کد خبر: 195899

کاهش سطح هشدار در برخی مناطق به معنی عادی شدن شرایط نیست

در آخرین رنگ‌بندی کرونایی شهرستان‌ها؛ سطح هشدار در برخی مناطق کاهش یافته است، اما کارشناسان تاکید می‌کنند این تغییر رنگ‌بندی به معنی عادی شدن شرایط نیست و عادی انگاری صرفا به تشدید بحران و افزایش قابل توجه مرگ و میر منجر خواهد شد.
اتاق خبر 24

در آخرین تقسیم بندی رنگی شهرستان‌های ایران براساس میزان شیوع ویروس کرونا مشخص شده هم اکنون 198 شهرستان قرمز کرونا قرار گرفته‌اند و 157 شهرستان هم با توجه به کاهش تعداد مبتلایان و موارد بستری اکنون در محدوده رنگ نارنجی ثبت شده‌اند.

این درحالی است که شهرستان‌های زرد و آبی کرونایی به ترتیب در ششمین روز از اردیبهشت 1400؛ 84 و 9 مورد ثبت شده است.

کارشناسان بهداشت و درمان ضمن ابراز خرسندی از بهبود شرایط همه‌گیری در برخی مناطق قاطعانه تاکید کاهش سطح هشدار در برخی مناطق بسیار شکننده است و درصورتی که هموطنان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی‌تفاوتی داشته و به قول معروف عادی انگاری داشته باشند به سرعت شاهد تغییر وضعیت و بحرانی شدن اوضاع همه‌گیری در منطقه خواهیم بود.

افزایش مراجعه بیماران سرپایی در استان تهران

در همین حال، اگرچه براساس نقشه منتشر شده رنگ‌بندی شهرستان‌ها برخی مناطق شاهد کاهش سطح هشدار شده‌اند اما در بسیاری از کلانشهرها از جمله پایتخت همچنان نگرانی‌هایی در زمینه مدیریت پیک چهارم وجود دارد؛ به صورتی که فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران رسما اعلام کرد در شبانه روز گذشته  مراجعه‌های سرپایی به مراکز بهداشتی 3.9 درصد رشد داشته است.

زالی همچنین در بخش‌هایی ازسخنان خود تاکید کرد: به‌دلیلی تهاجمی‌تر بودن ویروس جهش یافته با روند افزایشی مراجعه به مراکز درمانی تعداد بیشتری از این افراد در مراکز بستری خواهند شد تاجایی که آمارها نشان می‌دهد در همین مدت یعنی 24 ساعت قبل میزان بستری در مراکز درمانی نیز 9.6 درصد افزایش را تجربه کرده است.

وی تصریح کرد: در شرایط فعلی بهترین راهکار برای مدیریت اوضاع حفظ فاصله گذاری اجتماعی و رعایت اصول بهداشتی و پروتکل‌ها بخصوص در مراکز اداری، تجاری و خدماتی است که بعضاً با توجه به محدودیت‌ها مجاز به فعالیت‌ هستند.

به گفته فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران وسایل نقلیه عمومی در کلانشهرها بخصوص مترو یکی از مهمترین ماکن‌ها برای ایجاد چرخه آلودگی است و به همین دلیل هموطنان ضمن توجه به عدم تردد غیرضروری درسطح شهر اگر ناگزیر به استفاده از این وسایل هستند باید پروتکل‌های بهداشتی را جدا مدنظر داشته باشند.

فردا رونمایی از سامانه تزریق واکسن

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا روز گذشته اعلام کرد: براساس سیاست‌گذاری‌های انجام شده به زودی طرح ملی واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در کشور آغاز می‌شود و به این منظور سامانه‌ای مخصوص ثبت‌نام افراد طراحی شده است که روز 4 شنبه هشتم اردیبهشت 1400 این سامانه رسما رونمایی خواهد شد.

علیرضا رئیسی در ادامه تصریح کرد: اگرچه بسیاری از اطلاعات شهروندان در سامانه‌های مربوطه وجود دارد اما برای کاهش خطا و همچنین به‌روز شدن اطلاعات لازم است هموطنان از هفته آینده با مراجعه به این سامانه 3 فاکتور مهم و مورد نیاز را ثبت و ارسال کنند تا براساس اولویت‌بندی انجام شده جهت تزریق واکسن به آنها اطلاع رسانی شود.

رئیس همچنین تاکید کرد: هموطنان گرامی از هفته آینده تنها لازم است با مراجعه به سامانه Salamat.gov.ir؛ نام و نام خانوادگی؛ کد ملی و شماره تلفن موبایلی که به نام خودشان باشد را ثبت کنند تا براساس جداول اولویتی تعیین شده از طریق پیامک  زمان و مکان تزریق واکسن را دریافت کنند.

مراجعه سرپایی به مراکز درمانی استان سمنان افزایشی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: سیر مبتلایان و بستری در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، سرعت بیشتری گرفته است به‌طوری‌که در مدت 48 ساعت گذشته تعداد 93 نفر در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بستری شدند.

نوید دانائی افزود: متأسفانه روند ابتلا در کشور و همچنین استان سمنان سیر صعودی را طی می‌کند و این در سایه کم‌توجهی برخی از افراد و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

وی با بیان اینکه این روزها و شرایط بسیار حساس است؛ از مردم خواست تا به رعایت پروتکل‌ها بیش‌ازپیش توجه داشته باشند.

دانائی با بیان اینکه متأسفانه همچنان دور همی‌های خانوادگی و دادن افطاری در بین خانواده‌ها دیده می‌شود از مردم خواست تا از دور همی‌های و تجمعات خانوادگی پرهیز کنند.

