کد خبر: 195839

آغاز تزریق واکسن کرونا به یک‌میلیون نفر از امروز

 وزیر بهداشت از پایان واکسیناسیون یک‌میلیون نفر تا اوایل هفته آینده خبر داد و گفت: سازوکار کوواکس را سازوکار مناسبی می‌دیدیم، اما سازوکار بااقتداری ندیدیم.
اتاق خبر 24

سعید نمکی امروز در حاشیه نشست مجمع عالی سیاست‌گذاری هلسینکی در وزارت بهداشت اظهار کرد: ما یک‌میلیون دوز واکسن کرونا را که قرار بود قبل از عید به ما برسد اما با تأخیر در نیمه دوم فروردین ماه 1400 دریافت کردیم، توزیع کردیم و از امروز به‌صورت گسترده این واکسیناسیون انجام می‌شود و ما تا آخر هفته جاری و اوایل هفته آینده یک‌میلیون نفر را واکسینه خواهیم کرد.

وی افزود: این یک‌میلیون نفر، افراد باقی‌مانده از واکسیناسیون قبلی شامل گروه پزشکی، پیراپزشکی و گروه‌های بهداشت و درمان و رزیدنت‌ها، دانشجویان پزشکی که در بیمارستان‌ها هستند، دانشجویان پرستاری، علوم آزمایشگاهی و همه کسانی است که در کادر بهداشت و درمان با بیمار مواجهه و خطر ابتلا دارند، همچنین واکسن کرونا به بیماران صعب‌العلاج، مبتلا به سرطان و گروه‌های آسیب‌پذیر که گروه اول هدف ما بودند تزریق خواهد شد و دانشگاه‌های علوم پزشکی فراخوان و ثبت‌نام خواهند داشت. ما تا قبل از مرحله دوم، واکسیناسیون گروه اول را تا حداکثر هفته اول اردیبهشت ماه به اتمام خواهیم رساند.

وزیر بهداشت با ابراز اینکه "ما از ابتدا می‌دانستیم که واکسن فقط یک کالای بهداشتی و پیشگیرانهنیست، بلکه برای جهان یک حربه سیاسی است"، گفت: بامشارکت در کوواکس 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن کرونا را پیش‌خرید کردیم؛ ماه‌ها برای نقل و انتقال پول گرفتار بودیم اما بالاخره مشکل حل شد.

وی افزود: از اردیبهشت ماه 99 پس از 9 ماه مذاکره و همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو موفق به عقد قراردادی شدیم که در روسیه توانستیم هم همکاری و تولید مشترک را در زمینه اسپوتنیک‌وی دنبال کنیم و هم خرید واکسن کرونا و عقد قراردادها را پیش بریم.

وی با انتقاد از توزیع ناعادلانه واکسن کرونا تصریح کرد: می‌دانستیم که کوواکس سازوکار مناسبی است اما قدرت اجرایی این مجموعه را با توجه به محدودیت تولید واکسن، در حدی نمی‌دانستیم که بتواند نیاز ما را تأمین کند به همین دلیل به واردات واکسن کرونا از هند و روسیه و چین نیز روی آوردیم.

نمکی با بیان این‌که "نشستی که امروز برگزار کردیم بیشتر جنبه سیاسی و دیپلماتیک داشت"، خاطرنشان کرد: از مدت‌ها قبل، ما و بسیاری از کشورهای جهان معترض شیوه‌های توزیع واکسن در جهان بودیم. سازوکار کوواکس را گرچه سازوکار مناسبی می‌دیدیم، اما سازوکار بااقتداری ندیدیم؛ امروز در نشستی که داشتیم، چند تن از کشورهای اروپایی، تعدادی از کشورهای شرق مدیترانه سازمان جهانی بهداشت، مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در قاهره مشارکت داشتند و به‌نوعی پیگیری دیپلماتیکی بود که به سازمان جهانی بهداشت، کوواکس و سازمان‌های بین‌المللی بگوییم که باید به بی‌عدالتی توزیع واکسن در جهان رسیدگی کنند.

وزیر بهداشت گفت: امروز به‌شدت معترض شدیم به اینکه چرا باید 80 تا 85 درصد واکسن دنیا را کمتر از 10 کشور جهان مصرف کرده باشند و تعداد قابل‌توجهی از کشورهای جهان حتی یک واکسن را وارد نکرده باشند. اعتراض کردیم به تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای که برخی کشورها مانند ما را هدف قرار می‌دهند و واکسن و تجهیزات پزشکی را از ما دریغ می‌کنند، همچنین اعلام کردیم که خوشبختانه ایران در عین مظلومیت ناشی از تحریمها، توانست نیازهای خود مانند داروهای کرونا، تجهیزات پزشکی و ساخت واکسن کووید19 را مدیریت کند.

وی در پایان گفت: در نشست امروز اعلام کردیم که ما 6 پلت‌فرم تولید واکسن را با موفقیت دنبال می‌کنیم و از ماه‌های آینده تولیدمان به مصرف می‌رسد.

منبع: خبرگزاری تسنیم