کد خبر: 195756

تحقق پیاپی وعده‌های رئیس دستگاه قضا

 انتقال ۴۵ زندانی از زندان‌های عراق به ندامتگاه‌های کشورمان این ادعا را به اثبات می‌رساند که تحقق وعده‌های قوه قضائیه "مرز" نمی‌شناسد و یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
اتاق خبر 24

بیستم بهمن ماه 99 آیت‌الله رئیسی در پاسخ به دعوت رسمی فائق زیدان، رئیس شورای‌عالی قضائی عراق در صدر یک هیئت عالی‌رتبه قضائی به بغداد سفر کرد، این سفر در صدر اخبار رسانه‌ها و پیام‌رسان‌های عراقی قرار گرفت و بسیاری از کاربران عراقی در فضای مجازی با هشتگ #اهلا_خادم_الرضا به استقبال رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران رفتند.

این استقبال از این جهت در خور توجه بود که در آن برخی گره‌های روابط مردمی و اقتصادی مورد مذاکره قرار گرفت و البته نتایج خوبی هم در پی داشت؛ مقامات رسمی قضائی دو کشور اعلام کردند که در این سفر چند یادداشت تفاهم در چارچوب همکاری قضائی و حقوقی به امضا رسید.

آزادی و انتقال زندانیان، مورد مهم توافقات قضائی ایران و عراق

به هر حال مذاکرات رسمی هیئت‌های قضائی ایران و عراق در جریان آن سفر برگزار شد که شامل این محورهای پنج‌گانه‌ای بود 1 ـ پیگیری مجدّانه پرونده شهید حاج قاسم سلیمانی 2 ـ تأکید بیش از پیش بر مبارزه همه‌جانبه با فساد 3 ـ توافق مهم برای ایجاد محاکم تخصصی برای تسریع در رسیدگی‌ها و تسهیل روابط تجاری بین دو کشور، 4 ـ وضعیت تابعیت بانوان ایرانی که همسر عراقی دارند و 5 ـ رایزنی و توافق بر سر عفو و بخشش تعداد قابل‌توجهی از زندانیان ایرانی و عراقی در زندان‌های دو کشور.

عفو زندانیان عراقی در ایران با موافقت رهبر معظم انقلاب

در خصوص این بند مهم، آیت‌الله رئیسی از پیشنهاد عفو تعدادی از زندانیان عراقی به‌مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و موافقت رهبر معظم انقلاب با این پیشنهاد خبر داد.

بیستم بهمن‌ ماه و هم‌زمان با سفر هیئت قضائی کشورمان به بغداد و به ‌مناسبت فرا رسیدن سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، مقام معظم رهبری با عفو و تخفیف مجازات 3 هزار و 840 نفر از محکومان موافقت کردند.

بعدها مشخص شد که جمعی از این زندانیان عفو شده، محکومانی با تابعیت عراقی بودند که به پیشنهاد رئیس دستگاه قضائی شامل عفو امام خامنه‌ای قرار گرفته بودند.

نتایج انتقال زندانیان از خارج کشور به ایران چیست؟

در مقابل و با رایزنی‌های آیت‌الله رئیسی و فائق زیدان مقرر شد بخش قابل‌توجهی از زندانیان ایرانی شامل عفو ریاست جمهوری عراق قرار گیرند و سایر زندانیان نیز برای گذراندن ادامه محکومیت به ایران عودت داده شوند؛ زندانیانی که به گفته وزیر دادگستری عراق،‌ در زندان‌های بصره، بغداد و اربیل چشم به پایان دوران محکومیت خود داشتند و در دیدار مستقیم مقامات قضائی ایران و عراق، امیدهای آنان و خانواده‌شان برای برگشتن به کشور بیشتر شد.

از جمله نتایج انتقال به ایران و گذراندن دوران محکومیت در کشور، قرار گرفتن در لایه حس امنیت روانی،‌ امکان دیدار با اعضای خانواده در ملاقات‌های قانونی، امکان برخورداری از مرخصی‌های قانونی، افزایش احتمال قرارگیری در پیشنهادات عفو و کاهش مجازات و ... است که تمام آنها در صورتی محقق می‌شود که زندانی ایرانی، دوران محکومیت خود را در داخل کشور بگذراند.

