کد خبر: 195706

آخرین اخبار کرونا در ایران/ ویروس منحوس افسار گسیخته در ایران می‌تازد

تنها سه روز بعد از تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ بود که شرایط بحرانی در اغلب شهرستان‌های کشور حاکم شد و به قول وزیر بهداشت بعد از چند ماه مدیریت همه‌گیری اکنون کرونا افسار کرونا از دستمان در رفته است.
اتاق خبر 24

درست زمانی که تنها سه هفته قبل آرامش نسبی در موضوع همه‌گیری ویروس منحوس برقرار شده بود می‌بینیم که روز گذشته وزیر بهداشت به عنوان عالی‌ترین مقام بهداشت و درمان ایران رسما اعلام کرد که افسار مدیریت کرونا از دستمان در رفته است و اگر واقعا مردم همکاری نکنند شاید بحران غیرقابل کنترل بشود.

برهمین اساس و با توجه به حجم تقاضای بالای سفرهای نوروزی 1400 از سوی هموطنان اگر بگوییم تعطیلات تمام شده و موج چهارم همه‌گیری کرونا خودنمایی کرد دور از واقعیت سخن نگفته‌ایم.

نگرانی از آنجا آغاز شده که مسئول ستاد ملی مدیریت کرونا روز گذشته در رسانه ملی رسماً اعلام کرد کرونا ویروس آنهم از نوع انگلیسی با قدرت سرایت بسیار بالاتر از گذشته هم اکنون از غرب کشور در حرکت به سمت شرق کشور بوده و این جابجایی معنادار می‌تواند با خود امواج نگران کننده‌ای از ابتلا و مرگ و میر را نیز به همراه داشته باشد.

برخی از کارشناسان بهداشت و درمان در این‌باره روز گذشته اعلام کردند که بازگشت روزهای سیاه کرونایی در ایران دور از انتظار نیست چون تنها چند روز بعد از تعطیلات نوروزی هم اکنون مراجعه و بستری به بیمارستان‌ها با شیب تندی روبه افزایش بوده و در برخی از مراکز حتی تا 100 درصد نسبت به قبل از تعطیلات رشد ثبت شده است. شاهد مثال این روند نیز سخنان رئیس مرکز اورژانس کشور است که گفت: آمارها نشان می‌دهد در برخی از استان‌ها بخصوص مراکز استانی بیش از 45 درصد از ماموریت اورژانس 115 مرتبط با بیماری کرونا و البته انتقال افراد به مراکز درمانی است.

 شهر نارنجی خوزستان به وضعیت قرمز برگشتند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز شامگاه گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: 4 شهر نارنجی استان به دلیل کاهش میزان استفاده از ضوابط بهداشتی به وضعیت پر خطر در امد.

فرهاد ابول نژادیان گفت: شهرستان‌های آبادان، شوشتر، دزفول و رامهرمز که روز چهاردهم فروردین به رنگ نارنجی تبدیل شده بودند مجدد قرمز شدند.

ابول نژادیان  در این نشست خبری با اشاره به وضعیت پرخطر کرونا در استان اظهار داشت: 9 شهر در استان وضعیت قرمز دارند.

وی درباره شهرهای نارنجی اظهار داشت: اهواز، کارون، مسجدسلیمان، ایذه، شوش، شادگان، باغملک، دشت آزادگان و ماهشهر اکنون در وضعیت نارنجی کرونا قرار دارند.

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین شهرستان های باوی ، هویزه، هفتگل، حمیدیه، هندیجان، رامشیر، آغاجاری، اندیکا و گتوند در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

ابول نژادیان گفت: با توجه به اینکه گونه غالب ویروس کرونا در خوزستان از نوع انگلیسی است هر لحظه ممکن است تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی خوزستان تغییر کند.

شرایط در شرق و غرب اهواز چندان مطلوب نیست. رئیس مرکز بهداشت شرق اهواز گفت: به طور میانگین روزانه بیش از 200 بیمار در فرودگاه، پایانه مسافربری و بیمارستان ها شناسایی می کنیم.

افزایش نمونه گیری از مسافران در فرودگاه اهواز

این مقام بهداشتی بیان داشت:از 11 اسفند تا آخر سال گذشته 80 بیمار کرونایی در فرودگاه شناسایی کردیم در حالی که در 16 روز ابتدایی امسال به دلیل افزایش بار مسافرت ها، این میزان تا سه برابر افزایش یافت.

میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در منطقه شرق اهواز 65 درصد است

وی با بیان اینکه در حال حاضر میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در منطقه شرق اهواز 65 درصد است افزود: سطح ایده آل ما 95 درصد است که امیدواریم مردم این موضوع را رعایت کنند.

در غرب اهواز نیز شرایط به شکل به همین شکل است و نیروهای بهداشتی با افزایش تست گیری دنبال کاهش شیوع کرونا هستند.

دبیر شورای سلامت اهواز گفت: روزانه 600 تست پی سی آر و بین چهار تا پنج هزار تست رپید در منطقه غرب اهواز انجام می شود گفت: همین تعداد تست نیز در منطقه شرق اهواز انجام می شود که آمار بسیار بالایی است.

احمدی بلوطکی عنوان کرد: طبق برنامه ریزی انجام شده، آخرین مرحله واکسیناسیون مختص پاکبانان بود که 600 پاکبان اهوازی در این مرحله واکسینه شدند.

وی ادامه داد: همچنین حدود 300 نیرو بهداشت غرب اهواز که به طور مستقیم با بیماران کرونایی سر کار دارند تاکنون واکسینه شده و مابقی نفرات در مراحل بعد واکسن دریافت می کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم