کد خبر: 195662

شرط توقف اقدامات ایران رفع کامل تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آن است

 سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد شرط توقف اقدامات جبرانی ایران در برجام برداشته‌شدن همه تحریم‌های آمریکا و راستی‌آزمایی آن توسط ایران است.
اتاق خبر 24

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  در گفت‌وگو با پرس تی‌وی تأکید کرد: همان‌طور که بارها به‌روشنی گفته شده است، هیچ طرح گام‌به‌گامی مطرح نیست و سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران برداشته شدن همه تحریم‌های آمریکاست اعم از آنهایی که ترامپ پس از خروج از برجام مجدداً اعمال و یا ابتدائاً برقرار کرد  و همچنین تحریم‌هایی که تحت هر عنوان دیگری اعمال کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: بدیهی است این رفع تحریم‌ها باید مؤثر باشد و مورد راستی‌آزمایی توسط ایران قرار گیرد.

خطیب‌زاده همچنین تأکید کرد: توقف اقدامات جبرانی ایران و بازگرداندن آنها تنها متعاقب برداشته شدن همه تحریم‌ها و راستی‌آزمایی صورت خواهد گرفت.

پیش از این، جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است "قصد داریم درباره گام‌های ایران که باید برای بازگشت به پایبندی خود به برجام بردارد، گفت‌وگو کنیم". وی همچنین گفته است "هیچ تحریمی را برای برداشته شدن، از پیش اعلام نمی‌کنیم اما یقیناً می‌گوییم که گام‌های کاهش تحریمی که آمریکا باید در تبعیت از برجام بردارد هم جزو موارد گفت‌وگو خواهد بود". وی افزوده است "درباره گام‌های ایران که باید برای بازگشت به پایبندی خود به برجام بردارد، گفت‌وگو مى‌کنیم".

روز گذشته هم یک مقام بلندپایه مطلع به پرس تی‌وی گفت: بر اساس دستورالعمل غیر قابل تغییر رهبری ایران، هرگونه نتیجه کمیسیون مشترک برجام که در آن ایده رفع گام‌به‌گام تحریم‌ها و یا مذاکره غیرمستقیم با آمریکا مبنا باشد، قابل پذیرش نیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم