کد خبر: 195907

جولان سوء‌مدیریت ‌در بخش کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد

در کنار سوء‌مدیریت و عدم حمایت‌های لازم در بخش کشاورزی کمبود آب نیز کشاورزان استان کهگیلویه و بویراحمد را رنج می‌دهد.
اتاق خبر 24

 فعالیت در بخش کشاورزی در اکثر کشورهای دنیا سبب ایجاد استغال، توسعه اقتصادی و ایجاد ثبات در تأمین اقلام اساسی زندگی جامعه شده‌است.

کشاورزی برای بسیاری از کشورهای دنیا که ظرفیت فعالیت دارند به عنوان یک امر مهم و استراتژیک تلقی می‌شود و وجود کشاورزی فعال در هر کشوری باعث کاهش چشمگیر نرخ بیکاری و افزایش سطح رفاهی جامعه می‌شود.

کشاورزی پویا و تولید محصولات مورد نیاز جامعه بی‌شک مورد توجه همه کشورهای دنیا است و در برخی کشورها نظیر ایران، هند، آمریکا، فرانسه، استرالیا، آلمان و ... کشاورزی در معیشت مردم نقش اساسی دارد.

توسعه بخش کشاورزی بیش از همه چیز نیازمند زمین‌های حاصلخیز و منابع آبی پایدار و لازم است.

تولید برخی از محصولات استراتژیک کشاورزی نظیر جو و گندم در جهان از اهمیت خاصی برخوردار است و کشور ایران نیز از کشورهای شاخص در تولید این دو محصول به شمار می‌رود.

متأسفانه در چند سال اخیر در پی بروز خشکسالی‌ها و کاهش میزان بارش‌ها برخی از کشاورزان در کاشت و برداشت محصولات کشاورزی اعم از دیم و آبی دوار خسارات زیادی شده‌اند.

در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز بخش کشاورزی با تمام مشکلات سد راه، یکی از منابع درآمدی اساسی مردم به شمار می‌رود و در کنار سوء مدیریت و عدم حمایت‌های لازم در بخش کشاورزی کمبود آب نیز کشاورزان استان را رنج می‌دهد.

متأسفانه بارش کم در سال گذشته و کاهش حجم منابع آبی در استان کهگیلویه و بویراحمد باعث ورود خسارت بسیار به کشاورزان به ویژه در مناطق گرمسیری شده‌است.

شهرام عسکری معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به کاهش بارش در سال گذشته و سال‌جاری گفت: کم بارشی باعث ورود خسارت 60 تا 70 درصدی به بخش کشاورزی استان شده‌است.

وی افزود: با توجه به کاهش بارندگی وضعیت محصولات کشاورزی در مناطق گرمسیری برای برداشت مناسب نیست و حاصل زحمت یک‌ساله کشاورزان نصیب احشام می‌شود.

عسکری با اشاره به اینکه هنوز فصل برداشت محصول در مناطق سردسیری فرا نرسیده است، گفت: امیدواریم در مدت باقیمانده شاهد بارندگی در این مناطق باشیم، تا محصول کشاورزی به عاقبت محصولات گرمسیر دچار نشود.

منبع: خبرگزاری تسنیم