کد خبر: 195904

نامه نگاری با ترکیه برای ممنوعیت تورهای گردشگری

پرهام جانفشان گفت: شرکت‌های خدمات مسافرتی دو اقدام اصلی را انجام می‌دهند که یکی بحث فروش بلیط است و دیگری هم به خدمات تور مربوط می‌شود. ما در وزارت گردشگری خدمات تور به ترکیه را ممنوع اعلام کردیم. اما فروش بلیط از اساس زیرمجموعه ما نیست بلکه زیر نظر وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری است.
اتاق خبر 24

پرهام جانفشان مدیرکل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران درباره تاثیر خدمات گردشگری انجام شده در ماه‌های اخیر بر گسترش شیوع کرونا به میزان گفت: به طور کلی در مورد موضوع گردشگری و سفر در تاسیسات گردشگری ما همیشه رعایت پروتکل‌های بهداشتی مربوط به کرونا انجام شده و می‌شود و نسبت به تاسیسات و مکان‌های دیگر این استاندارد‌های رعایت پروتکل‌های کرونا در هتل‌های و مراکز اقامتی ما با حساسیت بیشتری رعایت می‌شود. درواقع تمام دغدغه وزارت گردشگری و ضابطین وزارتخانه و اداره کل میراث فرهنگی تهران بر انجام دقیق و درست این مقررات بوده است.

وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه تعداد سفر‌های این مدت چندان چشمگیر نبوده است. طبق آماری که به ما داده شده در کل کشور در ایام نوروز مراکز اقامتی ما تقریبا چیزی در حدود سی درصد مورد استفاده بوده است. در استان تهران هم مراکز اقامتی و هتل‌ها حدود بیست و پنج درصد مورد استفاده گردشگران قرار گرفته است. در نوروز نود و نه که به طور کامل گردشگری تعطیل بود. اما در نوروز ۱۴۰۰ در مقایسه با نوروز نود و هشت حداکثر بین پانزده تا بیست درصد ترافیک گردشگری را داشته ایم و این تاثیری بر گسترش شیوع کرونا نداشته است. بنا به تصور من سفر‌هایی که انجام می‌شد عمدتا با رزرو قبلی و با در نظر گرفتن تمهیدات لازم بوده است.

جانفشان افزود: براساس چیزی که ما در اداره کل گردشگری تهران و معاونت گردشگری کشور تعریف کرده ایم سفر‌های گردشی ما سفر هوشمند مسوولانه است. بر این اساس آن کسی که می‌خواهد با خودرو شخصی به سفر برود باید مقصد سفرش مشخص باشد. آن چیزی که اتفاق افتاده ربطی به این نوع سفر ندارد. آنطور هم که مشخص شده سفر‌های نوروزی تاثیر چندانی بر گسترش شیوع کرونا نداشته است. چون میزان سفر‌های ما نسبت به سال نود و هشت به حدود پانزده درصد رسیده بود. درواقع چندان مسافرتی هم انجام نشده است؛ بنابراین ادعا‌های مطرح شده درباره تاثیر سفر‌ها بر گسترش شیوع کرونا فرافکنی است. اخیرا هم می‌شنویم که گفته می‌شود افرادی که بیمار بوده اند به سفر رفته اند و به این آلودگی‌ها دامن زده اند. بدیهی است آن کسی که تست کرونایش مثبت شده نباید به سفر گردشگری برود؛ بنابراین اوج گیری کرونا که دیگر ربطی به سفر ندارد. اصل موضوع را که نباید زیر سوال برد.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان تهران درباره تداوم فعالیت تور‌های گردشگری تهران در شرایط فعلی گفت: از اساس ما در نوروز امسال تور گردشگری جدید برای تهران نداشتیم. یعنی شرکت‌های گردشگری مجاز به دلیل اینکه مردم در تهران عمدتا در خانه بودند و چندان استفاده‌ای نشد و تور گردشگری برای تهرانگردی آمار بسیار ناچیزی داشت. اما تاسیسات گردشگری ما از جمله هتل‌ها هیچ وقت تعطیل نمی‌شوند همچنان که الان هم باز هستند.

وی درباره نگرانی‌های به وجود آمده درمورد ورود گردشگر خارجی از نقاطی از جهان که کرونا در آنجا وضع بغرنجی پیدا کرده مانند هند یا افریقا اظهار داشت: در این مورد دو مقوله را باید از هم جدا کرد. مورد اول به مساله فروش بلیط برمی گردد. شرکت‌های خدمات مسافرتی دو اقدام اصلی را انجام می‌دهند که یکی بحث فروش بلیط است و دیگری هم به خدمات تور مربوط می‌شود. ما در وزارت گردشگری خدمات تور به ترکیه را ممنوع اعلام کردیم. اما فروش بلیط از اساس زیرمجموعه ما نیست بلکه زیر نظر وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری است.

