کد خبر: 195678

واگذاری بنادر ۲۱ کشور دنیا به چین کشورفروشی است؟

 در حالی آمریکا و حامیان خارجی و داخلی‌اش، به بهانه کشورفروشی به سند همکاری ایران و چین تاختند که تا سال ۲۰۱۶، ۲۱ کشور دنیا و حتی رژیم غاصب صهیونیستی با چین قرارداد توسعه و بهره برداری بنادر امضا کردند ولی کسی از این قراردادها به کشورفروشی تعبیر نکرد.
اتاق خبر 24

بیش از 2 سال است که موضوع همکاری راهبردی 25 ساله ایران و چین مطرح شده و در این مدت رسانه‌های معاند با همراهی عده‌ای فریفته آمریکا در داخل جو سنگینی را علیه آن به راه انداختند. محوریت انتقادات و مخالفت‌ها نیز بیشتر واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها بوده است. در این بین برخی نمایندگان مجلس نیز ناخواسته در تله پهن شده گرفتار شدند و همان ادعاهای مطرح شده توسط رسانه‌های معاند را به بیان دیگری عنوان کردند. چه آنکه اوایل اسفند سال 97 یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس در صحن علنی نسبت به واگذاری جزیره کیش به چینی ها به رئیس جهموری تذکر داد.

یکماه بعد یعنی اواخر سال 97 وی یکبار دیگر تاکید کرد دولت حق واگذاری کیش به چینی‌ها را ندارد. حسن نوروزی نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس با اشاره به تذکر کتبی خود به رئیس جمهور مبنی بر واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها به تسنیم گفته بود: مذاکراتی از سوی دولت در حال انجام بود که جزیره کیش به مدت 25 ساله به چینی‌ها واگذار شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر چنین مذاکرات و واگذاری‌هایی بخواهد صورت بگیرد باید در مجلس نیز بررسی  شود، افزود: دولت حق انعقاد چنین قرارداد‌هایی را ندارد. معاهداتی که مربوط به واگذاری بخشی از  سرزمین است باید در مجلس بررسی و بحث شود و دولت نمی‌تواند مستقیم به چنین موضوعاتی ورود کند.

پس از ماه‌ها (یک سال و چهار ماه) سرانجام تیرماه سال گذشته دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد در واکنش به انتشار شایعاتی مبنی بر واگذاری بخش هایی از سواحل جنوبی کشور و جزیره کیش به چینی‌ها اعلام کرد: این اخبار هیچ منبع و منشاء مستندی ندارد و سوابق این کذبیات به صفحاتی متعلق به افراد وابسته به بیگانگان در فضای مجازی بوده که به دفعات تکذیب شده است. حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور بر همه اهداف ارجحیت داشته و دارد و تمامی ارکان نظام و به تبع آن همه بخش های دولت در همین راستا قدم برمی دارند. همانطور که در صحبت های سخنگوی دولت هم تاکید شد در قرارداد ٢٥ ساله با چین هیچ مساله محرمانه ای وجود ندارد و تاکنون هیچ قراردادی برای واگذاری زمین و بندر نداشته ایم.

به گزارش تسنیم، اما با وجود این تکذیب از هفته گذشته باامضای سند راهبردی همکاری 25 ساله ایران و چین، یکبار دیگر مخالفت‌ها علیه این سند تشدید شده است. فارغ از خیالی بودن ادعای واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها، ذکر چند مورد در خصوص همکاری بلند مدت اقتصادی بین کشورها ضروری است.

این نوع همکاری ها دارای سابقه طولانی است و همکاری ایران و چین مسئله تازه‌ای نیست که برخی همراهان تحریم آمریکا با شدت هر چه تمام به آن هجمه وارد کرده‌اند.

جالب است بدانید، تا سال 2016 میلادی 21 کشور دنیا و حتی رژیم غاصب صهیونیستی و عربستان با چین قرارداد توسعه و بهره برداری بنادر امضا کردند ولی هیچ کسی از این قراردادها به کشور فروشی تعبیر نکرد.  سال 2010 میلادی کره شمالی و چین برای توسعه زیرساخت‌های بندر راجین قرارداد همکاری 10 ساله‌ای را امضا کرده است. چینی‌ها از سال 2003 میلادی با امضای قراردادی بلند مدت توسعه زیرساخت‌های بندر گوادر در پاکستان به‌عنوان یکی از رقبای بندر چابهار را آغاز کرده‌اند. همچنین سال 2008 میلادی یعنی 13 سال قبل چینی‌ها توسعه بندر هامبوناتا در سریلانکا را طی قراردادی بر عهده گرفته است.

همکاری‌های بلندمدت با کشورهای میانمار، استرالیا، مالزی، بنگلادش، امارات، عمان، کنیا، تانزانیا، جیبوتی، مصر، ترکیه، یونان، مراکش، الجزایر، موریتانی و آنگولا در فهرست بلند قرارداد چینی‌ها برای توسعه زیرساخت‌ها دیده می‌شود.

واقعیت آن است بیش از همه خود آمریکا از امضای سند همکاری 25 ساله ایران و چین عصبانی است، چرا قطعا با این اقدام راهبردی برنامه تحریم ایران بی‌اثر خواهد شد. نکته جالب توجه  این‌که برخی دوستداران آمریکا در داخل کشور نیز همان حرف‌های آمریکایی‌ها را تَکرار می‌کنند و با استناد به برخی موهومات، خیال‌پردازی و با هدف تشویش اذهان عمومی با این همکاری مخالف هستند و از این سند به عنوان کشورفروشی یاد می کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم