کد خبر: 196284

توزیع ۵.۵ میلیون دوز واکسن در کشور

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در ارتباط با وضعیت بیماری کرونا و برنامه واکسیناسیون عمومی توضیحاتی ارائه کرد.
اتاق خبر 24

علیرضا رئیسی در پایان نشست ستاد ملی مقابله با کرونا که به ریاست حسن روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، به ارائه گزارشی از تصمیمات و مصوبات ستاد پرداخت و روند بیماری کرونا و برنامه واکسیناسیون را تشریح کرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه نمودارها نشان می‌دهد در بیشتر استان‌ها روند نزولی کرونا به سرعت ادامه پیدا می‌کند، گفت: در سه استان جنوبی بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان باید مراقبت‌های بیشتری انجام شود.

وی با اشاره به اینکه نگران گسترش سوش ویروس هندی و آفریقایی در این سه استان هستیم، افزود: اگر پروتکل‌ها درست رعایت نشود ممکن است مانند خوزستان که ابتدا سوش انگلیسی در آنجا شایع شد و سپس به همه جا رسید این روند در این ۳ استان هم تکرار شود. در حال حاضر روند کرونا در این استان‌ها تحت کنترل است اما هشدارهای لازم نیز داده شده است.

به گفته رئیسی، در بقیه استان‌ها روند نزولی خوبی مشاهده می‌شود، فقط رعایت چند نکته ضروری است که باید دقت بیشتری از سوی هموطنان صورت گیرد که از آنها برگزاری جشن‌ها و مراسم عروسی پس از ماه مبارک رمضان است و همچنین با گرم شدن هوا در محیط‌های بسته، امکان شیوع کرونا وجود دارد که عامل خطر است و باید دقت لازم انجام شود.

وی در خصوص سفرهای تابستانی نیز گفت: در اواخر بهار و تابستان بعضی سفرها انجام می‌شود که از مردم درخواست می‌کنیم به جز در موارد ضروری، این اتفاق نیفتد و سفر خود را به تأخیر بیندازند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره پروتکل‌های بهداشتی در زمان انتخابات گفت: هدف اصلی ما این است که محیط‌های برگزاری انتخابات و همچنین تبلیغات آن از نظر بهداشتی سالم باشد که منجر به حضور و مشارکت باشکوه مردم شود و اگر مردم احساس اطمینان نکنند ممکن است برای شرکت در انتخابات تردید کنند بنابراین باید ستادها حداکثر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا مردم بتوانند مشارکت خوبی داشته باشند.

رئیسی اظهار داشت: هرگونه تجمع در فضای بسته برای نامزدهای انتخابات ممنوع است و نباید در مساجد، سالن اجتماعات و سالن‌های ورزشی تجمع شود به جز موارد خاصی که در صدا و سیما برگزار می‌شود اما در فضای باز این امکان وجود دارد که با رعایت پروتکل‌ها، زدن ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی، نامزدها سخنرانی خود را داشته باشند.

وی همچنین تأکید کرد: یکسری اصول نیز باید رعایت شود؛ یکی از آنها این است که در هشت مترمربع، فضای باز برای یک نفر باشد و استادیوم‌های ورزشی بزرگ حداکثر با ۳۰ درصد ظرفیت نسبت به برگزاری مراسم سخنرانی انتخاباتی، اقدام و در هنگام ورود و خروج و تمامی شیوه‌نامه های بهداشتی نیز رعایت شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از وزارت ورزش و جوانان و همچنین سایر ظرفیت‌ها در مراکز استان‌ها درخواست شده تا با نامزدها همکاری‌های لازم انجام شود. همچنین وزارت کشور و استانداران موظف شدند در هر استان راهکارهای مناسب مطابق با شرایط و پروتکل‌های وزارت بهداشت، فضاهایی را در اختیار نامزدها قرار دهند. در مجموع هرگونه تجمع در فضای بسته ممنوع است.

وی ادامه داد: در فضای بسته در شهرهای قرمز حداکثر ۱۵ نفر، نارنجی ۲۰ نفر و زرد ۳۰ نفر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند حضور داشته باشند.

رئیسی با تأکید بر اینکه هرگونه مراسم استقبال و راه اندازی کارناوال تبلیغاتی برای نامزدهای انتخابات ممنوع است، گفت: صدا و سیما نقش مهمی در انتخابات دارد و شبکه‌های استانی می‌توانند در این خصوص کمک کنند و وزارت ارتباطات موظف شده ترتیبی اتخاذ کند تا اختلالات اینترنتی به حداقل برسد.

به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رئیس ستاد انتخاباتی و شخص نامزد باید مسئولیت‌پذیر باشد و ما اطمینان حاصل کنیم که پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود و در زمان رأی‌گیری نیز تعداد صندوق‌ها افزایش پیدا کند و تمهیداتی برای فاصله‌گذاری رأی‌دهی باید وجود داشته باشد. امیدواریم بتوانیم با حداکثر تلاش، انتخابات باشکوه و مشارکت بالایی را داشته باشیم و سلامت مردم به خطر نیفتد.

رئیسی در مورد توزیع واکسن کرونا نیز گفت: خوشبختانه تاکنون ۵.۵ میلیون واکسن توزیع شده و بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار تزریق انجام شده است.

وی ادامه داد: واکسیناسیون افراد ۸ سال تمام و ۷۵ ساله‌ها نیز هفته گذشته انجام شده و از امروز ثبت‌نام برای واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال در سامانه salamat.gov.ir آغاز شده است و فردای ثبت‌نام از طریق پیامک، زمان و مکان انجام واکسیناسیون به افراد اطلاع داده می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار امیدواری کرد که طی این هفته بتوانیم واکسیناسیون بالای ۷۰ ساله‌ها را تمام کنیم و از یکشنبه هفته آینده واکسن بالای ۶۵ ساله‌ها را آغاز کنیم و از ۱۰ روز بعد، بالای ۶۰ ساله‌ها را شروع خواهیم کرد.

رئیسی گفت: با اتمام واکسن بالای ۶۰ ساله‌ها قسمت عمده واکسیناسیون سالمندان و در کنار آن، افراد دارای بیماری خاص به پایان می‌رسد.

وی از هموطنان درخواست کرد افرادی که پیامک به آنها ارسال نشده، از مراجعه به مراکز خودداری کنند و جای نگرانی وجود ندارد؛ واکسن به اندازه کافی داریم و نوبت آنها سوزانده نمی‌شود.

منبع: مهر