کد خبر: 195356

«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»

تواصی به حق از کلیدواژه های اساسی مقام معظم رهبری در سخنرانی روز مبعث بود، در این یادداشت به تبیین مهمترین مصادیق تواصی به حق در فضای مجازی می‌پردازیم.
اتاق خبر 24

از موضوعات مهم و اساسی که مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای «مدظله العالی» در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت روز عید مبعث رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بدان اشاره فرمودند، دو موضوع مهم «فرصت بودن فضای مجازی» و «تواصی به حق و صبر» برای مقابله با جبهه استکبار در جنگ نرم بود. جبهه ای که به تعبیر مقام معظم رهبری متشکل از اشرار، مجرمین و مستکبران عالم است.

مقام معظم رهبری در باره این دو موضوع مهم فرمودند:

«دشمن دو هدف را به نظرما در جنگ نرم دنبال می کند دشمن در این جنگ نرم دو حرکت را انجام می دهد: یکی این است که این زنجیره‌ی تواصی به حق و به صبر را قطع کند؛ دوّم اینکه حقایق را وارونه نشان بدهد که تبلیغات فراوانی هم دارند که حقایق عالم را راحت بعکس و بدروغ وارونه نشان بدهند. امّا اینکه رشته‌ی تواصی به حق و صبر را در بین مؤمنان قطع کند، جریان تواصی را قطع کنند، چیز خطرناکی است؛ [اینکه] کاری کنند که مؤمنین به یکدیگر توصیه نکنند، همدیگر را حفظ نکنند، به یکدیگر امید ندهند؛ اگر قطع این جریان، بریده شدن جریان تواصی در جامعه اتّفاق بیفتد، خیلی خطرناک است... البتّه امروز فضای مجازی یک فرصتی است برای این کار. حالا دشمنان از فضای مجازی جور دیگر استفاده می کنند امّا شما جوانهای عزیز این جوری از آن استفاده کنید: از فضای مجازی استفاده کنید برای امیدآفرینی، برای توصیه‌ی به صبر، برای توصیه‌ی به حق، برای بصیرت‌آفرینی، برای توصیه‌ی به خسته نشدن، تنبلی نکردن، بیکاره نماندن و مانند اینها. خب این در مورد این کارِ اوّل دشمن که قطع زنجیره‌ی تواصی و حفاظت از یکدیگر است.»

درباره بیانات مقام معظم رهبری و توصیه به حق در عرصه فضای مجازی تذکر این موارد ضروری به نظر می رسد:

اول: فضای مجازی با وجود آنکه دارای تهدیدات فراوان اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی متعدد است ولی در مجموع می توان گفت فضای مجازی، یک فرصت بزرگ برای انتقال مفاهیم والای دینی و انقلابی محسوب می شود و بدون تردید فرصت بودن فضای مجازی دارای الزاماتی است که تحقق شبکه ملی اطلاعات را می توان به عنوان مهمترین آن الزامات دانست و بدون تحقق شبکه ملی اطلاعات، ابعاد تهدیدی فضای مجازی بر فرصت بودن غلبه خواهد کرد و اینترنت به مثابه سگ وحشی بدون قلاده ای خواهد ماند که دامن خیلی ها را خواهد گرفت و کشور را با چالش های عمده مواجه خواهد نمود و  این مساله ای که در طی سال های اخیر رهبر معظم انقلاب بارها و بارها بدان اشاره کرده اند و از مسئولان بخاطر عدم جدیت و پیگیری این موضوع گلایه کرده اند. (1)

دوم: تواصی به حق و تواصی به صبر در عرصه فضای مجازی از کلید واژه های مهمی است که مقام معظم رهبری در سخنرانی روز مبعث بدان تاکید داشتند و طبق فرموده ایشان تواصی به حق و صبر را می توان به عنوان سپر حفاظتی مومنان در جنگ نرم دشمنان و در فتنه های پیشرو دانست و از مهمترین مصادیق تواصی به حق، امیدآفرینی و تزریق روحیه صبر و استقامت فعالانه در فضای مجازی خواهد بود. لذا باید در مدیریت فضای مجازی این مساله را در نظر داشت که باید مناسبات فضای مجازی و به خصوص تولید محتوای فضای مجازی به سمت  و سوی تواصی مومنان به حق و صبر با تاکید بر دو عنصر کلیدی امیدبخشی و استقامت فعالانه هدایت شود و دستگاه های مختلف فرهنگی و جوانان انقلابی به این مساله مهم توجه جدی داشته باشند و نگذارند این زنجیره‌ی تواصی به حق و به صبر در فضای مجازی قطع شود.

