کد خبر: 195315

افشاگری عروس از نژادپرستی خاندان ملکه

مصاحبه جنجالی شاهزاده هری و مگان مارکل شامل افشاگری‌های عجیبی از دغدغه‌های نژادپرستانه و آرزوی مرگ گرفته تا ترک خاندان سلطنتی و پشیمانی از باور کردن دروغ‌های خانواده سلطنتی بود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پخش ویژه‌برنامه «اوپرا با مگان و هری» از شبکه آمریکایی سی‌بی‌اس همانطور که انتظار می‌رفت، پر از افشاگری‌های جنجالی و مهم بود. مگان مارکل در این گفتگو اذعان کرد که پس از مزاحمت‌های نشریات زرد انگلیسی و عدم حمایت خانواده سلطنتی از وی و «دغدغه‌ها و صحبت‌های خاندان سلطنتی در خصوص میزان تیرگی پوست [پسرشان آرچی] پس از تولد»، فکر خودکشی به سرش زده است.

نژادپرستی در خاندان سلطنتی

مارکل در این مصاحبه فاش کرد که «نگرانی‌ها و صحبت‌هایی در خصوص میزان تیرگی پوست [پسرشان آرچی] پس از تولد» مطرح بوده است. مارکل در این باره اظهار داشت: «من می‌دانم نمایندگی کردن دیگران چقدر مهم است.» اشاره وی به کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیا بود. در ادامه مصاحبه، هری بر این موضوع صحه گذاشت، اما گفت: «هیچگاه جزئیات مربوط به آن صحبت‌ها را مطرح نمی‌کنم. این صحبت‌ها ناخوشایند بودند و من اندکی شوکه شدم.»

ملکه

آرزوی مرگ به دلیل مزاحمت رسانه‌های زرد

مارکل اذعان کرد که در جریان مزاحمت‌های ناخوشایند نشریات زرد، دیگر دوست نداشته زنده بماند و برای کمک به بهبود سلامت روانی‌اش به سراغ خانواده سلطنتی رفته است. او در این خصوص افزود: «افکار وحشتناکی بود.»

او با یکی از اعضای بلندپایه «نهاد» صحبت کرد، اما درخواستش پذیرفته نشد. مارکل در این باره گفت: «اینجوری نبود که تاکسی بگیرید و بروید به قصر» و بعد از آن هم در بیمارستان بستری شوید. او افشا کرد که به گذرنامه‌اش دسترسی نداشته است. مارکل فاش کرد که افکار خودکشی «بسیار واقعی» بوده‌اند و ترسیده بوده است. او اذعان کرد: «فکر نمی‌کنم بتوانم تنها بمانم. اذعان به اینکه نیازمند کمک هستید، شجاعت می‌خواهد.»

وینفری برخی از این افشاگری‌ها را «شوکه‌کننده» توصیف کرد. مارکل نیز به شوخی گفت که قصد نداشته حرف‌های شوکه‌کننده بزند. او افزود: «نمی‌خواهم زندگی‌ام آکنده از بیم و ترس باشد. نمی‌فهمم چطور ممکن است آنها انتظار داشته باشند که پس از این همه مدت وقتی خانواده سلطنتی نقش فعالی در دائمی ساختن دروغ‌ها درباره ما ایفا می‌کند، همچنان سکوت اختیار کنیم.»

تصمیم برای خروج از خانواده سلطنتی

شاهزاده هری پس از گذشت یک ساعت به مصاحبه پیوست و فاش ساخت که قرار است دختری به دنیا بیاورند.

زوج مزبور درباره خروج از خانواده سلطنتی سخن گفتند. آنها گفتند که دلیل ترک خانواده سلطنتی این بود که درخواست کمک کرده‌اند، اما کمکی دریافت نکرده‌اند. آنها گفتند که قصدشان صرفاً کناره‌گیری از برخی وظایف ارشد بوده، همان کاری که بسیاری دیگر از اعضای خانواده کرده‌اند. هری در این خصوص گفت: «کار ما یک بدعت نبود.»

او افزود که می‌خواست از «کارهایی که بر سرش ریخته بود» فاصله بگیرد و به خاطر فقدان حمایت و تفاهم، خانواده را ترک کرده است.

در پاسخ به اینکه آیا با خروج از خانواده سلطنتی و انتشار بیانیه‌شان ملکه را غافلگیر کرده است، هری پاسخ داد: «هیچگاه مادربزرگم را غافلگیر نکرده‌ام.» او افزود که حدس می‌زند این اخبار «از داخل نهاد به بیرون درز کرده‌اند.»

هری فاش کرد که قبل از انتشار بیانیه، سه بار با ملکه الیزابت دوم و دو بار با پدرش شاهزاده چارلز صحبت کرده است و این موضوع «برای هیچکس غافلگیرکننده نبوده است.» او همچنین اذعان کرد که چارلز دیگر تلفن‌هایش را جواب نداده است.

هری فاش کرد که خانواده‌اش فرصت‌های زیادی داشته‌اند برای آنکه حمایت خود از مگان را نشان دهند، اما هیچگاه اینکار را نکردند. او سپس به موضوع نشریات زرد و رابطه با خانواده سلطنتی پرداخت و در این خصوص گفت: «من واقعاً می‌دانم که خانواده‌ام چقدر از این هراس دارند که نشریات زرد علیه خانواده سلطنتی موضع بگیرند.»

هری چنین چیزی را «توافق نامرئی» می‌خواند؛ او در این باره گفت: «اگر عضو خانواده سلطنتی باشید و با خبرنگاران شام بخوردید و آنها را از دسترسی کامل برخوردار سازید، مطبوعات به نحو بهتری شما را پوشش می‌دهند. میزانی از کنترل بواسطه ترس مطرح است که در طول نسل‌ها وجود داشته است.»

مارکل همچنین گفت که پوشش مطبوعاتی لحن نژادپرستانه داشته و این امر موجب تغییر سطح تهدیدات شده و از جمله تهدید به مرگ را افزایش داده است. او این ایده که خودش علت «خروج از خانواده سلطنتی» بوده را رد کرد و در این خصوص گفت: «من از همه چیز گذشتم، چون دوستش داشتم.» او افزود که برخلاف آنچه در فیلم‌ها دیده می‌شود، هیچکس راهنمایی‌اش نکرده است. او اذعان کرد که شب تا دیر وقت بیدار مانده و واژه‌های مربوط به خانواده سلطنتی انگلیس را در اینترنت جستجو کرده است.

اوپرا در طول مصاحبه از خود همدردی نشان می‌داد، اما وقتی که شنید هری به‌عنوان فردی که عملاً یک شاهزاده به دنیا آمده، می‌گوید که «همانند بقیه اعضای خانواده در درون سیستم گرفتار شده» است آزرده شد.

ملکه

پشیمانی مارکل از دروغ‌های خاندان سلطنتی

مارکل گفت که فقط از یک چیز پشیمان است: «وقتی به من گفتند که از من حمایت می‌کنند، پشیمانم از اینکه حرفشان را باور کردم. اکنون که عملاً جدا افتاده‌ایم، نه فقط بقای خود را حفظ کرده‌ایم، بلکه در مسیر شکوفایی قرار داریم. این یک معجزه است. فکر می‌کنم همه آنچه امیدوار بودم به دست بیاورم، در عمل اتفاق افتاده‌اند و این از برخی جهات تازه آغاز راه است.

وینفری در پایان این مصاحبه دو ساعته گفت که «مطالب بسیار بیشتری» هنوز باقی مانده‌اند که به زودی درباره مطالب مذکور و واکنش‌ها صحبت خواهد کرد. گفتنی است این مصاحبه جنجالی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت و واکنش‌ها به این اظهارات در رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی همچنان ادامه دارد.

