کد خبر: 194982

هنر نمایش

 روز جهانی تئاتر با هدف اعتلای مبادلات بین ‏المللی دانش و عمل در حیطه هنر‌های نمایشی در تقویم میلادی ثبت شد.
اتاق خبر 24

برای گرامیداشت هنر‌ها، آیین‌ها و حتی صنعت‌های مختلف روزی را بر اساس وقایع یا مناسبت‌ها به آن هنر یا صنعت اختصاص می‌دهند که در آن روز بیشترین توجه را به آن دارند. حال تاریخ ۸ فروردین هم به روز جهانی تئاتر اختصاص دارد که این روز برای هنرمندان تئاتری روزی خاص است، زیرا می‌توانند توجه مدیران را جلب و مطالبه‌های خود را عملی کنند. 

در سال 1962 میلادی برای نخستین بار انیستیتوی جهانی تئاتر (آی تی آی) در 'هلسینكی' فنلاند طرحی را برای بزرگداشت روز جهانی تئاتر ارائه داد. این طرح در نهمین كنگره جهانی (آی تی آی) در شهر 'وین' پایتخت اتریش با پیشنهاد 'آروی كی وی ما' (Arvi Kivimaa) رئیس آن زمان (آی تی آتی) به صورت رسمی مورد پذیرش تمامی اعضای این انیستیتوی جهانی قرار گرفت و به عنوان یك طرح سالیانه و جهانی به تصویب رسید.

از آن تاریخ تا به امروز، همه ساله در تاریخ بیست و هفتم مارس میلادی برابر با هفتم فروردین ماه هجری شمسی، مراكز ملی انیستیتوی جهانی تئاتر (آی تی آی) كه متشكل از بیش از 100 عضو هستند با برگزاری مراسم مختلفی، این روز را گرامی می دارند و متناسب با داشته های آیینی و نمایشی خود جشن هایی را برای معرفی و دعوت مخاطبان به دیدن نمایش های صحنه ای و میدانی برگزار می كنند.

هر ساله انجمن های ملی (آی تی آی) در سراسر جهان ضمن اعلام برنامه های خود به (آی تی آی) جهانی، برنامه های خاصی را برای معرفی هنرنمایش به عموم مخاطبان به عنوان حامیان و سرمایه های اصلی تئاتر هر كشور برگزار می كنند.

در همین راستا، هر ساله یكی از شخصیت های بزرگ هنر تئاتر و یا افرادی كه به واسطه نام بزرگشان در تمامی شاخه های فرهنگی و هنری تاثیرگذار هستند، متنی را به عنوان پیام روز جهانی تئاتر بر اساس بزرگداشت ها و پنداشت های هنری و انتظاراتی كه آنها از هنر نمایش در سال پیش رو دارند را به رشته تحریر در می آورند و در اختیار (آی تی آی) قرار می دهند.

در ایران همه ساله مراسمی با عنوان هفته بزرگداشت تئاتر از تاریخ 9 تا 15 اردیبهشت ماه، به عنوان جشن 'اردیبهشت تئاتر ایران' برای بزرگداشت این هنر و هنرمندان آن در سراسر كشور برگزار می شود.

نظر رهبر انقلاب درباره تئاتر

نام‌گذاری روزی از روزهای سال در تقویم رسمی کشور به اسم «روز ملی هنرهای نمایشی»، نشان از درک جایگاه تئاتر دارد. تئاتر، هنری است که به قول فرمایش رهبر معظم انقلاب، انسان در برابر انسان به درک سازنده‌ای نائل می‌شود.

ایشان دریکی از صحبت‌های خود در تاریخ 20 تیرماه سال 1394 که به بهانه‌ روز ملی هنرهای نمایشی نیز در فضای مجازی دوباره بازنشر یافته است فرموده‌اند: «تئاتر یعنی بازیگری جلو چشم بیننده درصحنه. برخلاف سینما که فقط روی پرده شما یک‌چیزی را می‌بینید، اینجا در تئاتر، انسانْ انسان‌ها را حس می‌کند، حرفشان را از زبان خودشان می‌شنود. در این می‌تواند خیلی چیزهای سازنده‌ای باشد. در همین حسینیه سال‌ها پیش، یک تئاتری اجرا کردند برای ما، مربوط به حضرت ایوب پیغمبر‌. بعد که تمام شد، من به آن کارگردان گفتم که من داستان ایوب را در قرآن، صدها بار تا حالا خوانده‌ام امّا این فهمی را که امشب از ماجرای ایوب از تئاتر تو فهمیدم، این فهم را پیدا نکرده بودم.» نکات مطرح‌شده در فرمایشات معظم‌له بسیار قابل‌تأمل هستند.

بی‌شک هنر تئاتر، هنری تأثیرگذار است که می‌توان از ظرفیت‌های آن در راستای تعمیم نگاه انقلابی و متعهد، بهره برد. در تئاتر، چشم در برابر چشم و نفس در مقابل نفس قرار می‌گیرد و انسان مخاطب، متأثر از کلام هنرمند می‌شود. ازاین‌روست که اعتقادداریم تلاش برای توسعه‌ تئاتر مردمی در جهت منافع تئاتر و جامعه، بسیار سازنده خواهد بود؛ و همان‌طور که بارها گفته و توصیه‌شده است، این مهم به بار و ثمر نخواهد نشست مگر با هم‌افزایی و همکاری مدیران و مسئولان و نیز همدلی و همراهی هنرمندان تئاتر که بی‌اغراق ایشان از دل‌سوخته‌ترین هنرمندان جامعه‌ی ما هستند.

روز ملی هنرهای نمایشی، زمانی به‌راستی خجسته و درخشان خواهد شد که به جشنی همگانی تبدیل شود که با فراگیر شدن این هنر والا، به‌زودی زود چنین خواهد شد. ان‌شاء‌الله.

هفتم فروردین‌ماه، روز ملی هنرهای نمایشی، مصادف با 27 مارس، روز جهانی تئاتر بر همگان به‌ویژه بر هنرمندان و هنردوستان صحنه، مبارک و باشگون باد.