کد خبر: 194978

معضل قدیمی نظام آموزشی

مدرک فروشی، درد کهنه ای که سال هاست نظام آموزشی کشور به آن دچار است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

زمانی که داشتن مدارک دانشگاهی به یک ارزش افزوده و نیاز اولیه در شروط کار،ازدواج و... تبدیل می‌شود با توجه به اینکه همه افراد جامعه نیز به دلایل مختلف امکان تحصیل را نداشته اند بازار جعل مدرک داغ می‌شود و سودجویان از این آب گل آلود به خوبی ماهی می‌گیرند.

کافی است در اینترنت واژه خرید مدرک را جستجو کنید میبینید که با یک جستجوی ساده می‌توان ده‌ها سایت مدرک فروشی را پیدا کرد که به‌راحتی فعالیت می‌کنند. اقدام به فروش مدرک تحصیلی و آگهی‌های مربوط به این خدمت در فضای مجازی و محیط‌های فیزیکی به آسانی به چشم می‌خورد. 

مدرک فروشی

وقتی با آن‌ها تماس می‌گیرید همه نوع مدرک از کاردانی تا دکتری را می‌فروشند. یکی از این فروشندگان مدرک می‌گوید: به همراه مدرک تحصیلی، زیر نمرات نیز ارائه می‌شود. وی می‌گوید که مدارک از سوی دانشگاه‌های پیام نور و مؤسسات غیرانتفاعی صادر می‌شود و کمتر از یک ماه مدرک را تحویل داده می‌شود.

وی هزینه دریافت مدرک کارشناسی را ۱۱ میلیون عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد که برای مدرک دوره دکتری ۲۴ میلیون دریافت می‌کند.

مدرک فروشی

این فرد که نام دکتر فلاحتی را برای خود برگزیده درباره نحوه پرداخت می‌گوید: ۵۰۰ هزار تومان را برای انجام کار می‌دهید و پس از استعلام مدرک از دانشگاه، مابقی پول را پرداخت می‌کنید و مدرک به آدرس شما ارسال می‌شود.

چه مدرکی دوست دارید؟

این آگهی ها، انواع متقاضیان را مخاطب قرار می دهند. «ترک تحصیلی هستید؟»، «وقت کافی برای ادامه تحصیل ندارید؟» و «آیا زمان برای شما ارزشمند است؟» اما با این حال به دنبال مدرک تحصیلی هستید؟ در این صورت گروه هدف مناسبی برای متخلفان هستید.

در این باره فریدون جعفری دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی و مدیر کل دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می گوید: «فقط در یک جمع آوری سطحی ابزار و ادوات فروش پایان نامه و کتاب در میدان انقلاب توسط وزارت علوم در سال ۹۸ ، بیش از ۳ هزار نمونه غیر قانونی و جعلی کشف شد. مدارکی که ظاهرا معتبر هستند اما در واقع بی اعتبار و جعلی اند.

همه انواع ابزار و ادوات فروش پایان نامه، مقاله، کتاب و مدرک تحصیلی جزئی از تقلب علمی محسوب می شوند.

حمید رضا علومی یزدی، معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آماری هم در این باره می گوید: آمار دقیقی از مدارک جعلی دانشگاهی در اختیار نداریم، اما تقلب علمی مثل پایان نامه زیاد است.

مدرک فروشی

برنامه وزارت علوم برای مقابله با جعل مدرک

یکی از برنامه‌های مهم وزارت علوم که مدام مسئولان از آن سخن به میان می‌آورند، مقابله با صدور مدارک جعلی است. منصور غلامی وزیر علوم در این باره می‌گوید: سامانه جامع استعلام صحت مدرک تحصیلی در حال تکمیل است، از طریق این سامانه هر دستگاه، سازمان و نهادی بعد از دریافت مدرک تحصیلی از افراد، می‌تواند بلافاصله اطلاعات آن را به‌صورت بر خط در سامانه وارد و بعد از دریافت استعلام صحت آن را هم از نظر تعلق به فرد و محتوی مدرک مانند لیسانس، فوق لیسانس و دکتری و نوع دانشگاه فرد را دریافت کند.

مدرک فروشی

غلامی ادامه می‌دهد: دانشگاه‌های غیردولتی و مؤسسات کوچک کشور نیز در راستای اجرای این طرح روی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان بارکد‌های QR کد را نصب می‌کنند تا سازمان‌های ذی‌ربط با اسکن از طریق موبایل صحت اطلاعات آن‌ها را دریافت کنند.

وی تأکید می‌کند: تلاشمان این است تا در مدت کوتاهی بتوانیم مکانیزم‌های کنترل صحت مدرک را فعال کنیم. از نهاد‌های حکومتی، قوه قضائیه، مجریه و سازمان‌های خصوصی درخواست می‌کنم تا از دریافت هر گونه مدارک بدون استعلام صحت خودداری کنند.

مشکلات سامانه استعلام مدرک

البته سامانه‌ای که در این زمینه راه‌اندازی شده با مشکلاتی مواجه است که باید برطرف شود. یکی از مشکلات مربوط به شناسه شناسنامه فارغ‌التحصیلان است. اگر دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی شناسنامه خود را تغییر داده باشند، اکنون برای استعلام مدرک با مشکل مواجه هستند چراکه شماره شناسه در شناسنامه جدید تغییر کرده است و سامانه اخطار مغایرت اطلاعات با محتویات شناسنامه می‌دهد.

دانشجویانی که شماره همراه خود را تغییر داده باشند و شماره ثبت‌شده از آن‌ها در زمان فارغ‌التحصیلی با شماره کنونی آن‌ها متفاوت باشد نمی‌توانند استعلام دریافت کنند.

البته وزیر علوم می‌گوید که این سامانه به‌طور کامل راه‌اندازی نشده و امید است که مشکلات کنونی برطرف شود.

ناگفته نماند که مدارک تحصیلی که کلاهبرداران ارائه می‌دهند عموماً استعلام دانشگاه‌ها را دارد و اگر در وزارت علوم استعلام شود، مدرک تحصیلی به نام فرد خریدار وجود نخواهد داشت. گواه این امر در سخنان فروشندگان مدرک نیز مشاهده می‌شود. یکی از این فروشندگان می‌گوید که اگر مدرک دارای استعلام وزارت علوم را می‌خواهید باید درس بخوانید.

معدن مدرک فروشی!

مرکز ثقل فروش این مدارک زیر زمین‌های میدان انقلاب است، میدانی پر از کتاب فروشی‌های رنگارنگ که در پشت ظاهر زیبای خود هر کدام پستویی دارند که در آن فارغ التحصیلان دانشگاه‌های برتر برای شکستن شاخ غول بیکاری، دود لپ تاپ می‌خورند و  اقدام به فروش مدرک، نگارش پایان نامه و مقاله می‌کنند.  

۲۰ سال است که درگیر پایان نامه فروشی هستیم

محمدرضا آهنچیان، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: حداقل ۲۰ سال است که کشور درگیر پایان نامه فروشی است و خیابان انقلاب هم، محل این اقدام ناپسند محسوب می‌شود. مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم به این مسئله ورود کرده‌اند و حل برخی مسائل با دست به دست هم دادن مجموعه‌ای از عوامل زمینه ساز، اتفاق می‌افتد.

آهنچیان با بیان اینکه در آموزش عالی برخی مسائل به آسانی ریشه کن نمی‌شوند، زیرا همیشه مشتری دارند، افزود: نمی‌توان از چیزی که مشتری داشته باشد مثل پایان نامه فروشی، مقاله نویسی، همیار تقلب و... جلوگیری کرد.

جعل مدرک با راه اندازی سامانه سجاد کاهش پیدا می‌کند

مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان درباره آخرین وضعیت الکترونیکی شدن مدارک دانشگاهی گفت: مدارک فارغ التحصیلان مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی و دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌ها که توسط سازمان امور دانشجویان پیگیری می‌شد، همه به «کیوآرکد» مجهز شده و با همان کد می‌شود مدرک دانش آموختگان را جستجو کرد و به اصالت مدرک و محتوای آن آگاهی یافت.

او ادامه داد: به ۸۰ دانشگاهی هم که مدارک فارغ التحصیلان را صادر می‌کنند اعلام شده که وارد این سیستم (سامانه سجاد سازمان امور دانشجویان) شوند که به تدریج در حال وارد شدن هستند، دانشگاه‌ها هر مدرکی که صادر می‌کنند براساس «کیوآرکدی» است که از سیستم مرکزی دریافت کرده‌اند.  با راه اندازی این سامانه امکان جعل مدرک  فوق العاده کاهش پیدا می‌کند.

مجازات جعل مدرک

البته مجازاتی برای افرادی که از مدرک تحصیلی غیرقانونی استفاده می‌کنند در نظر گرفته شده است. به گفته وزیر علوم؛ در صورت شناسایی مدرک جعلی، تمامی امتیازات و اعتبار آن فرد لغو می‌شود. غلامی ادامه می‌دهد: لغو اعتبار مدرک تبعات حقوقی و قانونی دارد و افراد در هر سطح، دوره و مقطع هرچه استفاده مادی و معنوی از این مدرک کرده باشند را از آنان پس خواهیم گرفت. وی همچنین می‌افزاید: طبق قانون مقابله با تقلب، کسانی که منشأ و عامل ایجاد این مدارک باشند به قوه قضائیه معرفی و با آنان برخورد جدی می‌شود، بنابراین وزارت علوم در این خصوص وظیفه لغو اعتبارات مدرک، حذف امتیازات و اعتباری که از طریق آن دریافت شده است را عملی خواهد کرد.

اما از بحث وجودی تخلف مدرک فروشی و برخورد قانونی با این موضوع که بگذریم، اصرار تبلیغات متخلفان به معتبر بودن مدارک جعلی، آدم مطمئن را هم به شک می اندازد که ممکن است واقعا این مدارک پولی قابل تشخیص نباشند؟ آیا مدارک تحصیلی جعلی استعلام نمی شوند؟ اینها سوالاتی هستند که بسیاری از مخاطبان این آگهی ها می پرسند؛ آیا مدرک تحصیلی جعلی، کاملا نامعتبر است یا حداقل در چه مواردی قابل استفاده است؟ ارزش ریسک هزینه و کار غیرقانونی را دارد؟ آیا با مدرک تحصیلی جعلی امکان ادامه تحصیل وجود دارد؟ امکان استخدام دولتی یا غیردولتی با این مدارک هست؟ به درد ادامه تحصیل در خارج از کشور می خورد؟ مدارک پرونده فیزیکی معتبر هم در محل تحصیل دارند؟ ریز نمرات دارند؟ ثبت سیستمی شده اند؟ امکان ترجمه رسمی دارند؟

اگرچه اقداماتی انجام شده و اقداماتی هم هنوز کلید نخورده اند،با این حال مدرک فروشی و جعل آن امری است که همواره وجود داشته و به اذعان وزارت علومی‌ها تا زمانیکه مشتری داشته باشد، همچنان ادامه خواهد داشت. شاید علاوه بر قوانین سختگیرانه، راه کساد کردن بازار این جاعلان و دلالان، نرفتن به سمت آن‌ها باشد تا کاسبی آن‌ها از رونق بیفتد. قطعا زمانیکه این جاعلان مراجعه کننده‌ای نداشته باشند، دیگر جعل مدرک و مدرک فروش هم نخواهد بود.