کد خبر: 195742

آخرین اخبار کرونا در ایران / آتش زیر خاکستر کرونا در استان گلستان

درحالی رشد تصاعدی آمار مبتلایان به ویروس منحوس سراسر کشور باعث بروز نگرانی‌هایی شده‌است برخی از مسئولان وزارت بهداشت احتمال کمبود تخت بیمارستانی در روزهای آینده را دور از انتظار نمی‌دانند.
اتاق خبر 24

درحالی آمارها بیانگر رشد فزاینده تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر کشور است که افسارگسیختگی این ویروس در ایران احتمال کمبود تخت‌های بیمارستانی برای ارایه خدمات به مبتلایان در موج چهارم کرونا را جدی‌تر و پررنگ‌تر از گذشته کرده است.

این احتمال با افزایش تعداد موارد ابتلا در کلانشهرها مثل پایتخت و تمامی مراکز استان‌ها از سوی مسئولان بهداشت تایید شده و به همین دلیل در آخرین برنامه‌ریزی انجام شده از سوی وزیر بهداشت دستورالعملی 7 بندی به تمامی مراکز درمانی ارسال شده تا روسای بیمارستان‌ها براساس آن دستورالعمل برای مقابله با افزایش حجم بالای بیماران برنامه‌ریزی کنند.

این درحالی است که براساس آمارهای رسمی منتشر شده بی‌توجهی هموطنان به رعایت پروتکل‌ها در دوره تعطیلات نوروزی و افزایش تقاضای سفر داخلی و خارجی در این دوره اکنون شرایطی را ایجاد کرده که در برخی مراکز درمانی شاهد افزایش 10 برابری تعداد مراجعان افزایش یافته و براساس آزمایش‌های انجام شده تقریبا 70 درصد از موارد  مراجعه دارای نتیجه مثبت بیماری  و البته 20 درصد آنها در مراکز درمانی بستری می‌شوند.

به عنوان مثال اکنون روند ثبت مراجعه بیماران در کاشان نسبت به ابتدای تعطیلات نوروزی 10 برابر شده و این روند می‌تواند به تکمیل ظرفیت بسیار سریع مراکز درمانی منجر شود که نهایتا به افزایش تعداد موارد فوت منجر خواهد شد. در همین حال نباید فراموش کرد شرایط همه‌گیری اکنون در پایتخت و اغلب مراکز استان نگران کننده شده و مسئولان برای جلوگیری از تکمیل ظرفیت مراکز درمانی مشغول برنامه‌ریزی جهت ایجاد مراکز سرپایی و موقت ارایه خدمات به بیماران هستند.

دوباره آتش کرونا به جان گلستان افتاد

بررسی دقیق آمارها نشان می‌دهد برخی از مراکز استانی اگرچه تا سه هفته قبل روندی قابل کنترل از ابتلای به ویروس کرونا را به خود اختصاص داده بودند اما به دلیل افزایش حجم تقاضای سفرهای نوروزی و همچنین کاهش توجه به پروتکل‌های بهداشتی اکنون آتش زیر خاکستر همه‌گیری کرونا دوباره در این مناطق شعله‌ور شده و در روزهای آینده چالش جدی کادر درمانی دوباره تحت کنترل در آوردن این ویروس چموش خواهد بود.

به عنوان مثال اکنون استان گلستان منطقه‌ای که تقریبا در اواخر اسفند 1399 در شرایط منطقی و قابل کنترل کرونایی قرار گرفته بود اکنون با ثبت بیش از چهارصد مورد ابتلا در روز دوباره به شرایط بحرانی خود بازگشته و احتمال اینکه در روزهای آینده شاهد افزایش تعداد موارد مرگ ناشی از کرونا نیز در منطقه باشیم دور از ذهن نیست.

این درحالی است که همچنان آمارها نشان می‌دهد ویروس منحوس کرونا آنهم از نوع انگلیسی آن دست از سر استان خوزستان بر نداشته و چرخه ابتلا در منطقه همچنان با سرعت درحال حرکت است تا علاوه بر منطقه احتمال ایجاد بحران‌های تازه‌ای در استان‌های همجوار را ایجاد کند.

رعایت کامل پروتکل‌ها برای کارمندان الزامی است

اگرچه براساس تصمیم‌گیری ستاد ملی کرونا در بسیاری از شهرستان‌ها و شهرها بخصوص مراکز استان هم اکنون مشاغل بسیاری برای جلوگیری از ادامه چرخه انتقال تعطیل اعلام شده‌اند اما هستند مشاغلی هم براساس همین قانون باید برای ارایه خدمت به شهروندان با ظرفیت‌های محدود به ارایه خدمات ادامه دهند.

به همین دلیل کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید دارند کارمندان و پرسنلی که در این رشته‌های شغلی اکنون در شرایط حاد همه‌گیری فعالیت می‌کنند الزاما باید به رعایت کامل و دقیق پروتکل‌های بهداشتی متعهد بود تا بتوانند مانع از ابتلای خود، خانواده و البته دیگران به این بیماری باشند.

به گفته برخی از کارشناسان اکنون که ویروس جهش یافته سرعت سرایط بیماری را بسیار بالا برده است کارمندان و این پرسنل که قرار است در مشاغل خود حاضر باشند لازم است بیش از پیش نسبت به رعایت پروتکل‌ها جدیت داشته باشند چون درصورت ابتلا بدون تردید چرخه بیماری درخانواده آنها ایجاد شده و به نوعی سیاست‌های ستاد ملی بی‌فایده خواهد شد.

این درحالی است که نباید فراموش کنیم علاوه بر محیط‌های اداری، تجاری و شرکت‌ها اکنون سیستم حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس، مترو و تاکسی به عنوان کانون‌های نگران کننده مسئولان وزارت بهداشت در ادامه چرخه ابتلا شناخته شده که مسافران و متقاضیان استفاده از این خدمات باید نسبت به رعایت پروتکل‌ها هنگام استفاده از این وسایل نیز دقت عمل بالایی داشته باشند.

کنترل سخت تردد جاده‌های مواصلاتی

براساس سیاست‌های مدیریت موج چهارم همه‌‌گیری کرونا که اکنون تایید شده است سفر به تمامی نقاط قرمز و نارنجی کرونایی برای پلاک‌های غیربومی ممنوع اعلام شده و ماموران پلیس راهور در این زمینه سخت‌گیری بالایی دارند.

از این رو درحال حاضر 257 شهرستان قرمز و 129 شهرستان نارنجی هستند و براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است؛ همچنین، 51 شهرستان در وضعیت زرد و فقط 11 شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

منبع: خبرگزاری تسنیم