کد خبر: 195826

اهمیت استغفار در ماه رمضان به روایت آیت‌الله شب‌زنده‌دار

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: حضرت رسول ۵۴مطلب راجع به ماه رمضان بیان کردند، باید بدانیم خداوند چه فرصت استثنایی در اختیارمان قرار داده و ماه رمضان دارای چه خصوصیات بی‌نظیری است.
اتاق خبر 24

آیت‌الله مهدی شب‌زنده‌دار شامگاه یکشنبه در جلسه درس اخلاق که در دفتر مقام معظم رهبری برگزار شد،اظهار داشت: اگرچه بزرگان اهل معرفت و علما بسیار ارزشمند هستند و هدایت هایشان‌باارزش است ولی بهترین دستورالعمل‌های سلوکی از معصومین(ع) به دست ما رسیده است.

وی افزود: بسیاری از مباحث که وقت‌ما را می‌گیرد و فکر و انرژی‌مان برای آن صرف می‌شود بیهوده است، عقل می‌گوید آنچه بی‌فایده است را ترک کرده و به چیزی که منفعت دارد توجه کن.

  دعا بهترین راه برای ارتباط با خداوند است  

عضو فقهای شورای نگهبان بیان کرد: ممکن است در این شب‌ها ساعت‌های زیادی صرف تماشای تلویزیون بشود و فایده‌ای هم نداشته باشد، امام رضا(ع) فرمودند روز و شب خود را در این مدت باقی‌مانده دعا کنید و از دعا خسته نشوید چون بهترین راه برای ارتباط باخداست.

استاد حوزه علمیه عنوان کرد: استغفار ویژه سه ماه رجب و شعبان و رمضان است و باید از کج روی‌ها و تقصیر استغفار کنیم چون استغفار اهمیت بسیار زیادی دارد.

آیت‌الله شب‌زنده‌دار گفت: شخصی به امام هادی(ع) نامه نوشت و گفت که دستورالعمل خصوصی می‌خواهم که امام(ع) فرمودند شبانه‌روز خود را به قرآن بگذران، باید در کنار قرائت قرآن نسبت به استغفار توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وی افزود: باید دل را از محبت‌ها و دل‌بستگی‌های بی‌جا که پای انسان را همچون زنجیر می‌بندد دور کنیم، امام رضا(ع) می‌فرماید تقوای خدا را پیشه کنید، در یک جمله کوتاه و زیبا تقوا یعنی هر جا خدا دستور داده است طبق آن عمل کنیم.

عضو فقهای شورای نگهبان بیان کرد: تقوا یعنی در همه مراحل زندگی انسان بداند خدا، اسلام، اهل‌بیت(ع) و پیامبر(ص) چه می‌خواهند و درصحنه برای انجام آن موضوع حاضر باشیم.

استاد حوزه علمیه عنوان کرد: نزدیک انتخابات هستیم که بسیار مهم و حساس است، گاهی گمان و تحلیل‌های نادرست راجع به افراد زده می‌شود، این ایام حساس است و یک حرف، کلام، موضع‌گیری، سخن نابجا و یک سکوت سبب می‌شود همه فرصت ماه رمضان از بین برود.

آیت‌الله شب‌زنده‌دار گفت: طاعت خدا یعنی باید قلب را آباد کرد و هنگامی‌که قلب آباد شود معارف الهی در آنجا می‌گیرد ولی معصیت سبب خاری انسان می‌شود.

 اگر انسان در زیربناهای معرفتی حرکت کند عاقبت‌به‌خیر می‌شود 

وی افزود: توکل ثمره زیبای شناخت خداست و اگر انسان در زیربناهای معرفتی حرکت کند به عاقبت‌به‌خیری می‌رسد، انسان باید در آشکار و مخفی‌های خود به خدا توکل کند چون خداوند به وی کمک و دستگیری می‌کند.

عضو فقهای شورای نگهبان بیان کرد: ما ضعیف هستیم و باید از خدا بخواهیم در همه امور زندگی کمکمان کند، انسانی که توبه کند در درگاه الهی همانند کسی است که اصلاً گناه نکرده است، اهل‌بیت(ع) و در رأس آن‌ها پیامبر(ص) هرگاه با افراد برخورد می‌کردند و در سخنرانی‌ها دستورالعمل‌های مهمی بیان می‌کردند.

 ماه مبارک رمضان دارای خصوصیات و ویژگی‌های بی‌نظیری است 

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: حضرت رسول 54مطلب راجع به ماه رمضان بیان کردند و باید بدانیم خداوند چه فرصت استثنایی در اختیارمان قرار داده و  به این نکته توجه کنیم که ماه رمضان دارای چه خصوصیات بی‌نظیری است.

منبع: خبرگزاری تسنیم