کد خبر: 196172

وزیر بهداشت: ۳۰۰۰ صفحه ‌برای دریافت واکسن مکاتبه کردم

وزیر بهداشت با بیان اینکه ۳۰۰۰ صفحه ‌برای دریافت واکسن مکاتبه کردم، گفت: تا اسفندماه سال قبل ۴.۵ میلیون دوز واکسن از کوواکس تحویل دهند اما محقق نشد.
اتاق خبر 24

‌سعید نمکی ظهر امروز در ستاد استانی مقابله با کرونا در مشهد مقدس اظهار داشت: قبل از اینکه موج چهارم بیاید و قبل از عید، دوستان دانشگاهی شاهدند که از آنها تقاضا کردم که خودتان را آماده کنید برای یکی از سنگین‌ترین امواج و طوفان‌هایی که می‌آید؛ چراکه وقتی دیدم ویروسی به نام ویروس انگلیسی نظام بهداشت و درمان انگلیس و اروپا و آمریکا را به زانو درآورد و مرگ‌های بالای چند هزار را رقم زد، یعنی ویروس بسیار چموش‌تر است چه در قدرت سرایت و چه در بیماری زایی و چه در مرگ و میر.

وی با اشاره به تلاش شبانه روزی برای مدیریت و مقابله با بیماری، گفت: برای ما و همکاران ما هم یک روز تعطیل و یک روز استرحت در این 16 ماه نصیب نشد و همه را عاشقانه طی کردیم و خداوند هم نیروی مضاعفی داد.

وزیر بهداشت افزود: در این ایام چند کار ویژه کردیم که اگر عنایت پروردگار نبود هیچ کدام از اینها کارساز نبود. آنچه که ما را لحظه به لحظه در این شرایط بسیار سخت تحریم به سمت و سوی درست هدایت کرد، ذات الهی بود. در کنار آن همت و تلاش و مدیریت بی وقفه همکاران مان و همدلی و وفاق ملی که در کشور حاصل شد و رعایت مردم در همه امور. در موج چهارم که یکی از سهمگین ترین امواج بود و دنیا را به سختی گرفتار کرد راهکاری جدید را انتخاب کردیم و فهمیدیم که ویروس انگلیسی با ویروس ووهان به شدت متفاوت عمل خواهد کرد.

وی افزود: تشکر می‌کنم از عاشقان اهل بیت (ع) و مشتاقانی که امیدشان به این بود که دو سه روزی را وقت پیدا کنند و بیایند آستان مقدس امام رضا (ع) و دیگر اهل بیت (ع)، کسبه ای که در چنین شهرهای زیارتی امید به این داشتند زائری بیاید و کسب و کارشان بچرخد، اما تحمل کردند. ما با بسیاری از کشورهای دیگر فرق داشتیم همانطور که وزیر بهداشت این کشور با خزانه تهی و حداقل امکانات باید کارهای سنگین را اداره کند، مردم هم در تنگنای سخت اقتصادی کشور بودند؛ این مجموعه ای است از مسایل در هم تنیده که باید سپاسگزاری ویژه کنم از همه بزرگوارانی که در این راه کمک کردند.

نمکی تصریح کرد: واقعیت آن است که لیالی قدر را که نگاه می‌کنم و برگزاری عید فطر را مرور کردم، افتخار کردم به اینکه اعتماد کردم به جمعیت مذهبی و خواهش کردم که رعایت کنند. در خوزستان از شیوخ خواستیم ضیافت‌های سنگین عید فطر را مثل سال‌های قبل برگزار نکنند که بالای 90 درصد رعایت کردند. از روحانیت محترم اهل تسنن خواستیم که در برگزاری مراسم عید فطر همراهی بیشتری کنند و اکثریت این کار را کردند و خدا را شکر که چنین مردم و یاران همراهی در روزهای سخت اداره کشور داریم.

وی خاطرنشان کرد: نهادهای همراه و همکار در مقابله با کرونا از جمله نیروهای بسیج به عنوان یار و همراه قدیمی و صمیمی به ویژه در طرح مزین به نام شهید والا مقام لشگر اسلام حاج قاسم سلیمانی همکاری مناسبی داشتند.

وزیر بهداشت بیان کرد: باید از مردم عزیز سرزمینی تشکر کنم که در اوج تنگدستی رعایت‌های عظیم کردند؛ به عنوان مثال کسی که فقط یک دکه داشت و همه امیدش به درآمد از این دکه برای امرار معاش بود با درخواست ما دکه را بست، کسی که همه عمرش از یک کسب و کار جزیی اداره می‌شد و من چون کارگرزاده‌ام و می‌دانم که رنج معیشت برای خانواده‌ای که باید در شبانه روز کار کند تا آبرومندانه زندگی کند و امور معیشت بگذرد چقدر سخت است که برای یک ماه و چند هفته محل کسب و کار را تعطیل کند.

وزیر بهداشت ادامه داد: از اینکه مردم در این ماه مبارک رمضان و لیالی قدر چه زیبا رعایت کردند باید تشکر کنم. چندی پیش یکی از رسانه‌های بیرونی دو عیب بر من گرفت که البته هر دو را سند افتخار خود می‌دانم و آن رسانه اسمش را می‌گذاشت عدم توفیق در مدیریت کرونا و آن را ناشی از دو چیز می‌دانست؛ یک اینکه ما در بحث کرونا تبعیت کردیم از فرمایشات مقام معظم رهبری و دوم اینکه ما در برگزاری مراسم دینی سخت نگرفتیم.

وی درباره واکسیناسیون کرونا نیز گفت: امروز واکسن به حربه‌ای سیاسی مبدل شده و خودی‌ها هم در این میان نمک بر زخم می‌پاشند و این در حالی است که می‌دانند با چه شرایطی روبه‌رو هستیم.

نمکی تصریح کرد: آمارها بیانگر این است که 85 درصد واکسن دنیا را 7 یا 8 کشور دریافت کردند .دیروز خبرنگار سازمان بهداشت جهانی نظرم را درباره کووکس پرسید و گفتم کووکس درست است که یک ساز و کار درست بود اما درست عمل نکرد. درست است who یک سازمان جهانی و قابل قبول است اما نگذاشتند درست عمل کند و قدرت عملکرد درست نداشت.

وی تاکید کرد: امروز نیز شاهد هستیم که برخی کشورها واکسن را برای خودشان می‌خواهند و اگر سرریز و اضافه‌ای داشت آن وقت برای بقیه خیرات و مبرات می‌کنند.

نمکی با اشاره به چهار مسیری که وزارت بهداشت برای دریافت واکسن دنبال کرده است گفت: بیش از 3000 صفحه از اردیبهشت ماه سال گذشته برای دریافت واکسن مکاتبه کردیم و به همه رو انداختیم، قول داده بودند تا اسفندماه سال قبل 4.5 میلیون دوز واکسن از کوواکس تحویل دهند اما محقق نشد.

وی تصریح کرد: مبلغ 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن کووکس را دادیم  اما وعده‌ها محقق نشد؛ اینک راه هموارتر شده و روز گذشته یک میلیون دوز واکسن وارد شد، امروز هم یک میلیون و 450 هزار دوز وارد شد و تا آخر هفته باز هم واکسن به دستمان می‌رسد  وان شاءلله تا  خرداد ماه 14 میلیون جمعیت هدف یعنی جمعیت بالای 60 سال و بیماران خاص و صعب العلاج را بر اساس سند ملی واکسینه می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه راه دوم، تولید مشترک واکسن بود که با کوبایی‌ها در پاستور به خوبی پیش رفتیم و فاز سوم مطالعاتی رو به اتمام است تا از اوایل خرداد کار تولید را در کشور داشته باشیم تاکید کرد: راه سوم تولید داخل بود چون اعتقاد دارم عزت ما این است که دست به بیرون دراز نکنیم‌ ما کشور کم بضاعتی نیستیم،  از سال 1299 انستیتو پاستور  و از سال 1303 انستیتو رازی را داشتیم‌.

وزیر بهداشت گفت: در یک سال گذشته در حوزه واکسن راهی را رفتیم که در 20 سال باید طی می‌شد و چه من باشم و نباشم این قطار در ریل خود افتاد و جمهوری اسلامی ایران در 5 یا 6 پلتفرم صاحب تکنولوژی ساخت واکسن کرونا شد.

نمکی گفت: قرار بود از ابتدای خرداد ماه به دریافت واکسن تولید داخلی ورود کنیم و بخش قابل توجهی از این بخش تامین شود. باید اولویت‌ها به درستی دنبال شود تا مردم برای واکسن زدن آواره نشوند و زحمات بر باد نرود.

وی خاطرنشان کرد: حدود 200 هزار افاغنه فاقد کارت را بستری و پذیرش کردیم. در وهله دوم اقدام دیگر مهم ما راه اندازی کلینیک‌های سرپایی بود من در تاریخ 10 دی 99 به همکارانم گفتم که مراکز 16 ساعته را با افت پیک قبل نه تنها تعطیل نمیکنید بلکه گسترش هم می‌دهید.

نمکی بیان کرد: خیلی وقت‌ها دوست دارم پیش بینی درستی نکنم اما می‌گویند به جنگ روباه با سلاح شیر برو؛ پس باید همه جوانب را بسنجم. بخش بهداشت به عنوان دروازه بخش درمان به صحنه آمد. سومین کار ما راه اندازی کلینیک سرپایی تزریق داروهای  ضدویروسی و  بستری موقت بود که در این بخش بار 150 هزار مورد را که باید 10 روز بستری می‌شدند از روی دوش بیمارستان برداشتیم.

وزیر بهداشت بیان کرد: کل تخت‌های ما 140 هزارتا است اگر 46 هزار بیمار بر تخت خوابید، روزی 250 تا 300 هزار بیمار سرپایی هم داشتیم و 150 هزار بیمار که باید در بیمارستان بستری می‌شد را با بستری موقت کنترل کردیم. اقدام بعدی ما راه اندازی کمیته‌های ترخیص بود تا با مرخص شدن بیمار به شیوه هوم کر آنها را مدیریت کنیم.

نمکی گفت: بیرونی‌ها نشستند برای ما مرگ برآورد کردند. در دسامبر برایمان روزی 1200 مرگ برآورد می‌کردند و برای آمریکا مرگ بالای 2000 نفر در روز و برای انگلیسی‌ها مرگ بالای 1500 را پیش‌بینی کرد که هر دو مورد عدد مرگ از این فراتر رفت اما پیش‌بینی اش در مورد ما درست از آب درنیامد و دیدیم که چنین نشد؛ «مدعی خواست که از بیخ کند ریشه ما، غافل از آنکه خدا هست در اندیشه ما». این بار هم در این موج برآورد حداقل مرگ بالای 700 مورد را در روز برای ما داشتند اما چنین نشد به فضل خداوند، هرچند که حتی یک مرگ هم برای ما زیاد است.

وی تصریح کرد: از 30 سال پیش در مدیریت نقاط مختلف بودم‌ و این سرزمین را می‌شناسم‌. این که از عزیزان مرزبانی تقاضا می‌کنم بیشتر مواظب مرزها باشند مهم است.  بیماری کووید هندی را در استان‌هایی از کشور داریم. موج ویروس انگلیسی ما را از سمت غرب گرفتار کرد و  موج ویروس هندی از جنوب، جنوب شرق و شرق ما را گرفتار خواهد کرد. البته هنوز مطالعه درست و دقیقی از ویروس هندی نداریم اما رفتار ویروس هندی در هند و پاکستان نشان از چموشی بالا نیست چون هند و پاکستان را بارها دیدم، در ریشه کنی فلج اطفال در این کشورها به عنوان یکی از فرماندهان بودم. اما وقتی ویروس انگلیسی اروپا را از پا درآورد یعنی خیلی قدرتمند است‌.

نمکی ادامه داد: هنوز نمی‌دانم رفتار ویروس هندی چگونه است. ویروس هندی به ایران پا گذاشته است اما به شیوه‌هایی آن را مدیریت کردیم‌. بلایی که ویروس هندی سر هند و پاکستان آورده نفس گیر است و البته آمار و اطلاعات آن نیست که شما می‌شنوید. حتی چوب برای سوزاندن مرده‌ها گیر نمی‌آید و اوضاع وخیم است. باید مراقب ورود ویروس موتاسیون یافته هندی باشیم. این پرچم افتخار مدیریت بیماری را باید با ژرف بینی نگاه داریم.

وی افزود: حاشیه شهر مشهد را مراقبت کنید که نقطه آسیب پذیر شما است. حاشیه شهر مشهد گرچه با کمک دوستان سپاه و بسیج متحول شد اما هنوز هم نگران هستیم‌؛ زیرا معتقدم حاشیه شهر مشهد یک جزیره ایزوله نیست و این جمعیت در زیر پوست مرکز شهر در رفت و آمد است. دستفروش مرکز شهر یا کارگر شمال شهر مشهد از حاشیه شهر می‌آید.

وزیر بهداشت گفت: بحث افاغنه را جدی‌تر ببینید. شاید جمعیت افاغنه 250 هزار نفری بدون کارت داشته باشید اما کسی را به دلیل کارت نداشتن از خدمت رسانی محروم نکنید و حتی بدون کارت با تعریف شناسه مخصوص فرد را بررسی کنید، حتی یک نفر می‌تواند کانون آلودگی گسترده باشد. کلونی‌هایی که توسط افاغنه بدون کارت در ایران شکل گرفته است باید مورد توجه باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم