کد خبر: 196141

لاریجانی: مسائل امروز ایران با کلید جادویی قابل حل نیست

رئیس سابق مجلس گفت: مسائل امروز ایران نه با اقدامات نمایشی پوپولیستی، نه با کلید جادویی و نه با سوپرمن بازی قابل حل نیست.
اتاق خبر 24

علی لاریجانی صبح امروز(شنبه) پس از ثبت‌نام در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری در نشست خبری با خبرنگاران، گفت: سئوال مهم این است که مسئله اصلی در کشور چیست؟ پیش از آنکه به پاسخ این سئوال بپردازم، باید عرض کنم به دلیل پیچیدگی موضوع و چند بعدی بودن آن ساده لوحی است که فکر شود،  با چند اقدام نمایشی و پوپولیستی مسئله قابل حل است و یا کلید جادویی برای آن وجود دارد و یا اینکه با سوپرمن بازی و دار و درفش می توان به راه حلی رسید.

وی بیان کرد:  سعدی شیرازی می گوید سه چیز پایدار نماند؛ مال بی تجارت، علم بی بحث و ملک بی سیاست. ملت سربلند ایران! امام خمینی(ره) یک حکیم بود و رهبران صدرانقلاب اسلامی با عقلانیت پایه های انقلاب اسلامی را سامان دادند. پس چرا امروز وضع چنین است؟

عده ای اداره کشور را از مسیر حکمت و عقل خارج کرده اند

داوطلب انتخابات ریاست جمهور تصریح کرد: علت این است که عده ای اداره کشور را از مسیر حکمت و عقل خارج کرده اند و با سوار شدن بر موج احساسات و با پناه بردن به مسیرهای انحرافی و یا فراموشی از آرمانهای امام هزینه های گزافی را برای زندگی مردم ایجاد کرده اند و با صدای بلند، همبستگی ملت را مخدوش کرده اند و به تعبیر شهید مطهری فرصت طلبان آنقدر تند و افراطی شعار می دهند تا انقلابیون را کنار بزنند.

لاریجانی گفت: به نظر من تعبیر علم بی بحث که سعدی گفت، در عدم گفتگوی داخلی و تبدیل شدن اختلافات به دشمنی ها ظهور پیدا کرده است. عده ای فقط به دنبال تجزیه مردم هستند و این نهایت بی هنری است و هنر آن است که گام ها در راستای وحدت بیشتر و تحمل و مدارا در جهت ایجاد اراده قوی تر در بعد ملی برای حل مسائل کشور باشد.

وی ادامه داد: لذا یک مسئله مهم ایجاد وفاق و وحدت و همبستگی ملی در کشور است که در نبود آن توسعه فراهم نمی شود و ثبات و آرامش برای زندگی مردم ایجاد نمی شود.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: موضوع دیگر حل مسائل پیچیده بین المللی و منطقه ای است که طولانی شدن آن به زندگی مردم لطمه می زند. هدف اصلی سیاست خارجی کشور باید تسهیل روابط خارجی در جهت توسعه اقتصادی کشور باشد.

لاریجانی متذکر شد: تجربه کشورهایی که در ۲۰ سال اخیر جهش اقتصادی داشتند، نشان می داد که سیاست خارجی و اقتصاد آنها یک هدف را دنبال کردند و سیاست خارجی در خدمت توسعه کشور بوده است. لذا کاملا روشن عرض می کنم که جهش تولید و پرش اقتصاد داخلی نیازمند باثبات سازی و تعادل در صحنه بین المللی است نه اینکه هر روز با اقدامی، مسئله جدید ایجاد شود که هزینه آن را مردم در زندگی خود دهند.

اداره کشور نباید در دست افراطیون و سازشکاران قرار گیرد

وی تصریح کرد: برای گذر از صفت ملک بی سیاست، اداره کشور نباید در دست افراطیون و سازشکاران قرار گیرد. ملت به افراد رای می دهند که همین نوع مشکلات نظیر مسائل پیچیده بین المللی را حل کنند نه آنکه درباره آن روضه خوانی سیاسی کنند و نه اینکه با طرح مسائل فرعی و افزایش مشکلات ملت نردبانی برای هوس های سیاسی پوپولیستی خود تدارک کنند.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری افزود: ضمنا صحنه بین المللی با شعارهای تند غریزی آرام نمی گیرد و هنر مدیریت صحنه بین المللی و انقلابی عمل کردن در این مقطع آن است که وجوه بلوکه شده ملت ایران را از دست کشورها در بیاوریم نه آنکه عده ای در داخل شعار دهند و ما نفت را با زحمت بفروشیم اما پول آن در حساب های خارجی بلوکه شود. چه نفعی برای ملت ما دارد و چه تاثیری در زندگی آنان می گذارد؟  

حل مسائل پیچیده بین المللی نیازمند افراد کاربلد است

لاریجانی گفت: حکمرانی مطلوب در گرو شعار کمتر و عقلانیت اثربخش و قدرت اجرایی قوی است. با بی ارادگی در حل مشکلات کشور و توهمات نابجا نمی توان آرامش مورد نیاز برای توسعه اقتصادی کشور را در صحنه بین المللی تدارک دید. حل مسائل پیچیده بین المللی نیازمند افراد کاربلد است که بدون دستپاچگی و تعلل، زمام امور دیپلماتیک را از دست بداندیشان خارج کنند.

وی با اشاره به اینکه مساله سوم توسعه اقتصادی کشور است، اظهار داشت: عدالت در توسعه اقتصادی رکن کشور است اما نه شعار عدالت بلکه داشتن نظریه عدالت و تحقق آن اهمیت دارد. عدالت در نظر صاحبنظران اسلامی ایجاد زمینه رشد استعدادهای آحاد مردم است و این امر جز با رقابت متوازن همه افراد جامعه رخ نمی دهد.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: به نظر بنده همانگونه که رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر نامگذاری کردند، کشور ما نیاز دارد که حداقل دو دهه اولویت اصلی خود را پیشرفت اقتصادی و منافع ملی قرار دهد و بقیه شئون کشور در خدمت آن قرار گیرد نه اینکه ۱۰ هدف موازی تعریف کنیم و هر کدام از اینها کشور را به سمتی بکشانند.

لاریجانی ادامه داد: شهید مطهری که به تعبیر رهبر انقلاب ایدئولوگ نظام محسوب می شود، می گوید که ممکن است حکومتی اهدافی بسیار عالی را در نظر داشته باشد اما اگر از یک اقتصاد سالم یعنی اقتصاد ثروت زا برخوردار نباشد، به هیچ‌یک از آن اهداف متعالی نخواهد رسید. استقلال اقتصادی کشور یکی از اهداف قانون اساسی است و با تکیه بر بنیه تولید داخلی و همراهی بین المللی در جهت توسعه صادرات محقق می شود.

وی بیان کرد: در این راه باید روحیه سیاست زدگی را در عرصه های مختلف توسعه اقتصادی بزداییم. توسعه اقتصادی با محوریت عدالت هم تئوری خاص دارد و هم ملزوماتی که یکی از آنها عدم دخالت دولت و سیاست زدگی در این قلمروها است.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: امروز حتی در حوزه ورزش، سیاست مداران لباس مدیریت آن را بر تن می کنند تا چه برسد به بنگاهداری هایی که مانع از رقابت مردم در اقتصاد می شوند. این دخالت های بنگاه های حکومتی همان شرایطی را به وجود می آورد که سعدی شیرازی آن را مال بی تجارت خواند.

اقتصاد، پادگان و دادگاه نیست که با تشر و دستور اداره شود

لاریجانی افزود: اگر پیشرفتِ اقتصادی محور است، یعنی تحقیقات دانشگاهی، فرهنگ، سیاست داخلی، سیاست خارجی و همه این موارد باید در جهت تحقق آن باشد. تجارت، نظامات پایدار می خواهد و حوزه اقتصاد نه پادگان است و نه دادگاه که با تشر و دستور اداره شود. سیاست روشن، ثبات در قواعد می خواهد و فعل و انفعالات طبیعی خود را می طلبد و با اقدامات نمایشی، مسائل کشاورزان، صنعتگران، بازنشستگان، کارگران و بیکاران حل نمی شود.

حل مشکلات کشور با هوس های پوپولیستی حل نمی‌شود

وی اظهار داشت: هر کسی وعده بهشت در شرایط پیچیده کشور داده است، خلاف می گوید. اول باید آتش جهنم اختلاف و لجبازی و افراطی گری و کارنابلدی را خاموش کرد. حل مشکلات کشور با نردبان سازی محرومیت ملت و هوس های پوپولیستی حل نمی شود بلکه ایرانِ امروز برای تحقق پیشرفت اقتصادی شتابان و مردمی به همبستگی ملی در داخل، تعامل هوشمندانه با غرب و همکاری سازنده و پویا با شرق و هماهنگی برادرانه با همسایگان نیازمند است.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری گفت: این امر نیاز به علم، دانش و تجربه دارد و باید سرنوشت ملت و آرامش زندگی مردم به افراد کاربلد و جوانان با انگیزه سپرده شود. امام علی (ع) فرمود: تدبیر نیکو سرمایه اندک را بالندگی می بخشد و مدیریت نادرست سرمایه هنگفت را بر باد می دهد.

لاریجانی تصریح کرد: زمانی جهان زیر آهنگ و فرهنگ ما قرار می گیرد که اقتصادی پویا و زندگی قابل پیش بینی برای مردم فراهم شود. بنده به کسانی که فکر می کنند با شعار مسائل اقتصادی مردم حل می شود، عرض می کنم به جای متخصص بازی در دور زدن تحریم ها، قدری از وقت خود را صرف فراهم کردن شرایط آرام برای زندگی مردم کنید تا بتوانند برای زندگی خود و فرزندان شان برنامه ریزی کنند.

وی اظهار داشت: باید برای حل مسائل سخت کشور با شجاعت و از خود گذشتگی و ریسک در آبرو، گام در میدان بگذاریم. بیا تا جهان را به بد نسپریم به کوشش همه دست نیکی بریم. صهیونیست ها و تروریست ها، بداندیشان امروز هستند و به روح شهدای فلسطین و افغان درود می فرستیم و یاد دوست مجاهد، سید شهدا و مدافع حرم حاج قاسم عزیز را گرامی می داریم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه شد که تصمیم به حضور در انتخابات ریاست جمهوری گرفتید و آیا فکر می کنید اصلاح طلبان و اصولگرایان از شما حمایت می کنند یا خیر؟ گفت: بنده با کسی رایزنی نداشته ام و آنچه بنده را در این روزهای اخیر مصمم کرد که در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنم، این بود که احساس کردم شرایط ایران به نحوی است که کسانی که در این مسیر قرار دارند، نمی توانند مشکل اصلی اقتصادی کشور را سامان دهند.

لاریجانی افزود: بنابراین بعد از صحبتی که روز سه شنبه رهبری معظم انقلاب فرمودند که کسانی که فکر می کنند مسائل کشور و مشکلات پیچیده را بین خودشان و خدا می توانند حل کنند، پا به این عرصه بگذارند، بنده هم تصمیم گرفتم به صحنه انتخابات وارد شوم.

راه سوم برای اداره کشور در نظر گرفته‌ام

وی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه گفته می شود شما از طرف دولت قصد دارید در انتخابات حضور پیدا کنید و در صورتی که در انتخابات پیروز شوید، بیشتر وزرای کنونی در سمت خودشان می مانند، گفت: این مسائل خطای تخریبی است که شروع کرده اند و چنین بداخلاقی هایی وجود دارد.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: شما پس از انقلاب ملاحظه کرده اید و بگویید کدام یک از دولت ها مشابه هم بودند؟ آیا دولت هاشمی رفسنجانی مشابه دولت خاتمی بود؟ یا اینکه دولت روحانی مشابه دولت هاشمی رفسنجانی بود؟ کدام یک از این دولت ها مشابه هم بوده اند؟

لاریجانی با بیان اینکه هر کسی برای خودش ایده هایی دارد، تصریح کرد: بنده راه سومی را برای اداره کشور در نظر دارم.

مستقل در صحنه انتخابات حاضر شده‌ام

وی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه آیت الله رئیسی نامزد اصلی جریان اصولگرایی است و شما هم به بدنه اصولگرایی تعلق خاطر دارید، آیا رایزنی خاصی را با این جریان سیاسی به خصوص جامعه روحانیت مبارز داشته اید، گفت: بنده به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرده ام و رایزنی خاصی هم نداشته ام و در روزهای اخیر به این تصمیم رسیدم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری افزود: قبلا گفته بودم نمی خواهم در انتخابات شرکت کنم و واقعا هم به دنبال حضور در انتخابات نبودم اما طی دو سه هفته اخیر به این نتیجه رسیدم و رایزنی خاصی نداشتم و صرفا با برخی از آقایان مراجع تقلید تماس داشتم.

دولت من ربطی به دولت روحانی ندارد

لاریجانی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه گفته می شود شما ادامه دهنده دولت روحانی هستید و از شما به عنوان دولت سوم روحانی یاد می کنند، اظهارداشت: بخشی از بداخلاقی هایی که در انتخابات است، از همین جنس است. دولت بنده هیچ ربطی به دولت حسن روحانی ندارد و همه بدانند که سبک و سلیقه بنده در اداره کشور و نگاهم برای حل مسائل پیچیده بین المللی و منطقه ای و همچنین ایجاد وفاق در داخل کشور در همین مسائلی که مطرح کردم، مستتر بود و متفاوت است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اولویت های شما در عرصه سیاست خارجی و موضوع برجام و مذاکره چیست، گفت: بنده مطالبی را در حوزه سیاست خارجی عرض کردم که ما باید روابط هوشمندانه ای با غرب، روابط قوی و سازنده با شرق و همچنین روابط برادرانه ای با همسایگان داشته باشیم و فضای دیپلماسی را آرام کنیم تا توسعه اقتصادی در داخل کشور استقرار پیدا کند.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری اظهارداشت: هنر دیپلماسی کشور در همین است و معتقدم این کار امکانپذیر است و اراده قوی و همت بلند می خواهد تا ما بتوانیم برای مدت طولانی این فشار روی زندگی مردم را برداریم و مسائل دیپلماتیک به این موضوع کمک می کند.

امیدواریم مذاکرات «برجام» به نتیجه برسد

لاریجانی تصریح کرد: درباره مذاکرات برجام هم باید بگویم که امیدوارم به نتیجه برسد، چرا که می تواند مقداری فضای تنفس اقتصادی کشور را فراهم کند.

وی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه اولویت اصلی شما چیست، گفت: مسئله اصلی کشور اقتصاد است و فرهنگ، آموزش، سیاست داخلی و سیاست خارجی باید در خدمت آن باشند.

منبع: فارس