کد خبر: 195851

آخرین اخبار کرونا در ایران| کاهش معنادار سن ابتلا

کمی بیش از دو هفته از پیک چهارم کرونا در کشور می‌گذرد که احتمال تعویق در مراسم کفن‌ودفن متوفیان ناشی از کرونا در تهران حکایت از بحرانی سراسری در تمامی کشور دارد و کارشناسان معتقدند روستاها به کانون‌های جدید همه‌گیری تبدیل شده‌اند.
اتاق خبر 24

درحالی همچنان روند صعودی نرخ ابتلای ویروس منحوس در کشور ادامه دارد که کارشناسان معتقدند برای کاهش هزینه‌ عبور از این موج تنها راهکار قابل اعتماد رعایت سخت‌‌گیرانه پروتکل‌های بهداشتی و اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی است.

بررسی‌های آماری در این زمینه نشان می‌دهد با توجه به افزایش قدرت سرایت ویروس جهش‌یافته انگلیسی حجم بالایی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا با سطوح مختلفی از بیماری به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند و در برخی از مراکز استان‌ها این روند رشد 200درصدی داشته است که همین روند عاملی در تکمیل ظرفیت سریع و غیرقابل تصور تخت‌های بیمارستانی شده است.

افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی ـ یا بهتر بگوییم آن گروه از هموطنان که در نیمه دوم تعطیلات و هفته بعد از آن بی‌تفاوت به خطری که تهدیدشان می‌کرد مشغول انجام امور عادی زندگی و یا شرکت در دورهمی‌های خانوادگی بودند ـ فشار قابل توجهی به سیستم بهداشت و درمان تحمیل کرده است تا جایی که مقام‌های مسئول وزارت بهداشت تعداد بستری در مراکز درمانی را در محدوده 60 هزار نفر برآورد کردند با قید این نکته که هنوز به قله پیک چهارم نرسیده‌ایم.

این برآورد و البته واقعیت کمبود تخت‌های بیمارستانی تاجایی ادامه داشت که در برخی از مناطق تمام امکانات نیروهای مسلح و سایر نهادهایی که دارد امکانات درمانی هستند نیز به کار گرفته شد و با ایجاد بیمارستان‌های صحرایی و افزایش امکانات تلاش شد تا کمبود تخت بیمارستانی و ارایه خدمات درمانی به مبتلایان جدید با اخلال مواجه نشود.

البته اتخاذ چنین سیاستی اگرچه بسیار مفید بود اما سیل بیمارانی که از راه می‌رسیدند در برخی از مراکز استان‌ها و شهرستان‌هایی که کانون بحران شناخته شده بودند مثل پایتخت کار را بجایی رساند که اکنون خبر می‌رسد ستاد ترخیص بیماران تشکیل شده تا آن گروه از بیماران که حال عمومی بهتری دارند ترخیص و ادامه روند درمانی آنها در منزل انجام شود.

به این ترتیب دور از واقعیت نیست که بگوییم بحران بیخ گوشمان رسیده و درصورت ادامه روند بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی چاره‌ای جز نظاره‌گر بودن از بین رفتن تعداد زیادی از هموطنان نداریم چون بعد از این سیاست نوبت به انتخاب گزینشی ارایه خدمات درمانی به بیماران بدحال خواهد رسید. تجربه‌ای کشورهای اسپانیا، ایتالیا و البته انگلستان نیز اواسط زمستان گذشته داشتند.

روستاها کانون‌های جدید بیماری

تا امروز شاید بیشتر توجه اخبار و البته افکار عمومی به کلانشهرها و مراکز استانی در زمینه همه‌گیری کرونا بود و مسئولان تلاش می‌کردند با استفاده از تمام ابزار و امکاناتی که در اختیار دارند به این مهم رسیدگی و بحران را مدیریت کنند، درحالی که اگر کمی از مراکز استان‌ها فاصله گرفته و سراغ روستاها و مناطق دورافتاده‌تر برویم با واقعیتی نگران کننده روبرو خواهیم شد.

مناطقی که سیستم بهداشت و درمان امکانات کافی برای ارایه خدمات در اختیار ندارد و البته بی‌توجهی گسترده هموطنان به پروتکل‌های بهداشتی کانون‌های بحرانی کرونای تازه‌ای ایجاد کرده که خانواده‌ها را یک به یک درگیر و نهایتا راهی مراکز بهداشت یا درمانگاه‌ها می‌کند. اتفاقی که برخی از مسئولان معتقدند بارسنگین و البته تازه‌ای به کادر درمانی مراکز استان درعین بحران خودشان تحمیل می‌کند.

این گروه از مسئولان تاکید می‌کند اگرچه اغلب روستاها و مناطق دور افتاده دارای امکانات بهداشتی هستند اما با درنظر گرفتن افزایش یکباره مراجعه بیماران بدون تردید امکانات موجود در منطقه پاسخگو نیست و به‌ناچار سرریز بیماران به مراکز استان و شهرستان‌های بزرگتر خود بحرانی تازه در موج چهارم همه‌گیری ویروس منحوس ایجاد می‌کند که بد نیست مسئولان مربوطه نسبت به ایجاد امکانات مناسب با نرخ ابتلا در این مناطق هم برنامه‌ریزی داشته باشند تا سرریز بیمار به مراکز استان مشکل ساز نباشد.

سردخانه بیمارستان‌ها به‌خصوص در کلان‌شهرها رو به تکمیل

در ادامه مشکلات مرتبط با موج چهارم همه‌گیری کرونا در کشور نکته‌ای که از روز گذشته خودنمایی کرد تکمیل ظرفیت سردخانه‌ بیمارستان‌ها و البته مراکز کفن و دفن بخصوص در کلانشهرهایی مثل تهران بود.

اتفاقی که مسئولان بهشت زهرا در تهران رسماً اعلام کردند به دلیل افزایش قابل توجه ورود متوفیان کرونایی به این مرکز جهت انجام امور کفن و دفن ممکن است در روزهای آینده انجام این مراسم با تاخیر انجام شود و برای جلوگیری از بروز بحران دو سردخانه جدید در بهشت زهرا درنظر گرفته شده تا امکان مدیریت این تعداد از متوفیان وجود داشته باشد.

رضا کرمی محمدی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در این زمینه روز گذشته گفت: به نظر می‌رسد در هفته پیش رو شرایط بدتر می‌شود و اگر اینگونه پیش برود، ممکن است ظرفیت سردخانه‌ها هم کفایت نکند. البته در حال حاضر متوفی در سردخانه بیمارستان‌ها نمی‌ماند و با تمهیدات پیش بینی شده سریعاً به بهشت زهرا منتقل می‌شود. هرچند ممکن است در شرایطی که تعداد متوفیان زیاد شود، نتوانند تدفین را همان روز انجام دهند و به روز بعد منتقل شود.

البته احداث این سردخانه‌ها ظاهرا پایان کار نبوده چون از مراکز درمانی هم خبری مشابه به گوش می‌رسد که اغلب مراکز درمانی مرتبط با بیماری کرونا سردخانه‌هایشان تکمیل و برای نگهداری متوفیان دچار مشکل شده‌اند.

مدیر کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در این زمینه  گفت: با اوج گیری کرونا همانطور که نگران نبود تخت خالی برای بیماران هستیم، نگران کمبود جای خالی در سردخانه بیمارستان‌ها هم هستیم و ازآنجایی که ورودی بیمارستان‌ها چندین برابر شده و همانگونه که امکانات موجود در بیمارستان‌ها از جمله دستگاه اکسیژن کفاف بیماران را نمی‌دهد، طبیعتا سردخانه‌هاً هم جواب فوتی‌ها را نخواهد داد.

اظهار نظری که اگرچه دردناک اما واقعیتی نگران کننده است چون با بررسی مدل‌های آماری نرخ ابتلا در پیک چهارم و البته مقایسه آنها با مدل‌های جهانی و بین‌المللی احتمال اینکه این روند در موج چهارم با درنظر گرفتن عوامل موجود مثل بی‌تفاوتی به رعایت پروتکل‌ها بازهم افزایش داشته باشد دور از انتظار نیست .

کاهش سن ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونای انگلیسی در قم

پذیرش 131 بیمار با علائم کرونا و فوت 15 نفر در روز گذشته، نگرانی‌هایی را به وجود آورده است و اگر شهروندان، این هشدارها را جدی نگیرند، به گفته مسئولان، وارد موج جدیدی از شیوع این ویروس خطرناک می‌شویم.

محمدتقی سلطانی مدیر گروه آموزش و ارتقاء سلامت مرکز بهداشت قم با تأکید بر ضرورت توجه شهروندان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمعات اظهار داشت: در هفته جاری، آمار فوتی در قم دورقمی شد و در روز یکشنبه به 15 نفر نیز رسید.

وی تصریح کرد: در این ایام، تعداد بیماران بدحال رو به افزایش است و 102 بیمار بدحال و 547نفر بیمار بستری داریم و بیمارستان‌ها در حال پر شدن است و روزانه بیش از 1869تست انجام می‌شود که در روز سی‌ام فروردین‌ماه نیز 519 مورد تست مثبت ثبت شد.

سلطانی بابیان اینکه باید هوشمندانه به محدودیت‌ها در جهت کاهش ابتلا به ویروس توجه داشت بیان کرد: هرچند ناامید و مأیوس نیستیم، اما باید هشدارها را جدی گرفت؛ در این روزها، اگر در برابر رعایت پروتکل‌ها، قاطع نباشیم، شیوع کرونا، دیگر قابل‌کنترل نیست.

وی عنوان کرد: کاهش سن ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونای انگلیسی در قم، هشداری جدی است و از مردم تقاضا داریم بدون ماسک در سطح شهر تردد نکنند و از ترددهای غیرضروری و دورهمی بپرهیزند، هرچند اطلاع‌رسانی وسیعی اتفاق افتاده است اما برای اینکه به موج جدیدی از شیوه ویروس نرسیم، باید به ضوابط بهداشتی، پایبند باشیم.

مدیر گروه آموزش و ارتقاء سلامت مرکز بهداشت قم خاطرنشان کرد: افراد زیادی در سطح کشور به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی به‌راحتی جان خود را از دست می‌دهند و خطر ویروس آفریقایی نیز بیخ گوش کشور است و نباید با عادی‌انگاری، خود را به اوج درگیری با ویروس برسانیم.

وی بابیان اینکه همه مردم و مسئولان باید در قبال جامعه و کاهش ابتلا به ویروس، مسئولیت‌پذیر باشند گفت:اصحاب رسانه نیز به‌طورجدی وارد میدان شوند و به اطلاع‌رسانی بپردازند و تبلیغات وسیعی در سطح شهر انجام شود تا مردم بدانند خطر جدی سر راهشان است.

سلطانی افزود: علی‌رغم اینکه شهرداری قم، خبر تعطیلی روز بازارها را اعلام کرده است، اما همچنان در سطح شهر شاهد فعالیت روز بازارها هستیم و بسیاری از اصناف مشمول محدودیت‌ها نیز همچنان مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه اگر به این محدودیت‌ها توجه نشود، بیماری از بین نمی‌رود عنوان کرد: هر ویروس جهش‌یافته‌ای به کرونای انگلیسی افزوده شود دیگر وضعیت را نمی‌توان کنترل کرد، این توصیه‌ها کاملاً پزشکی و علمی در جهت صیانت از جان شهروندان است.

مدیر گروه آموزش و ارتقاء سلامت مرکز بهداشت قم بیان کرد: بخشی از موارد در پیشگیری از شیوع ویروس در دست سیاست‌گذاران و دولتمردان است، اما مردم نیز جایگاه مهمی در کنترل ویروس دارند، قطعاً با وضعیت فعلی، نمی‌توان ملاحظه‌کاری کرد و باید قاطع رفتار کرد تا جان مردم حفظ شود و همه باید پای‌کار باشند.

وی تصریح کرد: رسانه و به‌ویژه صداوسیما باید روش‌های اطلاع‌رسانی و افزایش حساسیت بین شهروندان را تغییر دهند و از شیوه‌های نوین برای پرهیز از عادی‌انگاری استفاده کنند، باید باور کنیم که سیر بیماری در قم، همچنان صعودی است.

پیک چهارم در استان سمنان ادامه دارد

نوید دانایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  سمنان ، از بستری شدن 54 بیمار جدید در مدت 24 ساعت گذشته در جمعیت تحت پوشش این دانشگاه خبر داد و اظهار داشت: از 30 فروردین تا 31 فروردین‌ماه این تعداد بیمار مبتلا به کووید 19 در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان و تأمین اجتماعی این استان در سه شهر سمنان، گرمسار و دامغان بستری‌شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه این تعداد یکی از بیشترین آمارهای بستری روزانه مبتلایان به کرونا در مرکز و غرب استان سمنان از ابتدای اپیدمی تاکنون بوده است افزود: همچنان در پیک چهارم شیوع کرونا در استان سمنان هستیم.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اضافه کرد: بدین ترتیب مجموع بیماران بستری‌شده با تست مثبت قطعی PCR در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از ابتدای شیوع پاندمی کرونا تاکنون به پنج هزار و 464 نفر رسید.

دانایی با اشاره به شناسایی 17 هزار و 660 بیمار سرپایی مبتلا به کرونا با تست مثبت و قطعی آزمایشگاهی گفت: بنابراین درمجموع از ابتدای شیوع کرونا تاکنون تعداد 23 هزار و 124 مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی PCR در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی‌شده‌اند.

وی همچنین تأکید کرد: با توجه به زیرساخت‌های مناسب درمانی موجود در مجموعه شهرهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان سمنان، همچنان ظرفیت پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان‌های مرکز و غرب استان سمنان وجود دارد؛ اما شهروندان باید با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی برای تسریع در مهار این همه‌گیری و کاهش تعداد مبتلایان و به‌تبع آن تعداد مرگ‌ومیرهای ناشی از ابتلای به کرونا کمک کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود نیز با اشاره به شناسایی 126 بیمار قطعی مبتلا به کرونا با تست مثبت آزمایشگاهی عنوان کرد: از این تعداد 28 نفر در بیمارستان امام حسین شاهرود بستری و 98 نفر نیز به‌صورت سرپایی شناسایی‌شده‌اند.

رضا چمن با اشاره به افزایش تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های شهر شاهرود افزود: از مجموع بیماران مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان‌های شاهرود، 30 نفر در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

وی با اشاره به روند ابتلا به کرونا در شرق استان سمنان، تعداد مبتلایان به این بیماری را بالا و مانند روزها و هفته‌های اخیر اعلام کرد.

فاز دوم واکسیناسیون ضدکرونا از شنبه در قزوین آغاز می‌شود

جلال رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با بیان اینکه همه کادر بهداشت و درمان باقی‌مانده در بیمارستان‌های خصوصی، دانشگاهی و تامین اجتماعی تا 2 روز آینده واکسینه می‌شوند، اظهار داشت: مرحله اول واکسیناسیون کرونایی با تشکیل  5 تا 6 پایگاه تزریق پنج‌شنبه تمام می‌شود و فاز دوم این واکسیناسیون از شنبه در قزوین آغاز می‌شود.

وی در ادامه از اتمام واکسیناسیون جانبازان 50 تا 70 درصد تا پایان امروز خبر داد و اضافه کرد: تا پایان روز جاری 240 نفر از جانبازان 50 تا 70 درصد را در مرکز درمانی بنیاد شهید و امور ایثارگران و در مراکز جامع خدمات سلامت واکسینه می‌کنیم؛ به طوری که در هر ساعت 30 نفر واکسن دریافت کرده و بعد از 20 دقیقه مراقبت مرخص می‌شوند.

راه‌اندازی مجتمع‌های تزریق واکسن

مسئول کمیته واکسیناسیون ستاد مقابله با ویروس کرونای استان با بیان اینکه فاز دوم واکسیناسیون با تزریق واکسن به سالمندان بالای 65 سال سن آغاز می‌شود، گفت: با توجه به جمعیت بالای افراد سالمند و کهنسال در استان قزوین فراخوان آنها به مراکز خدمات جامع سلامت برای تزریق شبکه واکسیناسیون ما را دچار مشکل می‌کند و به همین خاطر مجتمع‌های سلامت تزریق واکسن در استان راه‌اندازی می‌کنیم.

رحمانی با ذکر اینکه این طرح برای نخستین بار در قزوین اجرا می‌شود، افزود: نحوه ایجاد مجتمع‌های تزریق واکسن به این شکل است که از هر 3 یا 4 مرکز جامع خدمات سلامت، یکی به مجتمع تزریق واکسن تبدیل می‌شود و در کنار آنها با هماهنگی استانداری و فرمانداری سالن‌های ورزشی و مدارس آموزش و پرورش را به مجتمع تزریق واکسن تبدیل می‌کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه پایگاه‌های سلامت ما در زیرگروه مرکز خدمات جامع سلامت قرار می‌گیرند، این پایگاه‌ها کار فراخوانی سالمندان را انجام داده و بعد از ثبت اسم و مشخصات آنها، 3 تیم در گیت‌های متفاوت کار تزریق واکسن به سالمندان و افراد بالای 65 سال در قزوین را انجام می‌دهند.

به گزارش تسنیم، از سهمیه ایران در سبد واکسن کوواکس بیش از 7 هزار دوز واکسن کرونا وارد استان قزوین شده است که این واکسن‌ها با اولویت سالمندان بالای 65 سال سن و به تدریج به گروه‌های اولویت‌دار تزریق خواهد شد. 

وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌ها در آخرین روز فروردین 1400

هم اکنون 257 شهرستان قرمز و 129 شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین 51 شهرستان در وضعیت زرد و فقط 11 شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

راه‌های انتقال و علائم کرونا چیست؟

براساس تحقیقات انجام شده ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید 19 است. خوشبختانه بیش از 80 درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم