کد خبر: 195300

ربیعی: آمریکایی‌ها باید اولین قدم را در برجام بردارند

 سخنگوی دولت گفت: ما راه دیپلماسی را باز گذاشتیم و آمریکایی‌ها اولین قدم را باید بردارند.
اتاق خبر 24

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تسلیت شهادت امام کاظم(ع) عنوان کرد: سختی‌ها و مشکلاتی که آن امام بزرگوار در طول زندگی خود کشیدند، برای همه می‌تواند نمونه بارزی از درس صبر، استقامت و مبارزه باشد. امام موسی کاظم (ع) نشان دادند که در سخت‌ترین شرایط می توان مقاوم بود و تحث تاثیر قرار نگرفت بلکه بر دشمنان هم تاثیر گذاشت و مقاومت آنها را شکست.

وی در ادامه افزود: در روزهای گذشته، روابط خارجی ایران، یکی از مهمترین مقاطع تاریخ سیاسی ما را پشت سر گذاشت و موضوع برجام در کانون تماس‌های مفید و سازنده ی بین المللی رئیس‌جمهور و برخی همتایانش درباره برجام بود.  بدون شک برجام بزرگترین اتفاق سیاسی در دهه‌های اخیر و یک دستاورد ملی بوده که هرچند به دلیل آنکه دیوانه‌ای سنگی به چاه انداخت؛ از برجام خارج شد و انتفاع مردم ما از لغو تحریم‌ها را به تعویق انداخت اما اطمینان داریم که بزودی این اختلال به پایان خواهد رسید و دولت آمریکا به راه درستی که آن را ترک کرده بازخواهد گشت.

 
امروز کشورهای زیادی با حسن نیت در حال تلاش برای احیای برجام هستند. اطمینان داریم که در آینده‌ای نزدیک این هدف محقق خواهد شد چون تنها راهی است که تامین کننده صلح در جهان و تضمین کننده منافع همه کشورهاست؛ برجام، یک مصوبه قانونی بین‌المللی است و آمریکا چاره‌ای جز تن دادن به قانون ندارد

 سخنگوی دولت اظهار داشت: برجام، نقطه‌ عطفی در تاریخ صلح‌جویی و تدبیر ایران است؛ جایی که با سرافزاری، عزت و حفظ تمامیت ارضی ایران و ضمن نگه داشتن دستاوردهای صنعت صلح آمیز هسته‌ای برای پایان دادن به تحریم‌های چندجانبه و مستظهر به قطعنامه‌های شورای امنیت اقدام کرد.  بدون این نتایج و دستاوردها نه ما در موضع برتر اخلاقی و حقوقی بعد از خروج آمریکا از برجام قرار می‌گرفتیم و نه امروز می‌توانستیم با تکیه بر قطعنامه شورای امنیت ملل متحد از حقوق مردم ایران در لغو تحریم‌های غیرقانونی دفاع کنیم.

ربیعی گفت: در تداوم این تلاش‌ها و در نتیجه رایزنی‌های وزارت امور خارجه، خوشبختانه قطعنامه جدیدی که قرار بود علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی به تصویب برسد، کنار گذاشته شد.  امروز کشورهای زیادی با حسن نیت در حال تلاش برای احیای برجام هستند. اطمینان داریم که در آینده‌ای نزدیک این هدف محقق خواهد شد چون تنها راهی است که تامین کننده صلح در جهان و تضمین کننده منافع همه کشورهاست؛ برجام، یک مصوبه قانونی بین‌المللی است و آمریکا  چاره‌ای جز تن دادن به قانون ندارد.

* آمریکا بی‌قید و شرط به برجام بازگردند

وی خاطر نشان کرد: مجددا به کاخ سفید توصیه می‌کنیم همان طور که رئیس‌جمهور قبلی آمریکا به یک‌باره از برجام خارج شد، بی قید و شرط به برجام بازگردند و بیشتر از این، راه را برای دیپلماسی سخت و پیچیده نکنند. در 4 سال گذشته ما راه دپپلماسی را باز نگه داشتیم نه آنها و امروز کسی که باید اولین قدم را در راه دیپلماسی بردارد آنهاهستند نه ما.

