کد خبر: 195519

۵۰ آمریکایی بیش از نیمی از جمعیت این کشور ثروت دارند

 سناتور دموکرات آمریکایی در حساب توئیتری خود از توزیع بسیار ناعادلانه ثروت در این کشور گفت و اذعان کرد ۵۰ ثروتمند این کشور بیش از نیمی از جمعیت آن دارایی در اختیار دارند.
اتاق خبر 24

برنی سندرز، سناتور دموکرات آمریکایی، در حساب توئیتری خود از توزیع ناعادلانه ثروت در این کشور نوشت.

سندرز نوشت: دارایی ۵۰ ثروتمند اول آمریکا، امروز بیشتر از ثروت حدود نیمی از مردم آمریکا است. بگذارید این را تکرار کنم، چون این بیش از حد غیر قابل باور است که ۵۰ فرد ثروتمند این کشور ثروتی بیشتر از حدود ۱۶۵ میلیون آمریکایی دارند. این یک زشتی اخلاقی است. چندی پیش برنی سندرز، سناتور دموکرات ایالت ورمونت آمریکا ضمن انتقاد از ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت تکنولوژی اکتشافات فضایی (SpaceX)، از او خواست تا به جای محقق کردن ایده سفر به فضا بر کره زمین تمرکز کند و به فکر محو کردن پدیده مردم بی‌خانمان و کودکان گرسنه ساکنِ آمریکا باشد.

ایلان ماسک که بر مبنای شاخص میلیاردر‌های بلومبرگ با دارایی خالص ۱۷۴ میلیارد دلاری دومین ثروتمند جهان است، با انتشار پیامی توئیتری از تلاش خود برای جمع‌آوری منابع مالی لازم برای فراهم کردن شرایط زندگی بشر در چند سیاره مختلف و کشف راز‌های پنهان در ستارگان خبر داده بود. در واکنش به این پیام ایلان ماسک، برنی سندرز، سناتور چپ‌گرای حزب دموکرات آمریکا در صفحه رسمی توئیتر خود، ایده سفر فضایی را هیجان‌انگیز توصیف کرد، ولی تاکید کرد که در حال حاضر باید روی کره زمین تمرکز کنیم و با ایجاد یک سیستم مالیاتی پیشرو، پدیده کودکان گرسنه، مردم بی‌خانمان و آمریکایی‌ها محروم از خدمات بهداشتی را محو کنیم.

آقای سندرز در ادامه نوشت که سطح نابرابری در آمریکا ناپسند است و تهدیدی برای دموکراسی این کشور محسوب می‌شود. برنی سندرز از ثروت بالای جف بزوس، مدیرعامل آمازون و صاحب ثروت ۱۸۱ میلیارد دلاری و ایلان ماسک نیز انتقاد کرد و ثروت این دو نفر را بیشتر از چهار دهک درآمدی پایین جامعه آمریکا برآورد کرد. سناتور دموکرات همچنین تصریح کرد که این سطح از حرص و طمع و نابرابری نه تنها غیراخلاقی است بلکه پایدار نخواهد ماند.

ایلان ماسک اعلام کرده است که ثروت خود را برای توسعه زندگی بشر در فضا به کار خواهد گرفت و قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ یک میلیون انسان را در مریخ مستقر کند. وی تاکید دارد که نخستین انسان‌ها در سال ۲۰۲۶ راهی سیاره بهرام خواهند شد و زندگی و کسب و کار خود را در آنجا آغاز خواهند کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران