کد خبر: 196306

معاون موساد: حماس درحال تبدیل شدن به حزب‌الله دوم است

 رئیس سابق شاباک با هشدار درباره بروز جنگ داخلی در جامعه صهیونیستی اعلام کرد حماس در نبرد آگاهی سازی پیروز شد و همین مسئله نابودکننده اسرائیل است.
اتاق خبر 24

پس از پایان تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه و اجرای آتش‌بس، کارشناسان مقامات امنیتی کنونی و سابق رژیم صهیونیستی شروع به اظهار نظر درباره عملکرد این رژیم در جنگ اخیر و استراتژی کلی اسرائیل در تقابل‌های این چنینی کرده‌اند که اختلافات در محافل امنیتی و سیاسی رژیم صهیونیستی را آشکار می‌کند. در همین راستا رسانه های عبری زبان به ویژه شبکه‌های تلویزیونی این رژیم همچنان میزبان کارشناسان نظامی هستند که پیش از این خواستار ادامه جنگ و تشدید بمباران غزه با هدف تسلیم کردن حماس بودند.

در همین زمینه شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی نشست کم سابقه ای با «یورام کوهن» رئیس سابق سازمان امنیت عمومی اسرائیل داشت که در آن این مقام اسرائیلی تاکید کرد که حماس در زمینه آگاهی سازی پیروز شد که همین موضوع نابود کننده اسرائیل است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی گفت که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر کنونی شایستگی این جایگاه را ندارد و برای اینکه شرایط اسرائیل رو به بهبودی برود باید نتانیاهو فورا رفته و شخص دیگری جایگزین او شود. همچنین جنگ اخیر که صبح جمعه به وقت محلی به پایان رسید نشان داد با وجود اینکه حماس مهار شده بود اما در طول روزهای جنگ شمار زیادی موشک به سمت ما شلیک کرد که از زمان جنگ های اسرائیلی- عربی بیشترین میزان موشک شلیک شده محسوب می‌شود.

کوهن در ادامه هشدار داد معضل اصلی که امروز اسرائیل بعد از جنگ با آن مواجه شده مربوط به جدایی «گرایش جدایی‌طلبان اعراب 1948 » است که در طول روزهای جنگ اخیر تاکید کردند که در کنار حماس ایستاده اند. در این شرایط اسرائیل باید این اعراب را وارد نهادهای خود ازجمله کابینه کند تا بدین ترتیب خشم آنها را مهار کرده و مانع تسلط حماس بر این اعراب و کشاندن آنها به یک جنگ فرسایشی ضد اسرائیل شود.

رئیس سابق شاباک در ادامه در پاسخ به سوال دیگری گفت که جامعه اسرائیل از تفرقه و شکاف رنج می‌برد و بازگشت امور به حالت عادی دشوار خواهد بود. همچنین نفرت موجود میان اسرائیلی‌ها (یهودیان) منجر به بروز یک جنگ داخلی می شود که نتایج آن برای اسرائیل ویران کننده خواهد بود.

وی در ادامه تلاش کرد تا یک پیش‌بینی درباره آینده انجام داده و گفت که نبرد کنونی با حماس به پایان رسیده اما جنگ ضد آن تازه شروع شده است. با وجود اینکه حماس مهارشده اما همچنان می‌تواند بیش از 75 درصد از اسرائیل را با موشک های خود که دارای برد های مختلفی هستند هدف قرار دهد و همین امر یک تهدید استراتژیک خطرناک برای امنیت داخلی اسرائیل محسوب می‌شود.

در همین راستا ژنرال «عمیران لفین» فرمانده سابق جبهه شمالی در ارتش اشغالگر اسرائیل و معاون رئیس موساد در مصاحبه‌ای با تلویزیون اسرائیل اظهار داشت که جنگ اخیر نشان داد، حماس از هر نظر بسیار نزدیک است که تبدیل به یک حزب الله دیگر شود و این یک زنگ خطر برای حاکمان اسرائیل است که باید برای رفع این خطر تلاش کنند، ضمن اینکه راه مقابله با این خطر، سیاسی است و نه نظامی.

منبع: خبرگزاری تسنیم