وی گفت: این دور همی‌ها سبب شده تا شاهد بستری شدن‌های خانوادگی نیز باشیم و این برای مردم یک هشدار است تا از دور همی‌ها پرهیز کنند تا شاهد کاهش ابتلا باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اشاره به آغاز واکسیناسیون عمومی در استان سمنان از روز شنبه گفت: خوشبختانه واکسیناسیون عمومی با تزریق واکسن با افراد بالای 80 سال در استان سمنان آغاز و با سرعت مطلوبی در حال انجام است.

دانائی با بیان اینکه افراد بالای 80 سال در مدت چند روز گذشته برای تزریق واکسن کرونا به مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان فراخوان شدند؛ ابراز امیدواری کرد تا با تأمین واکسن سرعت واکسیناسیون نیز افزایش یابد تا مردم نیز زودتر واکسینه شده و خطر ابتلا و مرگ نیز به‌طور محسوس کاهش یابد.

170 مبتلای جدید به کرونا در سیستان و بلوچستان شناسایی شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: بر اساس آمار آزمایشگاهی تا صبح امروز با شناسایی 170 مورد جدید ابتلا به کرونا ویروس در استان، شمار مبتلایان سیستان و بلوچستان به 31 هزار و 624 نفر رسید.

سیدمحمد هاشمی شهری گفت: تاکنون در مجموع یک هزار و 231 نفر از مردم استانی که به کرونا مبتلا بوده‌اند با وجود دریافت خدمات درمانی استاندارد در مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان جان خود را از دست داده‌اند.

وی با ابراز تاسف از آمار رو به رشد شیوع کرونا در سطح استان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 82 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که بیشترین تعداد در میان سه محدوده دانشگاه‌های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر مربوط به محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

کرونا جان 14 نفر دیگر در استان مرکزی را گرفت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در  اراک ، با اشاره به آخرین وضعیت ویروس کرونا در استان اظهار داشت: طبق آخرین نتایج آزمایشگاهی در خصوص بیماری کرونا در شبانه روز گذشته 673 مورد جدید مبتلا به کرونا شناسایی شده است.

سیدمحمد جمالیان افزود: از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون تعداد موارد مبتلا به بیماری کرونا به 52 هزار و 781 نفر رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: از میان 673 مورد مبتلای جدید 120 نفر در بیمارستان‌ها بستری و تحت مراقبت هستند.

جمالیان ادامه داد: درمان 553 مورد از بیماران جدیدی که شناسایی شدند به صورت سرپایی بوده است و تا زمان درمان نهایی و منفی شدن جواب آزمایش در منزل قرنطینه هستند.

وی تصریح کرد: متاسفانه طی شبانه روز گذشته بر اثر ابتلا به بیماری کرونا 14 نفر در استان مرکزی فوت کردند و تعداد فوتی‌ها به هزار و 764 نفر رسیده است.

خبر خوش کرونایی برای قزوینی‌ها / آوج و البرز دوباره نارنجی شدند

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین،  با اشاره به آخرین رنگ‌بندی کرونایی اعلام‌شده شهرهای کشور توسط وزارت بهداشت اظهار داشت: بر مبنای ارزیابی وزارت بهداشت و درمان 2 شهرستان آوج و البرز دوباره به وضعیت نارنجی کرونایی بازگشتند و سیر صعودی بستری و فوت در آنها متوقف شده است.

پیمان نامدار اضافه کرد: در ضمن 4 شهرستان بزرگ و پرجمعیت قزوین، بویین زهرا، تاکستان و آبیک که مجموعاً 77 درصد جمعیت استان را در خود جای می‌دهند، در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند و همچنان وضعیت کرونایی در کل استان شکننده است و امکان بازگشت مجدد شهرهای آوج و البرز به نقشه قرمز کرونایی استان وجود دارد.

نامدار با بیان اینکه 2 شهرستان قزوین و تاکستان کماکان بدترین وضعیت را از نظر ابتلا، بستری و فوتی کرونایی دارند، ادامه داد: بنابراین از نظر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اجرای طرح جامع محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های کرونایی این شهرستان‌ها همچنان باید با شدیدترین محدودیت‌های کرونایی اداره شوند تا روند اپیدمی و همه‌گیری کرونا در آنها شیب نزولی پیدا کند.

وی با اشاره به تثبیت نسبی جمعیت مبتلایان و بستری‌های کرونایی طی هفته اخیر یادآور شد: بنابراین استان قزوین در حال حاضر به خاطر اجرای محدودیت‌های سخت‌گیرانه کرونایی شیب نمودار ابتلا، بستری و فوت در استان قزوین بدون افزایش نسبت هفته اخیر تقریباً وضعیت ثابت و پایداری دارد و در صورتی که اجرای محدودیت‌های یادشده استمرار یابد، شیب ابتلا و بستری کرونایی در قزوین نزولی خواهد شد.

  چه کسانی در استان قزوین امروز واکسینه می‌شوند؟   

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین با تأکید بر لزوم تداوم همراهی و همکاری مردم با ستاد کرونا برای اجرای دقیق و کامل محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های کرونایی گفت:‌ لازمه غلبه بر ویروس کرونای انگلیسی اجرای همین محدودیت‌ها و رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک بهداشتی است و این کار را باید تا زمان اتمام واکسیناسیون عمومی ادامه دهیم.

نامدار همچنین با اشاره به آغاز واکسیناسیون گروه سنی بالای 80 سال از امروز افزود: واکسیناسیون امروز از بین سالمندان بالای 85 سال و سالمندان دارای بیماری زمینه‌ای آغاز خواهد شد و به همراه گروه سنی یادشده بیماران هموفیلی، دیالیزی، تالاسمی، سرطانی، اوتیسم، پیوندی و مبتلا به نقص سیستم ایمنی از هم امروز علیه کرونا واکسینه می‌شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم