کد خبر: 195074

تعهدات روسیه و آمریکا در معاهده استارت جدید

اتاق خبر 24

ابوذر گوهری، فعال رسانه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت: روابط آمریکا و روسیه در دوره بایدن تحت تأثیر شرایط مختلفی است که بسیاری از آن‌ها ریشه در تحولات دوره ترامپ و اتهامات متقابل دو کشور به یکدیگر دارد. در گام نخست و قبل از پرداختن به این طیف گسترده از مسائل دوجانبه، دولت بایدن و روسیه اقدام به تمدید معاهده استارت جدید نمودند. توافق مذکور جهت جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی میان دو قدرت در دولت اوباما در سال 2010 امضا شده بود. مدت این توافق ده سال و زمان انقضای آن فوریه 2021 تعیین‌شده بود. با اتمام مهلت این توافق، دو گزینه تمدید یا انقضای آن مطرح بود. در صورت انقضا و عدم تمدید معاهده، طرفین اقدام به تقویت نیروهای تهاجمی استراتژیک خود می‌کردند و این وضعیت علاوه برافزایش بودجه نظامی، عدم اطمینان استراتژیک را تشدید می کرد اما درنهایت با تمدید پنج‌ساله این توافق احتمالاً دور جدیدی از همکاری‌ها در این رابطه صورت خواهد گرفت.

بر اساس این توافق‌نامه، دو کشور ایالات‌متحده و روسیه موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای مستقر در زمین، زیردریایی‌ها و بمب‌افکن‌های B-52 را به 700 فروند، کلاهک‌های هسته‌ای آماده پرتاب را به 1550 فروند و کلاهک‌های غیرمستقر را به 100 فروند محدود می‌کنند و از حق بازرسی از زرادخانه هسته ای یکدیگر برخوردار می شوند. استارت جدید، طرفین توافق را از پنهان‌کاری، عدم شفافیت و مانع‌تراشی در مقابل اقدامات پادمانی هر طرف منع نموده و مقرراتی برای تبادل دادهها، انواع و مکان سلاح ها و پرتابگرها، استفاده از شناسه های اختصاصی در موشک های بالستیک قاره‌پیما و پرتاب از زیردریایی و بمب‌افکن‌های سنگین و بازرسی های سرزده پیش‌بینی نموده است.

امضای این توافق به معنای توافق آمریکا و روسیه در عدم تقابل در حوزه تسلیحات استراتژیک در جهت ایجاد توازن قدرت و مقابله با مسابقه تسلیحاتی است. طبعاً پرونده‌های متعدد دیگری در روابط دوجانبه وجود دارد که حل آن مستلزم طی مراحل پیچیده بوده و احتمالاً به سهولت حل‌وفصل نخواهد شد.

 

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.