نقش ملکه در تعیین قوانین انگلیس برای منافع شخصی

علاوه بر افشاگری جنجالی عروس خاندان سلطنتی؛ روزنامه انگلیسی «گاردین» در گزارشی اختصاصی اعلام کرد بیش از هزار قانون پیش از تایید از سوی پارلمان انگلیس از طریق یک روند مخفیانه مورد بررسی ملکه یا پسرش پرنس چارلز قرار گرفته است.

این قوانین طیف گسترده‌ای از مسائل از برگزیت، عدالت، امنیت اجتماعی، حقوق بازنشستگی، روابط نژادی و سیاست‌های غذایی تا قوانین مبهم درباره هزینه‌های پارک خودرو و هاورکرافت را شامل می‌شود.

این قوانین همچنین شامل پیش‌نویس قوانینی بوده که اموال شخصی ملکه را مانند کاخ‌های وی در «بالمورال» و «ساندرینگهام» تحت تاثیر قرار می‌داده و هر چیز دیگری که ممکن بود شخص او را تحت تاثیر قرار دهد.

گاردین پایگاه داده‌ای از دست‌کم هزار و ۶۲ لایحه پارلمانی را که هدف این روند موسوم به «رضایت ملکه» قرار گرفته‌اند جمع‌آوری کرده که زمان آن مربوط به آغاز سلطنت «الیزابت دوم» تا امروز است. این پایگاه داده نشان می‌دهد روند مبهم رضایت ملکه بسیار بیشتر از آنچه قبلاً تصور می‌شد، مورد استفاده قرار گرفته است.

طبق این روند، وزرای دولت به طور خصوصی ملکه را از بندهای پیش‌نویس لوایح قانونی آگاه می‌کنند و پیش از به بحث گذاشتن آن‌ها خواستار رضایت وی می‌شوند.

در بخشی از بررسی استفاده از این روند، گاردین اسنادی را از آرشیو ملی منتشر کرده که برملا می‌کند ملکه در مواردی از این روند برای لابی کردن با دولت به صورت خصوصی استفاده کرده است.

این تحقیقات شواهدی را فاش کرد که نشان می‌دهد او از این روند برای متقاعد کردن وزرای دولت برای تغییر قانون شفافیت در دهه ۱۹۷۰ به منظور پنهان نگه داشتن ثروت خود از مردم استفاده کرده است.

این اسناد همچنین نشان می‌دهد که در موارد دیگر مشاوران سلطنتی خواستار استثنا از قوانین پیشنهادی در ارتباط با ایمنی جاده‌ها و سیاست‌های زمینی که املاک ملکه را متاثر می‌کرد شده و برای تغییر سیاست دولت درباره امکان تاریخی فشار آورده‌اند.

این داده‌ها مرتبط با ۱۰۶۲ قانونی است که مورد تایید ملکه قرار گرفته و علاوه بر اینها مشخص نیست در چه مواردی او برای ایجاد تغییرات در پیش‌نویس قوانین لابی کرده است. گاردین به شواهدی درباره لابی‌گری برای تغییر دستکم چهار پیش‌نویس قانون دست یافته اما احتمال می‌رود تعداد آن‌ها بسیار بیشتر باشد.

نماینده ملکه از پاسخ به درخواست گاردین درباره تعداد مواردی که الیزابت دوم از زمان آغاز سلطنت در سال ۱۹۵۲ خواستار تغییرات در قوانین شده، خودداری کرد.

ملکه انگلیس

خانواده سلطنتی انگلیس از قدرت خلع شود!

و اما در پی اظهارات «مگان مارکل»، عروس خاندان سلطنتی بریتانیا در خصوص تبعیض‌های به کار رفته علیه سیاه پوستان در جامعه انگلستان از سوی خاندان سلطنتی، «اوپال تومتی»، نایب رئیس جنبش «جان سیاهپوستان مهم است»، طی سخنانی گفت: پس از آنکه مگان مارکل ادعای نژادپرستی علیه این خانواده را مطرح کرد، هیچ کسی نباید از سلطنت انگلیس و خاندان سلطنتی حمایت کند.

این فعال حقوق سیاهان در جامعه انگلیس همچنین خاطرنشان کرد که مردم باید صحبت زنان سیاه را باور کنند، زیرا مگان تنها کسی نبود که مورد تبعیض قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد این اظهارات اوپال تومتی در پی اظهارات تأسف بار مگان مارکل در خصوص تبعیض نژادی گسترده در مجموعه سلطنتی برتانیا بوده که به گفته وی، از ارائه هر گونه کمک پزشکی به عروس این خاندان، آن هم تنها به دلیل رنگین پوست بودن وی، جلوگیری شده است.

تومتی معتقد است مگان مارکل تنها رنگین پوستی نیست که چنین تجربه تلخی را در انگلیس و از سوی خاندان سلطنتی متحمل شده است.

گفته می‌شود این جنبش اقدامات خود برای راه اندازی کمپین ضد خاندان سلطنتی را آغاز کرده و تاکنون موفق به جمع آوری ۵ هزار امضا از مجموع ۱۰ هزار امضا مورد نیاز برای مطرح شدن موضوع به عنوان دادخواست و پیگیری قضائی آن در دادگاه‌های انگلستان شده است.

گفتنی است جنبش «جان سیاهپوستان مهم است»، یک سازمان مردم نهاد در بریتانیاست که در راستای دفاع از حقوق سیاه پوستان این کشور و تبعیض اعمال شده گسترده علیه آنها در جمعه انگلستان فعالیت می‌کند.

واکنش کاخ باکینگهام به افشاگری عروس خانواده سلطنتی

کاخ باکینگهام به افشاگری «مگان مارکل»، عروس خانواده سلطنتی و شاهزاده هری علیه قصر سلطنتی واکنش نشان داد و بیانیه‌ای منتشر کرد.

به گزارش «سی‌بی‌اس»، ملکه الیزابت در این بیانیه گفت: «همه خانواده از اینکه متوجه شده‌اند سال‌های آخر تا چه اندازه برای هری و مگان دشوار بوده ناراحت شده‌اند.»

در بیانیه کاخ باکینگهام آمده است: «مسائل مطرح‌شده، از جمله مسئله نژادپرستی بسیار نگران‌کننده‌اند. با آنکه ممکن است تفاوت‌هایی در برخی از خاطرات وجود داشته باشد آنها بسیار جدی گرفته خواهند شد و به صورت خصوصی در درون خانواده مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت. هری، مگان و آرشی همیشه جزو اعضای بسیار محبوب خانواده خواهند بود.»

این افشاگری ها در حالی منتشر شده که انگلیس در حال تجربه شرایطی است که نرخ امید به آینده در میان مردم این کشور را تحت تاثیر خود قرار داده است.

چنانچه مرکز آمار انگلیس اعلام کرده نرخ بیکاری در این کشور در سه ماهه منتهی به نوامبر سال گذشته (۲۰۲۰) به بالاترین سطح خود در حدود ۵ سال گذشته رسیده است.

در این مدت حدود یک میلیون و ۷۲۰ هزار نفر بی‌کار بوده‌اند که نشان می‌دهد در مقایسه با سال گذشته ۴۱۸ هزار نفر بر تعداد بیکاران (عمدتا گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال) افزوده شده و بنابر داده‌های مالیاتی تعداد حقوق بگیران در ماه گذشته در مقایسه با فوریه ۲۰۲۰ حدود ۸۲۸ هزار نفر کمتر بوده است.

گرچه منابع رسمی دولت جانسون دلیل بروز این شرایط را تنها به موضوع کرونا مرتبط می‌دانند، اما به نظر می‌رسد مجموعه‌ای از عوامل موجب شکل‌گیری آن و کوچکتر شدن ۲.۶ درصدی اقتصاد این کشور شده است.