سخنگوی دولت با اشاره به جلسه روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گفت: در این جلسه پس از بحث پیرامون مسائل اقتصادی کشور و مشکلات و هماهنگی‌های مورد نیاز بین قوا،  مقابله و برنامه ریزی با وضعیت اقتصادی که به سبب تحریم های ظالمانه به وجود آمده، مورد بحث قرار گرفت. رئیس‌جمهور در این جلسه بر تلاش هماهنگ سه قوه و همه نهادها در جهت کم کردن فشار اقتصادی بر زندگی مردم تاکید داشتند. رئیس‌جمهور بر ایجاد زمینه سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در داخل و تمهید شرایطی اطمینان آور برای سرمایه گذاری در ایران و تسهیل و حمایت از سرمایه گذاری آنها تاکید کردند.

ربیعی افزود: در ادامه موضوعات دیگری مورد بحث قرار گرفت که در یک مورد در خصوص تنظیم بازار ارز اختیارات بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز و حمایت از صادرات کنندگان غیرنفتی مطرح و جمع بندی شد. بخشودگی جرائم بدهی واحدهای تولیدی در سال 99 به سازمان تامین اجتماعی، مشروط به حفظ اشتغال مورد تاکید قرار گرفت.

وی عنوان کرد: شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به سازمان برنامه اجازه داد تا 13 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی مصرف نشده قانون بودجه 1399 را در اختیار طلبکاران دولت و پیمانکاران قرار دهد. این تصمیم موجب سرعت بخشیدن بیشتر به طرح‌های عمرانی خواهد شد.

سخنگوی دولت درباره مصوبات اخیر دولت یادآور شد: یکی از خواسته های جامعه فرهنگی و اموزش و پرورش کشور لایحه نظام رتبه بندی حرفه ای معلمان تصویب و برای سیر مراحل قانونی به مجلس ارائه شد که در جلسه یکشنبه گذشته لایحه نظام رتبه بندی حرفه ای معلمان به تصویب دولت رسید.  همچنین دولت در مصوبه دیگری تصمیمی مرتبط با توسعه منطقه ای و ایجاد اشتغال پایدار را اتخاذ کرد.

ربیعی عنوان کرد: آیین نامه احداث واحدهای میان‌دستی و پایین‌دستی پتروشیمی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای انتقال پروپلین داخلی به مناطق مختلف کشور با رویکرد آمایش سرزمینی به تصویب رسید. این طرح موجب رونق در بسیاری از مناطق کشور و ایجاد اشتغال پایدار خواهد شد. همچنین کاهش واردات مشتقات پروپلین را نیز به دنبال داشته  شرکت ملی صنایع پتروشیمی از محل منابع داخلی برای احداث زیرساختها و تاسیسات سرمایه گذاری خواهد کرد.

وی گفت: در مصوبه دیگری 45 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای انتقال خط آبرسانی از نهند به تبریز و حفر 30 حلقه چاه در نهند و افزایش ظرفیت آبرسانی زرینه رود به تبریز اختصاص یافت. دولت در تصمیم دیگری آیین نامه ایجاد و ساماندگی و نظارت بر سالن های فیلم را تصویب کرد. بنابراین تصمیم وزارت راه و شهرسازی با معرفی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی زمین مناسب در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد. در بخش دیگری از این مصوبه قیمت بلیط سینماها به پیشنهاد انجمن سینماداران و تهیه کنندگان و توسط سازمان امور سینمایی تعیین می شود.

سخنگوی دولت گفت: براساس مصوبات روز چهارشنبه دولت موانع توسعه مشارکت کارگران و کارفرمایان در تشکل‌ها و انجمن‌ها را مرتفع نمود. آیین چگونگی تشکیل و حدود و وظایف و اختیارات نحوه عملکرد انجمن‌های صنفی و کانون‌های مربوطه تصویب شد. این آیین نامه براساس خواست کارگاران و کارفرمایان برای تسهیل در فعالیت شان در دستور کار دولت قرار گرفته بود.

ربیعی در ادامه سخنان خود گفت: در آستانه روز بزرگداشت شهدا قرار داریم. ما نیازمند منش، روش، جاری و ساری شدن روح ایثار، فداکاری و از خود گذشتی برای کشور هستیم. این شهدا در پرتو خداجویی تن و هستی را برای دفاع از تمامیت ارضی و زندگی مردم، آرامش و رفاه جامعه جان به جان آفرین تقدیم کردند.  دولت با اعتقاد به این تعبیر پرمعنا و غنی امام راحل که خانواده شهدا چشم و چراغ به ملت هستند. از ابتدای دولت یازدهم در اولین اقدام احکام بر زمین مانده در مورد ایثارگران را در دستور کار خود قرار داد.

وی تصری کرد: قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به عنوان یک مطالبه توسط رئیس جمهور ابلاغ و در حال حاضر بیشتر از 80 درصد مواد و احکام قانون مذکور به مرحله اجرا رسیده است. از سویی دیگر اجرای احکام ایثارگران در برنامه ششم توسعه نیز آغاز شده و بخشی از آیین نامه های اجرایی آن نیز برای تصویب به هیات وزیران ارسال شده است. بنیاد شهید همچنین با تلاش مستمر و مساعدت دولت توانسته نزدیک به 14 هزار  تومان از معوقات ایثارگران و بخشی از مطالبات بیمه تکمیلی این عزیزان را در دو مقطع تامین و پرداخت کند.

سخنگوی دولت افزود: از خرداد سال 1399 و با رویکرد حل مشکل مسکن و اشتغال ایثارگران تامین زمین برای مسکن 64 هزار و 523 ایثارگر و تامین اشتغال برای 51 هزار و 205 ایثارگر انجام شده است. هم‌چنین از سال 1384 تا 1398 تعداد 37 هزار و 806 زمین مسکن به ایثارگران واگذار شده است و این در حالیست که از خرداد لغایت آذر 1399 با رشد 66 درصدی روبرو بوده است. امسال نیز به مناسبت 22 اسفند از 24 طرح و پروژه واگذاری زمین و مسکن در 21 استان بهره برداری خواهد شد.

ربیعی اظهار داشت: افتتاح 19 طرح تولیدی، کشاورزی، صنعتی و دامپروری و اجرای 8 طرح توانبخشی و درمانی و افزایش تخت های بیمارستانی در بیمارستانهای خاتم الانبیاء تهران، فجر تبریز، بوشهر و مشهد از دیگر برنامه های دولت در این روز خواهد بود.

ربیعی به در پیش بودن مبعث پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) اشاره کرد و با تبریک این روز، گفت: بعثت فرصتی است گران‌بها که در فلسفه اصلی آن یعنی "تکمیل واتمام مکارم اخلاقی" تامل بیشتری بکنیم. پیامبر مکرم(ص) می‌فرماید برای تکمیل و تمام کردن مکارم اخلاق مبعوث شده‌ام.  ما به پیروی از آن پیامبر نیازمندیم تا براساس آموزه های الهی پیامبر، رحمت، عدالت، تواضع و مکرمت را رهنمون خود سازیم. مدارا و اخلاق بیش از هر دوره ای نیاز جامعه امروز ماست.  ملت ما در این ایام با توجه به تلاقی عید مبعث و عید نوروز، یک رستاخیر جان و روح و رستاخیر طبیعت مضاعف را زندگی می‌کنند. از پس آن سالهای سخت زمستانی که جنگ اقتصادی پر شدت آمریکا بر ما تحمیل کرد، ما به یمن مقاومت ملی وارد سالهای نوروزی خواهیم شد.

سخنگوی دولت در خصوص اظهارات برخی از مقامات آمریکا درباره برجام و استنباط نبود اراده برای لغو تحریم‌ها گفت: اگر این مواضع طرف آمریکایی برای مصرف داخلی آمریکاست درباره آن نظری نداریم اما اگر مواضع سیاست خارجی دولت جدید آمریکاست، از نظر ما اشتباه و ناشی از مشورت های گمراه کننده است.

وی افزود:‌ آمریکا در موضعی نیست که برای انجام تعهدات بین المللی خود شرط تعیین کند. برخلاف آمریکا که از بازگشت به برجام طفره می رود ایران آماده است که هرچه سریعتر و همگام با دیگر اعضای برجام و آمریکا به همه تعهداتش عمل کند. مطابق سیاست ابلاغ شده و قطعی مقام معظم رهبری، تنها راه احیای برجام لغو تحریم ها و بازگشت همه طرف ها به انجام کامل تعهداتشان است.

سخنگوی دولت تصریح کرد:اگر آمریکا به راهی غیر از این می‌اندیشد، تنها زمان ارزشمندی را تلف می‌کند که می‌تواند منافع دو کشور را به جلو پیش ببرد البته در نهایت فکر می‌کنم که در آینده نزدیک دولت آمریکا توانایی تشخیص سیاست درست را بدست خواهد آورد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون توافقات احتمالی با ایالات متحده در مورد برجام و تبادل زندانیان گفت: مواضع ما درباره احیای برجام تغییری نکرده و همچنان معتقدیم که آمریکا از برجام خارج شده و ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت است.

 
درباره تبادل زندانیان نکته تازه‌ای وجود ندارد؛ همه زندانیان را آماده‌ایم تبادل کنیم. اگر تاکنون این اتفاق تا الان نیفتاده به خاطر عدم آمادگی دولت امریکا بوده است. دو طرف یکباره آزاد شوند. هرچند که شاید در مقایسه با گذشته امیدهای تازه ای برای آزاد شدن گروگان های ایرانی در زندان های آمریکا که در صورت تحقق با حسن نیت ما مواجه خواهد شد، بوجود آمده باشد.
 
 

وی اضافه کرد:‌ اقدامات جبرانی ایران در کاهش تعهدات مطابق نص برجام و در پاسخ به ناتوانی سایر طرف ها از انجام تعهدات شان است. اما این اقدامات به سرعت برگشت پذیر هستند و هر زمان آمریکا تصمیم بگیرد که با لغو تحریم ها به وظایف قانونی خود مطابق قطعنامه و توافق برجام عمل کند، خواهد دید که ما هم به سرعت به همه تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد:‌ ما از هر ابتکار دیپلماتیکی که بتواند این روند را تسریع کند استقبال می‌کنیم. جامعه بین‌المللی منتظر است که صداقت شعار دولت آمریکا یعنی «بازگشت آمریکا به جهان» را با بازگشت آمریکا به برجام ارزیابی کند.

وی تصریح کرد: درباره تبادل زندانیان نکته تازه‌ای وجود ندارد؛ قبلا هم موضع ایران را وزیر امور خارجه بیان کرده‌اند، همه زندانیان را آماده‌ایم تبادل کنیم. اگر تاکنون این اتفاق تا الان نیفتاده به خاطر عدم آمادگی دولت امریکا بوده است. دو طرف یکباره آزاد شوند. هرچند که شاید در مقایسه با گذشته امیدهای تازه ای برای آزاد شدن گروگان های ایرانی در زندان های آمریکا که در صورت تحقق با حسن نیت ما مواجه خواهد شد، بوجود آمده باشد.

ربیعی خاطرنشان کرد:‌ منتظریم ببینیم که چقدر دولت جدید آمریکا در تجدیدنظر سیاست های دولت قبل از جمله در تعلل برای آزادی همه زندانیان ایرانی که با اتهامات غیرقابل قبول و به دستور آمریکا در کشورهای مختلف بازداشت شده اند، جدی است.

سخنگوی دولت در خصوص آخرین وضعیت  آزادسازی  منابع ارزی ایران در عراق  و سازوکار آن گفت: اخیرا رییس کل بانک مرکزی جلسات متعددی را با مقامات عراقی و بانک مرکزی عراق برگزار کرده است و سازو کارهای مناسب استفاده از منابع موجود که دولت امریکا مانع برداشت این منابع شده بود را در دستور کار قرار داده است و مقرر شده است این منابع با توجه به مصارف و نیازهای کشور مورد استفاده قرار گیرد.

ربیعی با بیان اینکه دولت جدید امریکا نیز فشارهای بی‌رحمانه دولت ترامپ برای دستیابی ایران به منابع دارایی‌های خود در سایر کشورها را کاسته است و ظاهرا این امر به مقامات برخی از این کشورها اطلاع داده شده است، تصریح کرد: اما این اقدامات ناکافی است دولت ایران بدون تردید تلاش خواهد کرد تا آخرین سنت از حقوق ملت ایران را آزاد کند و باید بتواند همانند همه کشورها آزادانه تجارت کند و به منابع مالی خود دست یابد.

