کد خبر: 195317

نگرانی از بابت طوفان کرونا پس از نوروز

مدیرکل کاهش خطر و بلایا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر در ایام تعطیلات سال نو رعایت پروتکل های بهداشتی و طوفان بیماری و گرفتاری را جدی نگیریم دچار موج چهارم خواهیم شد.
اتاق خبر 24

دکتر محمداسماعیل مطلق با اشاره به اینکه با آمدن واکسن ایرانی از شهریور به بعد موج بیماری نخواهیم داشت، افزود: اگر در ایام تعطیلات سال نو رعایت پروتکل های بهداشتی و طوفان بیماری و گرفتاری را جدی نگیریم دچار موج چهارم خواهیم شد.

وی بیان کرد: در نوروز سال 1400 دیدار بزرگترها سفرهای نوروزی و دورهمی‌ها ناصحیح است؛ چون اگر رعایت نشود به دلیل بالا بودن سرعت انتقال ویروس انگلیسی خطر بزرگی همه ما را تهدید خواهد کرد.

مدیرکل کاهش خطر و بلایای وزارت بهداشت اضافه کرد: با مسافرت به شهرهای زرد و آبی آنها را به قرمز و نارنجی تبدیل نکنیم، سفرها را باید به طور کلی ممنوع کنیم سفر با خودرو شخصی، اتوبوس، قطار و هواپیما همچنین جابجایی در بین شهرها و در خود شهرها گردش ویروس را بیشتر می کند.

دکتر مطلق اظهار کرد: هر گونه تردد وضعیت را بدتر خواهد کرد و تاوان بدی را در فروردین و اردیبهشت سال آینده خواهیم داد.

وی ضمن پیش بینی تصویر کرونا در سال آینده به سه نکته مهم اشاره کرد و گفت: ما نسبت به سال قبل دارای یک ایمنی نسبی و جمعی هستیم؛ تیمهای پزشکی ما نسبت به سال قبل بسیار پیشرفته تر شده اند و در سال آینده تولید واکسن در ایران بیشتر خواهد بود.

مطلق ابراز کرد: ورود واریانت (گونه های) جدید باعث همه گیری شدید و افزایش شوک شدت بیماری می شود اما درباره سرعت بیماری می توان از سرعت گیر استفاده کرد.

مشاور معاون بهداشتی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: خوشبختانه در اطفال کلیات بیماری تغییر محسوسی نداشته همچنان مردم با رعایت شیوه نامه های بهداشتی درکاهش سرعت بیماری کوشا باشند ما هرگز نمی توانیم قیمت سلامتی را تعیین کنیم اراده و حساسیت مردم می تواند در این مسئله تأثیر گذار باشد.

منبع: خبرگزاری فارس