

۳- فتح خرمشهر، حیات و دوام انقلاب اسلامی را به عنوان یک قدرت نوظهور در منطقه تثبیت کرد. تا قبل از پیروزی سوم خرداد، هنوز دشمن و حامیان استکباری او، خواب تعبیر نشده نابودی و سقوط انقلاب اسلامی را از ذهن خود بیرون نکرده بودند، اما با این پیروزی فهمیدند که در همین مدت اندک، پایه‌های نظام نوپای جمهوری اسلامی با اتکا به ولایت و رهبری حضرت امام (ره) و حمایت همه جانبه مردم انقلابی، همچون درختی تنومند، محکم و استوار است.

۴- فتح خرمشهر یک پیمان نامه نانوشته بین رزمندگان فاتح خونین شهر با شهیدان و همرزمان خود بود. سلحشوران دفاع مقدس، پیمان بستند که تا بیرون راندن دشمن از آخرین نقطه صفر مرزی از پای نخواهند نشست و اجازه نخواهند داد یک وجب از سرزمین ایران اسلامی در دست بیگانگان به اسارت گرفته شود و بر این پیمان تا بذل جان استوار ماندند و شهدای والامقام را تقدیم انقلاب و ایران کردند و جا ماندگان تعهد کردند که، چون شهدا دل پاک کنند و تا آخرین روزهای زندگی خود، از آرمان آن‌ها صیانت کنند و، چون آن‌ها صادق، سالم و خادم مردم، اسلام و رهبر باشند و ملت ایران نیز پیمان بستند که بر آرمان‌های بزرگ انقلاب و رزمندگان اسلام تا آخر بایستند و اجازه ندهند در گذر زمان، کوچک‌ترین خللی بر این پیمان وارد شود.

یک سوی پیمان، فاتحان خرمشهر بودند که با شهدا عهد بسته بودند و در سوی دیگر، مردم ایران با فاتحان خرمشهر که عهد بسته بودند تا آخر، حامی فرزندان صدیق و خدمتگزار ایران اسلامی باشند و وفاداری به این عهد، یکی از مهم‌ترین عوامل عبور سرافرازانه انقلاب اسلامی از گردنه‌های سخت و نرم توطئه تا به امروز بوده است؛ و امروز ملت ایران از تمام اقشار از مسئولان و مدیران عالی رتبه تا تک تک فرزندان این مرز و بوم با عهدی بر دوش مانده با شهدای گرانمایه دفاع مقدس که بر تارک تاریخ معاصر ایران زمین می‌درخشد و همگان را یادآور آن عهد نه چندان دور می‌کند و هر سال با سالگرد خود در سوم خرداد، یادآور می‌گردد که آیا همگان بر پیمان خود استوار مانده‌اند؟

آیا مردم ما کماکان بر عهدی که با فاتحان خرمشهر بسته‌اند بودند؟ بر همان پیمان استوار مانده‌اند؟ و رزمندگان برگشته از جنگ، همگی بر خط شهدا و جانبازان از جان گذشته که حماسه سوم خرداد و دیگر حماسه‌های دفاع مقدس را به بار نشاندند، پایبند مانده‌اند و بر همان خط و منش هستند؟ امید که همه بر پیمان خود باقی بمانیم.