وی با بیان اینکه اصلا مجوز و مسوولیت فروش بلیط با وزارت گردشگری نیست افزود: اگر کسی بخواهد امروز به یکی از کشور‌هایی که کرونازده شده سفر کند فروش بلیط به این شخص در اختیار ما و در حوزه نظارت‌های ما نیست. اما خدمات تور و گردشگری جزو حیطه کاری ماست و درمورد کشور‌هایی که وضعیت قرمز دارند این خدمات انجام نمی‌گیرد. ما با ترکیه نامه نگاری هم کردیم و سفر به این کشور را ممنوع اعلام کردیم. آن مواردی که مصوب ستاد ملی کرونا هستند و آن دسته از کشور‌هایی که ستاد ملی کرونا سفر به آن‌ها را ممنوع اعلام می‌کند ما قطعا این را مراعات خواهیم کرد. اگر شرکت‌های آژانس خدمات مسافرتی بخواهند برای انجام سفر به این کشور‌ها تور برگزار کنند ما ممانعت خواهیم کرد و با متخلفان برخورد خواهیم کرد. اما اینکه فروش بلیط توسط شرکت خدمات مسافرتی پیش بیاید فروش بلیط با سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت راه و شهرسازی است. فروش بلیط تحت کنترل ما نیست و این مورد را باید از سازمان هواپیمایی کشوری پرسید.

جانفشان درخصوص مغفول ماندن گردشگری سلامت با وجود ظرفیت‌های موجود قابل توجه گفت: تهران در مساله گردشگری سلامت پیشتاز است. در این زمینه تهران، فارس و خراسان رضوی جزو پیشتازان گردشگری سلامت در کشور هستند. بسیاری از بیمارستان‌ها و شرکت‌ها در تهران در این امر مشارکت دارند و استقبال قابل توجهی برای این کار وجود دارد. شاید در میان استان‌های مختلف کشور تهران در بالاترین جایگاه از نظر گردشگری سلامت قرار دارد. من البته آماری از استان‌های دیگر در دست ندارم، ولی تهران به خاطر امکانات پزشکی مطلوبش پیشتاز است. درحال حاضر بسیاری از شرکت‌هایی که تحت پوشش ما هستند در حال گرفتن مجوز گردشگری سلامت هستند و در این زمینه درحال فعالیت هستند. اتفاقا گردشگری سلامت جزو بازار‌های پرسود برای این حوزه است و آینده امیدوارکننده‌ای هم برای این بخش از گردشگری پیش بینی می‌شود.

وی درباره امکان بهره گرفتن از گردشگری سلامت برای ارائه خدمات مربوط به واکسیناسیون کرونا گفت: معمولا معدود ویزا‌هایی که امروز صادر می‌شود به همین گردشگری سلامت مربوط است. البته این ویزا‌ها برای کشور‌هایی است که جزو کشور‌های قرمز کرونایی نباشند. همین الان هم این اقدام در حال انجام است و شرکت‌های زیرنظر ما با هماهنگی وزارت خارجه درحال پیش بردن اقدامات این حوزه هستند و از طریق کشور‌هایی که قرمز نیستند این اقدام درحال انجام است. اما گردشگری سلامت ارتباطی با واکسیناسیون کرونا ندارد. کسانی که از طریق این سازوکار به اینجا آورده می‌شوند برای دریافت خدمات گوناگون در زمینه عمل‌های جراحی مختلف مثل جراحی چشم، قلب، زیبایی و مواردی از این دست به اینجا می‌آیند. اما واکسیناسیون کرونا ارتباطی به این حوزه ندارد.

جانفشان خاطرنشان کرد: در مورد واکسیناسیون کرونا وزارت بهداشت و درمان نهاد تصمیم گیرنده است و خود آن‌ها باید در این مورد پاسخگو باشند. ما امروز در کشورمان امکان چندانی برای واکسیناسیون نداریم که حال بخواهیم این نوع خدمات را برای گردشگران هم داشته باشیم. آنچه که من درباره خدمات گردشگری سلامت اشاره کردم بیشتر به عمل‌های جراحی مختلفی که روی قلب مغز چشم و دیگر عمل‌های سنگین انجام می‌شود مربوط است. خدمات پزشکی ما در حوزه گردشگری سلامت شامل این موارد است.

منبع: میزان