سخنگوی دولت در خصوص ادعای برخی افراد برای فروش نفت در دوران تحریم گفت: از آغاز تحریم‌های نفتی امریکا علیه ایران ادعاهای زیادی علیه دولت و وزارت نفت مطرح می شد مبنی بر این که وزارت نفت یا مخصوصا تحریم های نفتی را دور نمی زند یا توان این کار را ندارد. چند سال اخیر فضای روانی کشور مملو هست از این اتهامات بی اساس و نگرانی آور از سوی کسانی که هیچگاه از حرفهایشان هیچ کس حساب کشی نمی کند.

به گفته سخنگوی دولت این ادعاها که اغلب از جانب مخالفان سیاسی دولت مطرح می‌شد کار را به جایی رساند که عده‌ای ادعا کنند اگر نفت به آنها داده شود توان دور زدن تحریم و فروش نفت را دارند. عده‌ای هم نزد مقام های عالیرتبه کشور این ادعاهای عجیب را مطرح می‌کردند به همین دلیل وزارت نفت اعلام کرد هرکس مدعی است می‌تواند نفت بفروشد بیاید قرارداد ببندد و هر میزان نفت که می‌خواهد ببرد پس از این اعلام آمادگی وزارت نفت مدعیان یکی پس از دیگری جا زدند.

ربیعی اضافه کرد:‌ معلوم شد که این افراد بدون محاسبه و با دانش کم ادعا داشتند یا تحریک شده توسط رابطه‌هایی که به قصد فریب و شناسایی کانال های فروش نفت ایران به میدان آمده بودند. تمام این ها در حالی بود که وزارت نفت با حوصله و درایت مشغول ایجاد و شناسایی کانال های جدید فروش نفت بود که این تلاش ها به ثمر نشست و دولت موفق شد علاوه بر فروش نفت اجازه ندهد حتی یک دلار از پول نفت ناپدید شود.

* هیچ یک از مدعیان دور زدن تحریم نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند

سخنگوی دولت گفت: یعنی همان اتفاقی که در زمان برخی مدعیان دور زدن تحریم‌ها روی داد. ما با قاطعیت تمام اعلام می‌کنیم که هیچ یک از مدعیان دور زدن تحریم نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند و تمام عملیات فروش نفت در شرایط تحریمی توسط دولت و وزارت نفت صورت گرفت و افراد رانت خوار نفتی که اکنون جز به مسائل پیچیده قضایی هستند هم باز تولید نشد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که وزیر جنگ اسرائیل مدعی شده است که ارتش این رژیم در حال بازنگری در طرح‌های خود برای کسب آمادگی جهت یک حمله احتمالی به تأسیسات هسته‌ای ایران است، پاسخ ایران در صورت بروز این حمله در چه سطحی و چگونه خواهد بود؟ و بنظرتان دلیل بیان این مطالب در این برهه زمانی چیست؟ گفت: ما این تهدیدهای مضحک را جدی نمی گیریم. رهبران رژیم اسرائیل به خوبی می داند که ارتکاب چنین خطایی چه پیامدهای فاجعه باری برای آنها خواهد داشت. پاسخ ما ، پاسخی هست که پیشتر از طرف وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح  ما داده شد.

وی افزود:‌ این قبیل لفاظی ها به هدف تهدید و اخاذی از آمریکا و برای منصرف کردن آمریکا از بازگشت به برجام صورت می‌گیرد. نشان دادن این مسئله به عهده دولت آمریکاست که می خواهد امریکا را تسلیم این باج گیری های قرون وسطایی کند و یا به دفاع از استقلال سیاست ها و منافع واقعی مردم آمریکا برخیزد.

سخنگوی دولت در خصوص سوال خبرگزاری دولت، درخصوص افزایش تعرفه های اینترنت و موضع دولت در این زمینه گفت: اینکه مجلس تشخیص دهد که مصارفی مثل اختصاص بودجه به صداوسیما را تصویب کند حق قانونی مجلس است، اما برای یافتن منابع آن اگر قرار باشد فشار اقتصادی بر مردم وارد کند را صحیح نمی‌دانیم.

وی گفت: هفته پیش مخالفت دولت با این افزایش صریح بیان شد. یکی از مشکلات اینگونه تصمیمات عدم امنیت سرمایه گذاری در کشور است. اپراتورهای ارتباطی در یک مدل بلند مدت 15 ساله با دولت قرار دارند و براساس این قرارداد؛ سالانه 28 درصد درآمد خود را به خزانه واریز می‌کنند و این به عنوان درآمدهای عمومی بودجه به حساب می‌آید. این افزایش 10 درصدی و تبدیل آن به 38 درصد برای اپراتورها عدم امنیت سرمایه گذاری ایجاد می‌کند.

سخنگوی دولت ادامه داد:‌ از سویی دیگر گران شدن اینترنت فقط شامل مصرف کنندگان اولیه نخواهد شد بلکه مصرف کنندگان ثانویه اینترنت را نیز شامل می شود. امروز امرار و معاش حدود یک میلیون ایرانی تنها از طریق شبکه اینستاگرام دنبال می شود و در سایر بسترهای اینترنت نیز افراد زیادی به کسب و کار و درآمد مشغول هستند که این افزایش تعرفه تاثیر مستقیمی بر کار این افراد و حتی مصرف کنندگان می گذارد و با گرانی خدمات و محصولات خواهد شد.

ربیعی گفت: نکته مهم دیگر باب شدن یک رویه غلطی است که با قوانین یکساله بودجه برخی از قوانین درازمدت در کشور لغو می شود. البته قانون گذار شرکت مخابرات ایران و صداوسیما را دو ذینفع این افزایش تعرفه معرفی کرده است. در سند مصوب طرح کلان و سند معماری شبکه ملی اطلاعات آمده است که هزینه ارتباطات در سبد هزینه خانوار نباید بیش از 2.5 درصد باشد.

وی با بیان این مطلب که برای اصل 44 قانون اساسی هم سیاستگذاری‌هایی از سوی رهبر معظم انقلاب صورت پذیرفته است. در دیدگاه ما این منبع درآمدی دارای اشکالات فراوان است که همه دیدگاه ها به شورای محترم نگهبان جهت بررسی ارسال شده است، اظهار داشت: اما اجازه بدهید کمی بیشتر به این مصوبه ورود کنیم. به نظر می رسد هیاهوی صورت گرفته در مورد تبصره 6 برای پنهان کردن یک واقعیت از افکار عمومی است. مجلس در یک بدعت و در تبصره 6 مدیریت صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی را به سازمانی سپرده که اساسنامه ندارد و این مهم باید در شورای عالی فضای مجازی بررسی شود.

ربیعی خاطرنشان کرد:‌ در خصوص مصارف بخشی از این افزایش تعرفه برای تولید محتوا در صداوسیما هم قضاوتی ندارم، اما تجربه چنین رویکردهایی در خصوص تولید محتوا نشان داده که فاقداثربخشی لازم هستند.

سخنگوی دولت در خصوص موضع دولت در قبال دخالت اشخاص حقیقی در کار دستگاه دیپلماسی گفت: بنا نداریم از این تریبون وارد مناقشات سیاسی بشوم. اما در مجموع، مطلعم از ابتدای برجام عده‌ای با اصل این توافق، مخالف بودند و اصرار داشتند برجام شکست خواهد خورد. این افراد از ابتدا هم از هیچ تلاشی برای ناکام گذاشتن مسیر توافق دریغ نکردند. حتی همین اواخر، عده ای نیز با آغاز انتخابات ایالات متحده امریکا، نگران رای نیاوردن ترامپ بودند. شواهد بسیاری هم برای آن وجود دارد. شاید آنها معتقد بودند نتیجه انتخابات آمریکا، بر روی انتخابات 1400 اثر خواهد گذاشت.

* به عنوان یک ایرانی درخواست دارم معیشت مردم را با انتخابات گره نزنید

وی اضافه کرد:‌ همه ما پیش خداوند متعال مسئولیم تا هر چیزی به نفع جامعه است، باید برای ما اولویت باشد. به عنوان یک ایرانی درخواست دارم معیشت مردم را با انتخابات گره نزنید و مواجهه ابزاری با آن نداشته باشیم. در مورد رفع تحریم‌ها هم ما تا لحظه آخر تلاش می‌کنیم و برخی چنان موضع می‌گیرند که گویا از وضع فشارهای جنگ اقتصادی و معیشت مردم مطلع نیستند. نه تنها از یک میلیون دلار بلکه از یک سنت هم نخواهیم گذشت و آنرا مغتنم مى‌شماریم. این هنر و البته وظیفه ما بود که در این چند سال، هم استراتژی توسعه زیرساختها را دنبال کردیم و هم رنج تحریم‌ها را کاستیم و در عین حال،با شکیبایی و تحمل تهمت‌هایى که به دولت زدند، هرگز اجازه ندادیم آرامش جامعه را به هم بزنند و مانع تزریق تنش به جامعه شدیم.

ربیعی خاطرنشان کرد: همه آگاه هستند که تحریم‌های ظالمانه و جنگ اقتصادی کاخ سفید، سختی زندگی مردم را افزایش داده ولی هیچگاه از رنج مردم پلی برای اهداف سیاسی، جناحی و تخریب دیگران نساختیم. به هر حال ما اصرار داریم که مواضع سیاست خارجی کشور تنها باید از کانال وزارت خارجه اعلام شود و سایر نظرات از سوی مسئولان صرفاً نظر شخصی آنهاست و ارزش سیاسی ندارد. از همه شخصیتهای سیاسی نیز درخواست داریم صبر کنند تا این چند ماه باقیمانده هم به پایان برسد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص سهم بورس از درآمدهای دولت در سال جاری گفت: همانگونه که در متن سوال شماست این یک شائبه ای بیش نیست که دولت کسری درآمد خود را این چنین تامین کرده است. منابع بودجه دولت از سه بخش اصلی درآمدها، واگذاری دارایی های سرمایه گذاری و واگذاری دارایی مالی تشکیل می‌شود. بررسی منابع مالی دولت در یازده ماهه سال جاری بیانگر آن است که بیش از 89 درصد از منابع قانون بودجه سال 1399 محقق شده است که بخشی از این عدم تحقق مربوط به مشکلات ناشی از تحریم نفتی کشور است.

وی گفت:‌ بررسی منابع دولت نیز نشان می‌دهد که درآمدهای مالیاتی تاکنون بیش از 100 درصد تحقق داشتند و بنابراین کمبود منابع ناشی از بخش صادرات نفت بوده که دولت  برای حل این مشکل با توجه به تمهیدات لازم در خصوص پایداری بدهی‌های دولت اقدام به فروش اوراق نموده است که تاکنون بیش از 154 هزار میلیارد تومان انواع اوراق مالی اسلامی با کمترین نرخ ممکن بفروش رفته است. در صورت عدم اجرای این سیاست و پولی شدن کسری بودجه، این موضوع می‌توانست تورم قابل توجه ای را به اقتصاد و جامعه در شرایط فعلی تحمیل نماید و آثار اقتصادی و اجتماعی مخربی را بهمراه داشته باشد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که اخیرا اقای روحانی گفتند در این دولت صفی تشکیل نشد، اما واقعیت نشان می‌دهد صف های زیادی در فروش مرغ، روغن، و غیره شکل گرفته، بفرمایید دولت برای مدیریت بازار کالاهای اساسی و جلوگیری از تشکیل صف اقلام ضروری چه برنامه‌هایی دارد، گفت: از سال 92تا 97 را باید در یک قالب تحلیل کرد که حرف رییس جمهور حرف صحیحی است از سال 97  به بعد باید جداگانه تحلیل کرد. فشاری که  از سال 97 بر ایران وارد شد برای فروپاشی نظام و ساختار کشور بود، فشار آمریکا از سال 97 فشار کمی نبود لذا  شرایط این روزها را در چارچوب جنگ اقتصادی تحلیل کنید.   

وی ادامه داد: این موضوع در هفته جاری در هیات دولت مطرح شد. معاون اول رئیس جمهور نیز در همین زمینه جلسات متعددی را برگزار کرده اند. صف هایی که در هفته های اخیر می بینیم نتیجه فضاسازی هایی بود که در هنگام بررسی لایحه بودجه در مجلس در خصوص نرخ ارز کالاهای اساسی اتفاق افتاد. از همین تریبون بارها هشدار دادم که بحث حذف ارز 4200 تومانی باعث بهم خوردن تعادل بازار می شود. برخی اظهارات به شایعه چندبرابر شدن قیمت خوراک دام و دانه های روغنی دامن زد و حاصل آن نگرانی مردم و انبار کردن این اقلام توسط برخی سودجویان و در نهایت برهم خوردن تعادل بازار شد. حالا تصور کنید اگر نرخ ارز این کالاها 4 برابر می شد و اقشار کم درآمد قدرت خرید آن را نداشتند چه شرایطی برای معیشت و امنیت غذایی مردم پیش می آمد.

ربیعی اظهار داشت:‌ همانطور که رئیس جمهور در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گفتند مواضع شخصی که موجب عدم اطمینان به آینده می شود و نگرانی در مردم ایجاد می کند،‌عوارض منفی اقتصادی دارد. البته با منتفی شدن موضوع و تاکید دولت بر ادامه سیاست حمایت از عرضه کالاهای اساسی با نرخ ترجیحی و تمرکز بخش های مختلف دولت و تقسیم کار بین دستگاهی صورت گرفته و سیاست گذاریهای لازم مطمئن هستیم بازار به زودی به سمت تعادل پیش خواهد رفت.

وی تصریح کرد: در مورد کالاهای اساسی در سال 99 با تلاشهای آقای همتی 10 میلیارد دلار ارز ترجیحی توسط بانک مرکزی تامین شد. برای شش ماهه اول سال آینده نیز 6 میلیارد دلار ارز ترجیحی  درنظر گرفته شده که یک و نیم میلیارد دلار آن برای بخش داروی وزارت و بهداشت است و چهار و نیم میلیارد دلار نیز به کالاهای اساسی مانند روغن و نهاده های دامی اختصاص خواهد یافت.
در خصوص شرایط تامین ارز روغن خام و دانه های روغنی امسال نسبت به سال گذشته تفریبا تفاوتی نداشتیم و میزان تولید کارخانه ها نسبت به سال گذشته حدود 5 الی 6 درصد اضافه شده است. انبارها هم پر است و در این زمینه مشکلی نخواهد بود.

سخنگوی دولت گفت: در مورد مرغ هم بحث های بسیار زیادی شد. در گذشته به طور متوسط 107 الی 110 میلیون جوجه ریزی صورت می گرفت که در این مقطع 127 میلیون جوجه ریزی انجام شده است. شرایط از نظر تامین مواد اولیه مورد نیاز مرغداری ها مشکلی ندارد. وزارت جهادکشاورزی معتقد است که از نظر جوجه ریزی، امکانات، دانه و نهاده ها مشکلی نیست. مصرف روزانه مرغ کشور حدود 5600 تن است که در حال حاضر به متوسط 7100 تن روزانه مرغ به بازار تزریق می شود. مثلا در بازار قزل قلعه که حدود 7 تن سهمیه دارد در روزهای گذشته 13 تن مرغ تزریق شده است و طبق آمار شاید حداکثر تا ماه آینده فراوانی هم داشته باشیم ومجبور باشیم از تامین کنندگان خرید هم بکنیم.

ربیعی با بیان اینکه در نظام توزیع مشکلاتی وجود داشت که وزیر محترم کشاورزی از روز گذشته با حضور در میادین عرضه مرغ و بازار به صورت مستقیم مساله اشکال در توزیع را بررسی کردند و بر آن نظارات خواهند داشت، خاطرنشان کرد: در خصوص میوه شب عید نیز ستادی با حضور تشکل های تولیدی، اتاق اصناف و شبکه توزیع با حضور معاونین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت تشکیل شده است و تصمیمات مهمی را اتخاذ کردند. قرار شد که در سازمان میادین و تره بار غرفه مجانی در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرند تا بتوانند عرضه مستقیم داشته باشند.

وی گفت:‌ همچنین با اتحادیه میوه و تره بار صحبت شد که در میادین اصلی امکان عمده فروشی را نیز فراهم کنند. همچنین در پارکینگ نمایشگاه ها نیز بنا شد غرفه های عرضه میوه در سطح خرده فروشی فراهم شود تا مردم به راحتی امکان خرید را داشته باشند. استانداران سراسر کشور نیز مکلف شدند با هماهنگی وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی در استان همین الگوی توزیع میوه را در استانها و شهرهای بزرگ ایجاد کنند. مدیران وزارت صمت و جهاد کشاورزی و تشکل های تولیدی به صورت متمرکز در یک مرکز هماهنگی کلیه این امور را به دقت رصد می کنند. ذخائر میوه کشور بسیار خوب است و به همه استانها بر اساس نیاز اعلام شده میوه ارسال شده و یا در حال ارسال است.

منبع: خبرگزاری تسنیم