کد خبر: 195449

چه چیزهایی در مورد کرونا ۱۸۰ درجه تغییر کرده است؟

از ابتدای شیوع کرونا باورها و یافته‌های پزوهشی بسیاری در خصوص بیماری کرونا تغییر کرده است و در این گزارش به چند نمونه از آن‌ها اشاره شده است.  
اتاق خبر 24

از ابتدای شیوع کرونا تا کنون باورها و یافته‌های پزوهشی بسیاری در خصوص بیماری کرونا تغییر کرده است و در این گزارش به چند نمونه از آن‌ها اشاره شده است.

گرمای هوا کرونا را نابود نمی‌کند

علیرضا ناجی در گفت‌وگو با میزان  در پاسخ به این سوال که چه چیزی در مورد کرونا ۱۸۰ درجه تغییر کرده است؟، گفت: اوایل شیوع این ویروس با توجه به رفتار‌هایی که از سایر ویروس‌های خانواده این گروه دیده شده بود، گفته می‌شد در صورتی که هوا گرم شود ویروس از بین می‌رود و در این خصوص اظهار امیدواری می‌کردند که هنگامی که تابستان شود این موضوع از بین می‌رود در صورتی که بعداً دریافتند این مسئله درست نیست.

وی افزود: در واقع همه این‌ها را باید به حساب این بگذاریم که کووید ۱۹ ویروس جدیدی است و رفتار‌های آن را نمی‌شناسیم و باید جلو برویم و رفتار ویروس را شناسایی کنیم تا بتوانیم نسبت به آن اظهارنظر کنیم.

عضو کمیته کرونا اظهار کرد: همین موضوع در استان‌های گرم ما نشان داد که چنین چیزی درست نیست و اتفاقاً هنگامی که هوای گرم شد شیوع شدیدتر شد و این امر  علت هم دارد و دلیلش این است که هنگامی که هوا گرم می‌شود همه در اتاق سرد کولر روشن می‌کنند و پخش می‌شود و ماهیت بیماری نسبت به بقیه ویروس‌های تنفسی دیگر متفاوت است و باعث می‌شود پخش بیشتری شود.

امکان ابتلای مجدد به کرونا وجود دارد

در ماه‌های نخست شیوع کرونا تصور می‌شد افرادی که یکبار به کرونا مبتلا شده اند، دیگر دچار این بیماری نمی‌شوند و این در حالی است تجربه نشان داده که افراد بسیاری بوده اند که پس از بهبودی مجددا گرفتار این بیماری شده اند.

جلال مجدیان در گفت‌وگو با میزان در خصوص امکان ابتلای مجدد به کرونا گفت: درصورتی که ابتلا اولیه به ویروس کووید۱۹ منجر به تولید آنتی‌بادی نشده باشد و یا اینکه آنتی‌بادی تولید شده طی مدت ۳ تا ۶ ماه بعد از ابتلا کاهش یابد و از بین رود فرد بهبودیافته می‌تواند مستعد ابتلای مجدد به کرونا باشد و لازم به ذکر است بیمارانی که در فاصله زمانی ۴ تا ۶ ماه بعد از ابتلای اولیه مجدد به کووید مبتلا شده‌اند را کم نداشته‌ایم.

به جای دستکش از ماسک استفاده کنید

 در ابتدای شیوع ویروس کرونا تصور می‌شد، این ویروس بیشتر روی سطوح یافت می‌شود و آئروسل یا هواپخش نیست و به همین دلیل بیشتر به استفاده از دستکش و ضدعفونی کردن سطوح و حتی مواد غذایی نظیر میوه و سبزیجات توصیه می‌شد، اما با گذشت چند ماه بعد از شیوع این بیماری این نتیجه به دست آمد که استفاده از ماسک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و لزومی ندارد از دستکش استفاده شود.

کرونا از طریق سطوح منتقل نمی‌شود 

حالا بعد از گذشت یکسال از شیوع این بیماری همه چیز ۱۸۰ درجه تغییر کرده و پزشکان به این نتیجه رسیده اند که ویروس کرونا نه تنها هواپخش است بلکه روی سطوح نیست و لزومی هم ندارد که از مواد ضدعفونی کننده برای پیشگیری از این بیماری استفاه کرد، البته از آنجایی که این بیماری همچنان تصاویر جدیدی را از خود نشان می‌دهد، بهتراست همچنان سطوح را ضدعفونی کنیم، اما دیگر لازم نیست به همان دقتی که در گذشته این اقدام را انجام می‌دادیم، این کار را کنیم.

مسعود مردانی در گفت‌وگو با میزان در پاسخ به این سوال که پس چه چیزی در مورد کرونا تغییر کرده و انجام چه کار‌هایی دیگر ضرورت ندارد؟، گفت: سال گذشته این موقع همه از دستکش استفاده می‌کردند و حتی سبزی و نان را هم ضدعفونی می‌کردند و در حال حاضر انجام چنین اقداماتی لازم نیست و نیازی نیست هر روز خانه خود را ضدعفونی کنید.

منبع: میزان