کد خبر: 195831

دستیابی ایران به غنی‌سازی ۶۰ درصدی

تهران روز سه شنبه تصمیم خود را بر غنی سازی شصت درصدی اعلام کرد. این تصمیم در حالی اتخاذ شد که حمله رژیم صهیونیستی به تاسیسات هسته ای نطنز طی روز های اخیر به تیتر همه رسانه های داخلی و خارجی تبدیل شده بود.
اتاق خبر 24

برخی از ناظران معتقدند که تصمیم ایران در پی حمله رژیم صهیونیستی به نطنز، به معنای آن است که تهران در مذاکرات پیش رو دست بالا را خواهد داشت و امریکا در مخمصه ای تازه قرار خواهد گرفت. دولت بایدن که دل خوشی هم از نتانیاهو ندارد،احتمالا خود را در شرایطی خواهد دید که ناچار است چوب ندانم کاری های نتانیاهو را بخورد.
این در حالی است که به گفته کارشناسان، غنی سازی 60 درصد می تواند یک پیشرفت مطلوب برای ایران در حوزه هسته ای است. علی‌اکبر صالحی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: اورانیوم غنی شده ۶۰ درصد را به عنوان سوخت راکتور تهران نمی‌خواهیم استفاده کنیم، بلکه برای ساخت Targetهای U۳O۸ است که اورانیوم (U) آن ۶۰ درصد غنا دارد. بنابراین با اورانیوم ۶۰ درصد "هدف" یا Target درست می کنیم.
وی گفت که این Targetها در راکتور (تهران) قرار می گیرند و بعد از مدتی که در مقابل تشعشات اتمی قرار گرفت، در آن ماده‌ای به نام مولیبدن تولید می‌شود که باید این ماده را جداسازی کنیم تا مولیبدن آن را خارج کنیم. این مولیبدن ماده اولیه ساخت و تولید بسیاری از رادیوداروهاست.
صالحی اظهار کرد که مولیبدن ماده‌ای است که ایران بخش قابل توجهی از آن را از خارج وارد می کرد.
وی افزود: ما تحقیقات مربوط به این فرایند را مدت‌هاست که آغاز کرده‌ایم و ظرف یکی دو هفته آینده از Targetهای ۲۰ درصد برای تست استفاده خواهیم کرد، ولی هرچه جلوتر می‌رویم غنا را بالاتر می‌بریم چون هرچه با غنای بالاتر کار را انجام دهیم تولیدات‌مان راندمان و کیفیت بالاتر در مدت زمان کوتاه‌تری خواهد داشت.
پیش از این، «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در واکنش به آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی در ایران اعلام کرد که این اقدام ایران نتیجه محاسبات اشتباه عاملان خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نطنز است.
از سوی دیگر، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، اظهار داشت برابر نامه و اطلاعات طراحی که در بعدازظهر روز سه شنبه تحویل آژانس بین المللی انرژی اتمی شد، غنی سازی ۶۰ درصدی در دو زنجیره از سانتریفیوژهای جدید آی.آر. چهار و آی.آر.شش در نطنز انجام می شود.
وی اظهار داشت که فرایند فنی از همین روز آغاز شده و پیش بینی می شود هفته بعد اورانیوم با غنای ۶۰ درصد برداشت شود.
ساعتی پس از انتشار خبر آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی در ایران، کاخ الیزه در بیانیه‌ای مدعی شد که تصمیم ایران برای افزایش غنی سازی اورانیوم «تحولی خطرناک» است.
«جن ساکی»،‌ سخنگوی کاخ سفید گفت که اعلام تحریک آمیز ایران درباره غنی سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد را جدی می‌گیریم.
وی در ادامه کنفرانس خبری خود گفت: «هدف ما همچنان از طریق روند دیپلماتیک و گفت‌وگوهای غیرمستقیم با ایران باقی خواهد ماند».
سخنگوی کاخ سفید مدعی شد که آغاز غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران تا ۶۰ درصد،‌ جدیت آن در گفت‌وگوهای وین را زیر سوال می‌برد.

ایران به اورانیوم ۶۰ درصد رسید

با وجود تمام  رئیس سازمان انرژی اتمی روز جمعه تایید کرد که دانشمندان هسته‌ای ایران غنی سازی اورانیوم با غنای ۶۰ درصد را آغاز کرده اند.

پیش از این محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در توئیتی نوشت: با افتخار اعلام می‌کنم در ساعت 00:40 نیمه‌شب گذشته و در شب زیارتی سید الشهدا(ع)، دانشمندان جوان و خداباور ایرانی توانستند به محصول اورانیوم با غنای 60درصد دست یابند. این موفقیت را به مردم شجاع ایران اسلامی تبریک می‌گویم؛ اراده ملت ایران معجزه‌آفرین است و هر توطئه‌ای را خنثی خواهد کرد.»

در پی خرابکاری اخیر در تاسیسات نطنز، رئیس جمهور سازمان انرژی اتمی را موظف به راه‌اندازی خط تولید اورانیوم 60 درصد به مقدار مورد نیاز در چارچوب ماده یک قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران مصوب مجلس شورای اسلامی کرده بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی پیش از این گفته بود که این غنی‌سازی در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز انجام خواهد شد.

پس از آنکه ایران اعلام کرد غنی‌سازی اورانیوم را به ۶۰ درصد رسانده است، رسانه‌های بین‌المللی به سرعت این خبر را منعکس کردند.

 

خبرگزاری دویچه وله آلمان نوشت: «ایران می‌گوید اورانیوم را با خلوص ۶۰ درصد غنی کرده است. این خبر در حالی است که تنش‌ها در خاورمیانه در پی حمله به نیروگاه هسته‌ای در جنوب تهران افزایش یافته است.»

13810097_743.png

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در این‌باره نوشت: بعد از خرابکاری صورت گرفته هفته پیش در سایت نطنز، ایران اعلام کرد غنی‌سازی اورانیوم بالاتر از ۶۰ درصد را آغاز کرده است.

13810100_192.jpg

خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ هم با مطرح کردن ادعا‌هایی علیه کشورمان نوشت: ایران اعلام کرد که اورانیوم لازم برای ساخت سلاح را غنی‌سازی کرده است، این در حالی است که دیپلمات‌ها  تلاش می‌کنند توافق هسته‌ای را احیا کنند.

13810101_861.jpg

دشمن طی سال های هسته ای شدن ایران و رونمایی از دستاورد های مختلف و گوناگون در این حوزه، همواره سعی داشته است که چوب لای چرخ پیشرفت علمی ایران بگذارد و بارها از طرق مختلف چه تحریم و چه تهدید و چه اقدامات ترویسیتی سعی داشته تا به مقصود خود برسد. بر همین اساس ترور دانشمندان هسته ای کشور از جمله اولویت های دشمنان قسم خورده این آب و خاک بوده و حالا با ضربه به زیرساخت ها و تاسیسات اتمی، سعی در اخلال در روند رو به جلوی جمهوری اسلامی دارند. این در حالی است که در همه این سال ها بارها ثابت شده که ایرانیان در مقابل تحریم و تهدید هیچگاه کوتاه نمی آیند و همواره بر دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای و پیشرفت در این زمینه اصرار دارند.