تحقق وعده‌ها با انتقال محکومین ایرانی به کشور

هنوز زمان زیادی از این سفر و توافق حاصله نمی‌گذرد (حدوداً 60 روز با احتساب ایام نوروز) اما طبق اعلام فعالان رسانه‌ای و کاربران فضای مجازی، وعده‌های اصلى آیت‌الله رئیسی در سفر به عراق محقق شده‌ است.

اما آغاز اطلاع‌رسانی از بیان اخبار خوش با اعلام علی باقری کنی، معاون بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر آغاز شد که 21 بهمن 99 در فضای مجازی نوشت: "خبرهای خوشی در راه است؛ به‌ویژه برای تجار، بازرگانان ایرانی و عراقی و خانواده زندانیان."

حالا این خبر خوش خیلی زود محقق شد؛ طبق اعلام عباسی، رئیس کمیته انتقال محکومان جمهوری اسلامی ایران، انتقال 45 محکوم ایرانی از عراق به ایران انجام شد و این انتقال محکومین از جمله توافقات رئیس دستگاه قضائی کشورمان با دستگاه قضائی و دولت عراق بود و طی آن 45 نفر از زندانیان ایرانی که دوران محکومیت خود را در زندان‌های عراق می‌گذراندند پنجشنبه گذشته از مرز شلمچه به کشورمان منتقل و تحویل مقامات قضایی و انتظامی کشورمان شدند.

طبق اعلام رسمی وزارت دادگستری یکی از محکومان منتقل شده، محکوم زن است که برای گذراندن ادامه محکومیت خود به یکی از زندان‌های کشور تحویل شد.

رعایت حقوق بشر راستین درباره زندانیان ایرانی

عباسی همچنین در ارائه گزارش انتقال زندانیان ایرانی از زندان‌های عراق به کشور، نکته قابل توجهی را بیان کرد "ایکاش مجامع حقوق بشری بازدیدی از زندان‌های جمهوری اسلامی ایران، کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و حتی کشورهای بسیار پیشرفته شرق آسیا به عمل می‌آوردند و در مقایسه گزارشی از آن به مجامع بینالمللی ارائه می‌کردند یا لااقل زندانیان آزاد شده از این کشورها گزارشی از وضعیت زندان‌های این کشورها ارائه می‌کردند تا موجب تنویر افکار عمومی در مجامع بین‌المللی شود و کسانی که مرتکب جرم می‌شوند بدانند که چه دوران سیاهی در انتظار آنهاست."

مقایسه زندان‌ها البته پیش از این مورد تأکید آیت‌الله رئیسی قرار گرفته بود؛ او 27 بهمن ماه 99 و چند روز پس از بازگشت از عراق گفته بود: "آمادگی داریم درب‌های زندان‌هایمان را برای دیدن هر کشوری در عالم که بخواهد درون آنها را ببیند باز کنیم مشروط بر اینکه اجازه دیدن هر زندانی در هر کشوری که ما هم اراده کردیم، داده شود؛ اگر این اتفاق بیفتد مشخص خواهد شد که کجا به حقوق بشر توجه شده و در کجا این حقوق نادیده گرفته می‌شود."

این پیشنهاد طبق پیش‌بینی‌های قبلی تاکنون مورد موافقت غربی‌ها قرار نگرفته است!

انتقال زندانیان همچنان ادامه دارد

اما توجه به حقوق بشر در مورد محکومان زندانی، موضوعی است که در جمهوری اسلامی ایران مورد توجه است و هیچ ادعای دروغین نمی‌تواند منکر آن شود؛ باقری کنی، دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در این باره و با اشاره به انتقال شماری از زندانیان ایرانی در عراق به ایران نوشت: "اللهم رد کل غریب، از این پس خانواده‌های 40 زندانی که امروز از عراق به میهن منتقل شدند، می‌توانند عزیزان خود را در وطن و شهرشان ملاقات کنند. دیپلماسی قضائی از هر ابتکاری برای رهایی ایرانیان دربند در دیگر کشورها یا انتقال‌شان به وطن بهره خواهد برد."

این گفته باقری کنی نشان می‌دهد که انتقال محکومان ایرانی محبوس در زندان‌های دیگر کشورها به کشورمان همچنان ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم