کد خبر: 195975

در سال ۹۹ کمترین اتکا به نفت را داشتیم که در تاریخ بی‌سابقه بود

 رئیس جمهور گفت: سال ۱۳۹۹ یکی از سخت‌ترین سال‌های تاریخ ایران بود؛ اتکا ما به نفت و میعانات در این سال در بودجه ۲ درصد بوده است و این در تاریخ بی‌سابقه است.
اتاق خبر 24

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت طی سخنانی اظهار داشت: روز یکشنبه یک گزارش از سوی سازمان برنامه و بودجه در دولت درباره اقدامات دولت در سال 1399 داده شد و این سال یکی از سخت‌ترین سال‌های تاریخ ایران بود؛ اتکا ما به نفت و میعانات در این سال در بودجه 2 درصد بوده است و این در تاریخ بی‌سابقه است.

وی افزود: کسانی که دولت را نقد می‌کند که اگر ای نقد درست باشد، از آن‌ها تشکر می‌کنیم به این نکات توجه کنند که اتکای دولت به نفت و میعانات 2 درصد بوده و این مسئله مهمی است و علیرغم اینکه مرزهای ما در ماه‌های اولیه آن سال بسته شد و صادرات، واردات و کسب و کار مردم ضربه دید، این‌گونه عمل کردیم. یک کارشناس در صدا و سیما می‌گفت که "دولت هر وقت کم بیاورد، از بودجه عمرانی برمی‌دارد و خرج می‌کند"، ممکن است گاهی این‌طور باشد ولی در سال 1399 بیش از بودجه‌ی مصوب عمل کردیم و این هم کمتر در تاریخ پیدا می‌شود.

رئی‌جمهور گفت: بودجه عمرانی کشور در سخت ترین سال دولت، 88 هزار میلیارد تومان بوده ولی ما بیش از 92 هزار میلیارد تومان عمل کردیم، پس بودجه عمرانی را بیش از آن‌چه تصور می‌شده و تصویب مجلس بوده، عمل کردیم چون سال جهش تولید بود و مقام معظم رهبری بر این مسئله تأکید داشتند. فکر می‌کردند که در شرایط تحریم و کرونا، نباید بتوانیم به حقوق‌بگیران و بازنشستگان کمک کنیم ولی بیشترین کمک به این قشر در سال 1399 انجام شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم