کد خبر: 195347

کدام استان‌ها بیشترین و کمترین مرگ‌ومیر را دارند؟

بیشترین آمار فوتی در ایران از سال ۹۳ تا سال ۹۸ متعلق به سال ۹۳ به تعداد ۴۴۶ هزار و ۳۳۳ نفر بوده که از این تعداد ۲۲۲ هزار و ۲۲۱ مرد و ۲۲۳ هزار و ۷۳۹ زن بودند. همچنین کمترین میزان فوتی‌ها در این ۵ سال متعلق به سال ۹۶ با ثبت ۳۷۶ هزار و ۶۷۸ فوتی بوده است.
اتاق خبر 24

بر اساس آمار سازمان ثبت احوال کشور، میزان مرگ و میر بر حسب جنس و گروه سنی در نقاط شهری و روستایی کشور متفاوت است. میزان ناخالص مرگ و میر کشور بر پایه داده‌های پایگاه اطلاعات جمعیت کشور در سال ۹۷، ۴.۷ به ازای هر هزار نفر جمعیت است. این میزان در تمام نقاط کشور وضعیت مشابهی ندارد و بستگی به ساختار سنی جمعیت استان‌ها و عوامل دیگر می‌تواند بر این میزان اثرگذار باشد.

بر پایه آمار مرگ و میرهای جاری ثبت‌شده در سال ۹۷، میانگین سنی فوتی‌ها برابر با ۶۶.۰۹ بوده که برای مردان ۶۴.۰۱ و برای زنان ۶۸.۸۴ سال بوده است. بر اساس سالنامه‌ای که سازمان ثبت احوال هر سال منتشر می‌کند، در سال ۹۸، ۳۹۳ هزار و ۹۸۲ نفر فوت کردند که از میان این آمار ۲۲۳ هزار و ۱۸۳ نفر مرد و ۱۷۰ هزار و ۷۹۹ نفر زن بودند.

این در حالی است که میزان فوتی‌ها در سال ۹۷، ۳۷۷ هزار و ۱۹۳ مورد بود که از این تعداد ۲۱۱ هزار و ۵۱۸ مرد و ۱۶۵ هزار و ۶۷۵ زن فوت کردند. همچنین در سال ۹۶، ۳۷۶ هزار و ۶۷۸ نفر فوت کردند که ۲۱۰ هزار و ۶۹۱ مرد و ۱۶۵ هزار و ۹۸۷ زن بودند.

با مقایسه میزان فوتی‌ها از سال ۹۳ تا سال ۹۸، بیشترین فوتی متعلق به سال ۹۳ به تعداد ۴۴۶ هزار و ۳۳۳ نفر بوده است که از این تعداد ۲۲۲ هزار و ۲۲۱ مرد و ۲۲۳ هزار و ۷۳۹ زن بودند. همچنین کمترین میزان فوتی‌ها در این ۵ سال متعلق به سال ۹۶ با ثبت ۳۷۶ هزار و ۶۷۸ فوتی بوده است.

به صورت میانگین بیشترین میزان فوتی‌ها از سال ۹۳ تا ۹۷ مربوط به استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، آذربایجان شرقی و فارس بوده و همچنین کمترین میزان فوتی‌ها در این چند سال مربوط به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، قم، زنجان و قزوین بوده است.

از کل مرگ‌ و میرهای ثبت‌شده در سال ۹۷، ۵ عامل مرگ و میر عبارتند از بیماری‌های قلبی و عروقی با ۳۸.۶ درصد، سرطان و تومورها با ۱۱.۳ درصد، بیماری‌های دستگاه تنفسی با ۹.۸ درصد، حوادث غیرعمدی با ۷.۱ درصد و بیمارهای عفونی و انگلی با ۴.۷ درصد بوده است. این ۵ عامل، ۷۱.۵ درصد از مرگ و میرهای به ثبت رسیده را شامل می‌شود.

همچنین میزان مرگ ومیر در نقاط شهری و روستایی متفاوت است، در سال ۹۷، ۲۶۷ هزار و ۳۸۴ نفر در شهر و ۹۰ هزار و ۳۰۳ نفر در روستا فوت کردند.

سهم مرگ ومیرهای ثبت شده برای کودکان کمتر از ۵ سال نسبت به سال قبل حدود ۰.۶ درصد کاهش داشته است. همچنین سهم مرگ و میر کودکان کمتر از یک سال از کل مرگ و میرهای کمتر از ۵ سال در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، ۹.۰ درصد افزایش داشته است. به صورت میانگین عاملان اصلی مرگ کودکان زیر ۵ سال تولد زودرس، ذات الریه، عوارض مربوط به زایمان، اسهال، عفونت خونی نوزادان و مالاریا بوده است.

در چند دهه اخیر پیشرفت قابل توجهی در زمینه کاهش مرگ و میر کودکان صورت گرفته است، به گونه ای که این پیشرفت از سال ۲۰۰۰ زندگی ۵۰ میلیون کودک کمتر از ۵ سال را نجات داده است. با این وجود علی رغم این پیشرفت‌ها، بقای کودکان همچنان با یک نگرانی اساسی همراه است.

منبع: باشگاه خبرنگاران