کد خبر: 195771

اصناف؛ قربانی تصمیمات غلط

علیرغم ادعای مسئولان در مورد شیوه های موفق کنترل شیوع ویروس کرونا، قرار گرفتن در پیک چهارم کرونا و قرمز شدن وضعیت اغلب شهرهای ایران حاکی از آن است که این گونه مدیریت، برای کنترل کرونا در کشور جواب نمی دهد و تاوان آن را مردم با از دست دادن جان و مال خود باید بپردازند. 
اتاق خبر 24

در حالی که وزارت بهداشت و شخص وزیر بارها در خصوص ممنوعیت سفر در ایام نوروز تذکر دادند اما بدنه دولت و برخی وزرا با چنین تصمیمی مخالف بودند. اقتصاد گردشگری کشور از نظر دولتمردان گویا ارجحيت بیشتری بر سلامت مردم داشت و به درخواست وزارت بهداشت در خصوص انجام اقدامات بازدارنده برای سفرهای نوروزی بی توجهی شد.

اما حالا تاوان تصمیم‌های اشتباه و سفرهای عده‌ای از افراد برای خوش‌گذرانی را اصناف می‌دهند  بیش از ۵۰ درصد اصناف در تمامی استان ها از کرونا ضرر دیدند و دولت هیچ حمایتی از اصناف ندارد.

ویروس کرونا در کشور سایه انداخته و قصد جدایی از کشور و جهان را ندارد و هر روز با سرعت و قدرت بیشتری درحال تاخت و تاز در بین مردم است و برخی از افراد با بی‌مبالاتی و سهل‌انگاری باعث آسیب رساندن به خود، دیگران و اصناف می‌شوند و همین سهل‌انگاری‌ها سبب تغییر وضعیت شهرها می‌شود و همچنین محدودیت‌هایی را به دنبال خود دارد که این امر باعث ضرر به اصناف می‌شود.

علیرغم ادعای مسئولان در مورد شیوه های موفق کنترل شیوع ویروس کرونا، قرار گرفتن در پیک چهارم کرونا و قرمز شدن وضعیت اغلب شهرهای ایران حاکی از آن است که این گونه مدیریت، برای کنترل کرونا در کشور جواب نمی دهد و تاوان آن را مردم با از دست دادن جان و مال خود باید بپردازند. 

در حالی که تا اسفند 99 کشور به لحاظ وضعیت کرونایی سه پیک را پشت سر گذاشته بود و با نزدیک شدن به ایام پایانی سال مسلم بود که در صورت عدم کنترل، تردد مردم در اماکن عمومی نظیر بازار، مراکز خرید و فروشگاه ها برای خریدهای نوروزی افزایش می یابد؛  اما  کنترل و دستورالعمل خاص یا نظارت ویژه ای برای آن  روزها در نظر گرفته نشده  و در ایام پایانی سال 1399 بسیاری از  مردم و کسبه بی توجه به شرایط کرونایی به امورات روزمره خود پرداختند.

مسئولان نیز در راستای کنترل ویروس کرونا در آن ایام با بیان اینکه ما نمی توانیم از مردم بخواهیم که برای نوروز خرید نکنند،  با بسنده کردن به شیوه «خواهش و تمنا» از مردم خواستند که  درصورت امکان  ترددهای شهری را کاهش دهند و به جای خریدهای حضوری از روش های اینترنتی اقدام به خرید کنند. 

ناگفته نماند که در سایه بی تدبیری وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت نیز صف های پرجمعیت و طولانی خرید مرغ نیز در کنار شلوغی های بازار شب عید  به وسیله ای برای توزیع کرونا تبدیل  شد که واقعا معلوم نیست چه تعداد از قربانیان روزهای اخیر ویروس کرونا نتیجه آن صف های خرید شلوغ خرید  مرغ بوده است؟

گلایه وزیر بهداشت از تصمیمات مسئولان و سفرهای نوروزی مردم

سعید نمکی وزیر بهداشت در صفحه شخصی اینستاگرام خود با گلایه‌مندی از روند مدیریت ویروس کرونا در کشور طی ایام نوروز اینگونه نوشت:

«ویروس سرکش انگلیسی از راه رسید، خوزستان را گرفتار کرد، شبانه روز تلاش کردیم تا در آن استان که بیشتر از سه پیک کشوری قبلی گرفتارمان کرد مهارش کنیم. عملا ضرب شصت ویروس موتاسیون یافته را چشیدیم. ویروس مهاجم از هوا و زمین به دلایلی که جای بحثش در این مقال نمی‌گنجد به همه جا پر گشود.

نوشتیم... گفتیم... التماس کردیم... قسم دادیم که دو تا سه هفته صبوری کنید، مهلت بدهید، تا مثل سال قبل از فرصت تعطیلات سال نو استفاده کنیم و با تشدید بیماریابی در طرح شهید سلیمانی خانه به خانه شعله‌های کوچک را شناسایی و مهار کنیم تا به هم نپیوندند و آتش دامن پهنه‌ کشورمان را نگیرد.

گفتیم: سفر و جمعیت سیال نمی‌گذارد طرح اجرا شود و بیماری نیز از نقاط گرفتار به مراکز پاک‌تر منتقل می‌شود. گفتیم: صف‌های طولانی تهیه‌ی ارزاق شب عید ساعت‌ها جمعیت سالمند تنیده در این صف‌ها را گرفتار می‌کند. گفتیم: می‌دانیم تاب آوری مردم مهم است، ولی تاب آوری مدافعین خسته‌ سلامت پس از ۱۴ ماه کار بی وقفه و جان فشانی برای مدیریت پیک‌های پیوسته نیز مهم است.

گفتیم: اقتصاد گردشگری اهمیت دارد، ولی سرمایه‌ اجتماعی نظام سلامت و هزینه‌های شیوع مجدد بیماری و اثراتش بر اقتصاد خرد و کلان کشور نیز بی اهمیت نیست. گفتیم:اگر به حرف‌های کارشناسیمان گوش ندهند بهار سختی در پیش است.

شاید بدین دلیل باور نکردند که اولا وزن ویروس موتاسیون یافته را در محاسبات اپیدمیولوژیک ما نمی‌شناختند و ثانیا سه پیک سنگین قبلی را آرام، بی صدا و مظلومانه همکارانمان مدیریت کردند و گروهی فکر کردند که فراز و فرود منحنی‌ها شاید به شیوه‌ی فوتوشاپ است!

در روز‌های گذشته با روسای خسته و دل شکسته‌ی دانشگاه‌های علوم پزشکی تماس داشتم. به شدت نگرانند. بیمارانشان در حال افزایش و تخت هایشان در حال پر شدن است. ضمن آنکه میدانند در این خیز جدید اولا زنجیر مهار غول سرکش بیماری با ویروس جدید گسسته‌تر است و ثانیا خود و سربازان مدافعشان خسته تر.

روز‌های سختی در پیش است خداوند یاریمان کند تا نمانیم، تا دستاورد افتخارآمیز روز‌های سخت تحریم به سادگی به باد نرود، تا شرمسار آنانکه پایداری و همراهیمان کردند و شرمنده‌ روح بلند مدافعین سلامت و خانواده هایشان نشویم. کمک کند تا عزیزان ارجمند دیگری را از دست ندهیم. انشالله»

در مورد محدودیت های سفرهای نوروزی  با توجه به انتشار چندین اطلاعیه مختلف، هیچ برنامه دقیق و منسجمی اعلام نشد و لذا در نهایت  برخی از مردم نیز بی توجه به شرایط کرونایی و همچنین بی توجه به خواهش و التماس  وزیر بهداشت مبنی بر اینکه از رفتن به سفر در نوروز 1400 صرف نظر کنند به گشت و گذار پرداختند و اکنون شاهد قرمز شدن اغلب شهرهای ایران هستیم و روز به روز هم آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کرونا افزایش می یابد. 

در نتیجه پس از گذشت یک ماه رها کردن وضعیت شهرهای مختلف یعنی دو هفته پایان سال و دو هفته تعطیلات نوروزی اکنون آن قدر کرونا گسترش یافته است که مسئولان ستاد مبارزه با کرونا چاره ای جز اعمال برخی از محدودیت ها و تعطیل کردن برخی از مشاغل ندارند و لذا پیرو این وضعیت، تعطیلی 10 روزه مشاغل گروه دو، سه و چهار را اعلام کرده اند و از شنبه 21 فروردین به مدت 10 روز گروه های شغلی دو، سه و چهار اجازه هیچ گونه فعالیت صنفی را ندارند. 

اگرچه عمل کردن به دستورات بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا یک امر مسلم است و در هیچ شرایطی تخطی از آن جایز نیست اما بخشی از  این تصمیمات  منجر به آسیب های مالی به بخش خصوصی و بخصوص اصناف می شود که لازم است در چنین شرایطی دولت تمهیدات و تسهیلاتی را برای این اقشار در نظر بگیرد و با اعمال برخی تخفیفات دراخذ مالیات، حق بیمه کارگری، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت بانکی و سایر حمایت ها، تعطیلات اجباری اصناف در راستای مبارزه با شیوع کرونا را جبران کند. اگرچه که با مدیریت صحیح  و اعمال برخی از محدودیت ها در ایام پایانی سال و اعمال محدودیت شدید برای سفرهای نوروزی، امروز نیازمند اعمال این محدودیت ها و تعطیلات نبودیم. 

ذکر این نکته نیز لازم است که مشاغلی که در گروه یک قرار دارند و مجاز به فعالیت حتی در شرایط قرمز کرونایی هستند  مانند مراکز فروش عینک های طبی، فروش گل و گیاه تزئینی و طبیعی، سینما خودرو، تئاتر خودرو، خشکشویی ها، کارگاه های صنعتی و ساختمانی و .... تقریبا بخش زیادی از اصناف را تشکیل می دهند لذا  این سوال در ذهن ایجاد می شود که تعطیلی گروه های دو، سه و چهار در حالی که بعضی از مشاغل این گروه نیز از جمله برخی از آرایشگاه های زنانه و مردانه، برخی از باشگاه های ورزشی و ...  که مخفیانه به فعالیت های خود در ایام تعطیلات کرونایی می پردازند چند درصد می تواند به جلوگیری از شیوع کرونا کمک کند. 

زیان 250 هزار میلیارد تومانی اصناف بر اثر کرونا

محمد باقر مجتبایی دبیرکل اتاق اصناف ایران در مورد اثرات کرونا بر اصناف گفت: کرونا زیان 250 هزار میلیارد تومانی بر اصناف وارد کرده و درآمد اصناف را کاهش داده است.

بنابراین با توجه به اینکه خسارت ناشی از کرونا بر وضعیت کسب و کار اصناف کم نبوده است لازم و ضروری است که در صورت اعمال تعطیلات حمایت هایی نیز از این قشر صورت گیرد و با اعمال نظارت دقیق  بر اجرای محدودیت ها در بخش های دولتی و خصوصی از اثربخشی این محدودیت ها اطمینان حاصل شود و بعد از ایام تعطیلات نیز همه چیز به حال خود رها نشود . 

در 14 ماه گذشته پس از شیوع ویروس کرونا علیرغم اینکه چندین بار اصناف برای جلوگیری از شیوع کرونا مجبور به تعطیلی واحدهای صنفی خود شده اند اما هیچ تحولی در سیستم حمل و نقل شهری و  عمومی بوجود نیامده  و معلوم نیست  چند هزار نفر از مبتلایان به کرونا در ازدحام جمعیت اتوبوس ها و مترو دچار بیماری کرونا شده‌اند. طرح ترافیک نیز مطابق گذشته اعمال می‌شود و حتی در این مورد نیز تصمیم‌گیری متفاوتی نشده است.

ویروس منحوس کرونا باید از بین برود و برای ریشه کردن کردن آن قطعا اعمال برخی محدودیت ها و تعطیلات لازم است، اما اثربخشی این محدودیت ها و ممنوعیت ها نیازمند اتحاد و یکپارچگی است و بخش دولتی و خصوصی هر دو موظفند دستورات و مصوبات ستاد ملی کرونا را دقیق و بدون هیچ گونه انحرافی رعایت کنند، اما نباید از این موضوع  غافل شد که بخش خصوصی از جمله اصناف به دلیل اعمال برخی ممنوعیت های فعالیت صنفی در ایام کرونا  نیازمند حمایت دولتی در بخش‌هایی مانند بیمه، مالیات و ... هستند. 

اگرچه حفظ سلامتی بر هر چیزی مقدم است و قطعا دستورالعمل های ابلاغی ستاد ملی کرونا مبنی بر  محدودیت در فعالیت کارگران و کارمندان در بخش های دولتی و خصوصی و تعطیلی اصناف برای کنترل شیوع ویروس کرونا لازم الاجراست، اما ستاد ملی کرونا نباید از این موضوع غافل باشد که بخشی از این محدودیت ها و ممنوعیت حتی در ارگان های دولتی اعمال نمی شد و به راحتی مورد بی توجهی قرار می گیرد. 

 حتی در مواردی ارگان های دولتی با برگزاری همایش ها  هر چند با تعداد به اصطلاح مدعوین کم مثلا 40 تا 50 نفر و برگزاری نشست های خبری و تخصصی  از این دستورالعمل ها تخطی می‌کنند و کارگران و کارمندان این ارگان ها چاره ای جز حضور در محل کار خود را ندارند. 

بنابراین اگر قرار است محدودیت ها یا تعطیلات از اثربخشی کافی برخوردار باشد باید اجرای آن با نظارت کافی انجام پذیرد و فقط  فشار به یک قشر خاص مانند اصناف در دستورکار نباشد زیرا قطعا  نتیجه لازم از اعمال آن محدودیت ها حاصل نمی شود.

عده ای از افراد علی‌رغم آگاهی به شرایط موجود با سهل‌انگاری به شهرهای مختلف کشور سفر کرده‌اند و هم اکنون اصناف و مردم قربانی این کار آن ها شده‌اند و اگر این سهل انگاری‌ها ادامه داشته باشد شاهد  آسیب‌های فراوان به مردم و اصناف هستیم، بنابراین در چنین شرایطی نیازمند همکاری مردم هستیم تا از وضعیت موجود عبور کنیم.