سوم: مسلما یکی از مصادیق بارز تواصی به حق در عرصه فضای مجازی، مدیریت صحیح فضای مجازی است که در این باره لازم است برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به منظور دستیابی به ابزارهای لازم جهت حکمرانی درست و موثر بر فضای مجازی فراهم شود و این چیزی است که نباید مشمول مرور زمان شود و به بوته فراموشی سپرده شود.

چهارم: تواصی به حق در فضای مجازی دارای مصادیق و نمونه های متعددی است که از جمله آن طبق فرمایشات مقام معظم رهبری می توان به حضور جریان ساز و تاثیر گذار در فضای مجازی، تشکیل جبهه ضدآمریکایی، مبارزه با شرک و الحاد، برنامه ریزی برای رفع آسیب های فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان، پاسخ به شبهات، تربیت مبلغین قلمی در فضای مجازی و تولید بازی های ایرانی اسلامی در فضای مجازی اشاره کرد. لذا لازم است مومنان باید درنظر گرفتن مصادیق و نمونه های برجسته تواصی به حق در فضای مجازی که بدان اشاره شد، این موارد را به طرق و شیوه های مختلف و با بکارگیری از زبان هنر، به یکدیگر بازگو کرده و تحقق آن را از مسئولان امر به طور جدی و مستمر مطالبه نمایند که تحقق شبکه ملی اطلاعات در صدر این مطالبات قرار دارد.

مهدی عرفانیان

پی نوشت: 

(1) فضای مجازی خیلی مهم است. آقایانی که در زمینه‌ی فضای مجازی نظراتی دارند و ابراز میکنند و گاهی میگویند که این جزو زندگی اصلی مردم است -که ما هم قبول داریم؛ الان واقعاً فضای مجازی، یک بخش حقیقی از زندگی مردم شده؛ حالا دولت الکترونیک و از این قبیل که به جای خود محفوظ است- شکّی نیست [امّا] آنچه عرضِ من است و من روی آن تکیه میکنم این است که فضای مجازی بدون اختیار ما، از بیرون از اختیارِ ما دارد مدیریّت میشود؛ بحث این است. فضای مجازی یک چیزی نیست که آدم بتواند مثل یک آب روانی هر جور که میخواهد از آن استفاده بکند؛ دیگران دارند این آب را به یک سمتی که خودشان میخواهند هدایت میکنند؛ آنها دارند مدیریّت میکنند این فضا را. خب وقتی که ما میدانیم کسانی از بیرون دارند فضای مجازی را -که ما هم دست‌اندرکارش هستیم و مبتلابهِ ما است- هدایت میکنند و مدیریّت میکنند، ما نمیتوانیم بی‌کار بنشینیم در مقابل او؛ ما نمیتوانیم مردممان را که با فضای مجازی ارتباط دارند، بی‌پناه رها کنیم در اختیار آن مدیری که دارد پشت پرده، فضای مجازی را اداره میکند. عوامل مسلّط بین‌المللی در این زمینه‌ها بشدّت فعّالند: از لحاظ خبردهی، خبررسانی، تحلیل داده‌ها و امثال گوناگون؛ هزاران کار دارد انجام میگیرد روی فضای مجازی. برای خاطر این است که بنده روی مسئله‌ی شبکه‌ی ملّی اطّلاعات این‌ همه تأکید میکنم. این شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملّی فضای مجازی که تشکیل داده‌ایم و بنده اصرار داشتم و دارم که این [شورا] تشکیل بشود و رؤسای محترم در آن شرکت کنند و تصمیم‌گیری کنند و اجرا کنند، به خاطر اهمّیّت این مسئله است؛ نمیشود این مسئله را رها کرد. و من میبینم که آن اهتمام لازم به خرج داده نمیشود. خب الان شبکه‌ی ملّی اطّلاعات اجزائی دارد، این اجزا باید در زمان‌بندی‌های مشخّص تحقّق پیدا کند؛ آدم میبیند که تحقّق پیدا نمیکند، از زمان‌بندی‌ها عقبند؛ یا سیاستهای اصولی‌ای در زمینه‌ی پهنای باند وجود دارد که مکرّر ابلاغ شده، خب این سیاستها باید رعایت بشود و اینها مورد درخواست و تأکید مؤکّد اینجانب است. (بیانات مقام معظم رهبری در تاریخ 2 شهریور 1399)

منبع: خبرگزاری تسنیم