کد خبر: 196071

چرا لاریجانی از بین گزینه‌های حزب حذف شد؟

 علت حذف علی لاریجانی از گزینه‌های حزب کارگزاران سازندگی، ممکن است دلایل متعددی داشته باشد اما گفته می‌شود که عدم تمایل لاریجانی به کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری مهم‌ترین دلیل این مهم است.
اتاق خبر 24

از چند ماه پیش که موضوع انتخابات ریاست‌جمهوری در افکار عمومی و فضای جامعه در حال گرم شدن بود، در فضای سیاسی کشور حمایت حزب کارگزاران سازندگی از علی لاریجانی از مهم‌ترین موضوعاتی بود که بعضاً، برخی از آن به عنوان مفروض آرایش انتخاباتی 1400 یاد می‌کردند به طوری که حتی برخی اعضای شورای مرکزی  حزب کارگزاران از علی لاریجانی به عنوان گزینه اصلی حزب یاد می‌کردند.

محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگوی که چند ماه پیش با رسانه‌ها داشت از علی لاریجانی به عنوان نامزد مناسب یاد کرده و گفته بود: ازنظر این حزب، ظریف شاید تنها شخصیتی باشد که نسبت به چهره‌های هم‌عرض خود و یا در سطوحی بالاتر از او که می‌توانند صلاحیت اداره کشور را داشته باشند.

بعد از اظهارات عطریانفر، برخی اعضای شورای مرکزی و فعالان نزدیک به حزب کارگزاران از لاریجانی به‌عنوان گزینه احتمالی و نه قطعی یاد کردند؛ غلامحسین کرباسچی بعد از مباحث مختلف در حزب متبوع خود در موضعی رسمی به عنوان دبیرکل حزب، تأکید کرد که "حمایت کارگزاران از لاریجانی شایعه است، اما ممکن است شرایط جوری پیش برود که از وی حمایت شود؛ من می‌دانم که خیلی از نیروهای اصولگرا دارند روی یک چهره‌ای که بتواند شرایط کشور را مدیریت کند، فکر می‌کنند؛ آقای لاریجانی این پتانسیل را دارد. آقای لاریجانی یک‌سری دشمنان سیاسی قسم‌خورده دارد؛ می‌خواهند از حضور لاریجانی در انتخابات وحشت بیندازند".

حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران نیز حمایت‌ها اعضای حزب متبوع خود از لاریجانی را "نظر شخصی" توصیف و گفت که هیچ‌کس در حزب کارگزاران تا امروز از علی لاریجانی طرفداری نکرده است.

در ادامه، اظهارات کرباسچی که حمایت از لاریجانی را شایعه خواند بود، احتمال حمایت از رئیس سابق مجلس شورای اسلامی را ضعیف کرد اما نهایتاً در جلسه اخیر و نهایی حزب کارگزاران، 5 گزینه پیشنهادی خود را مشخص که در بین آنها، یعنی آقایان ظریف، محسن هاشمی، جهانگیری، پزشکیان و شریعتمداری، خبری از اسم علی لاریجانی نبود و این یعنی حذف کامل علی لاریجانی از گزینه‌های حزب کارگزاران سازندگی.

علت حذف علی لاریجانی از گزینه‌های  حزب کارگزاران سازندگی، ممکن است دلایل متعددی داشته باشد اما گفته می‌شود که عدم تمایل لاریجانی به کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری مهم‌ترین دلیل این مهم است.

منبع: خبرگزاری تسنیم