کد خبر: 194918

روایت سه موج کرونا

یک سال است که داریم با کرونا ویروسی که سوغات چین است، زندگی می کنیم. روزهایی را پشت سر گذاشته ایم که هر لحظه آن با ترس و اضطراب بوده است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

متخصصان و کارشناسان این حوزه از همان روزهای ابتدایی هشدارهای خود را اعلام کرده و خواستار قرنطینه شهرها، محدودیت ترددها، به حداقل رسیدن تعاملات روزانه بشری و لغو سفرها شدند. شاید اگر نسبت به هشدارهای این دلسوزان آگاهانه تر عمل می شد امروز جهان حال بهتری داشت.

علی رغم اینکه این مهمان ناخوانده تاکنون خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری را به جوامع بشری وارد کرده است اما به خوبی به بشر یادآور شد که هریک از ما در هر نقطه ای از دنیا بر زندگی دیگری تاثیر گذاشته و به نوعی هر یک از ما در قبال دیگری مسئولیتی بر عهده داریم.

هریک از ما در چند ماه گذشته به نوعی با این ویروس دست و پنجه نرم کرده ایم. گروهی فارغ از غوغای جهان به زندگی عادی خود ادامه دادند و با بی تفاوتی از کنار هم نوعان خود گذشتند. اما گروهی دیگر تغییر را در سبک زندگی خود پذیرفتند و هر آنچه که در توان داشتند برای ممانعت از گسترش شیوع این ویروس به کار گرفتند. اما تجربه نیز در این ماه ها به ما ثابت کرد هرکجا که کنار هم ایستادیم و متحد شدیم توانستیم کرونا را کنترل کنیم اما هرکجا که با نگاه های تعصب آمیز از یکدیگر فاصله گرفتیم کرونا بر ما چیره شد.

حدود یک سال است که داریم با کرونا ویروسی که سوغات چین است، زندگی می کنیم. روزهایی را پشت سر گذاشته ایم که هر لحظه آن با ترس و اضطراب بوده است. اکنون بعد از گذشت یک سال از انتشار این ویروس میزان مرگ و میر و مبتلایان در کشور کاهش یافته اما نگرانی ها از کاهش رعایت پروتکل ها و موج بعدی کرونا همچنان ادامه دارد.

موج چهارم شیوع کرونا با چرخش نوع انگلیسی آن و خریدهای عیدانه و دید و بازدیدها و مسافرت ها رابطه ای مستقیم دارد و می تواند با عادی ‌انگاری مردم و رعایت نکردن اصول بهداشتی موجب افزایش مبتلایان به بیماری کووید- ۱۹ شود، تعداد بستری ها و خستگی مضاعف کادر درمان را به دنبال داشته باشد و در نهایت روند صعودی مرگ و میر در پایتخت را با جمعیت میلیونی فراهم کند؛ موضوعی که کارشناسان بهداشت و درمان بارها در این باره و خریدهای شب عید ابراز نگرانی کرده و نسبت به شرایط بحرانی در شب عید هشدار داده اند.

سال گذشته در چنین روزهایی از سال بود که خبر شیوع ویروس کرونا به گوش می رسید اما در آن زمان درک مبهمی از کرونا و چگونگی ابتلا به این بیماری وجود داشت و تنها از گوشه و کنار کشور اخبار بی رحمی این ویروس شنیده می شد؛ اخباری مبنی بر اینکه ویروسی کشنده در کشور و دنیا شیوع یافته و می تواند به سرعت هر فردی را از پای در آورد.

اما اکنون که یک سال از شیوع بیماری کووید - ۱۹ می گذرد، مطالعات و تحقیقات فراوان نشان می دهد که حتی شاید با واکسن هم نتوان از این بیماری در امان بود و بهترین گزینه به گفته کارشناسان بهداشت و درمان رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله زدن ماسک، شستن دست ها و رعایت فاصله اجتماعی است.

با این وجود اما برخی افراد همچون روزهای نخست ناآگاهی، نسبت به ویروس کرونا رفتار می کنند و با رفتارهای غیرعملی و غیرمنطقی به راحتی سلامت جامعه را به خطر می اندازند.

چطور سرعت پیشرفت همه‌گیری کرونا را در عید کاهش دهیم؟

نوروز، پیوند دیرین آدمی است با بهار طبیعت، بنابراین امسال باید سعی کنیم به این عهد در شکلی آگاهانه‌تر پایبند بمانیم و عیدمان را هشیارتر برگزار کنیم، چون ویروس کرونا عید نوروز ما را نمی‌شناسد! بی‌خیال نباشیم ولی قرار هم نیست آن‌قدر اضطراب داشته باشیم که فلج شویم و خودمان و دیگران را آزار دهیم. پس چه کارهایی را باید انجام دهیم و چطور شیوع کرونا را در عید و روزهای بعد از عید کم کنیم و سرعت پیشرفت این همه‌گیری را کاهش دهیم؟

تعداد بیماران جدید کروناویروس جدید برابر است با: بیماران فعلی ضرب در میزان مسری بودن بیماری ضرب در تعداد تماس بیماران با افراد سالم. همچنین بدانیم که بیمار، فقط فرد مبتلا و دارای علائم کروناویروس جدید نیست، بلکه هر کسی می‌تواند ناقل بی‌علامت بیماری کووید-۱۹ باشد. پس:

 • ویروس کرونا احساسات ما را نمی‌شناسد، عید را در خانه بمانیم.
 • تا جای ممکن از هر نوع تماس فیزیکی غیرضروری پرهیز کنیم.
 • با تمام افراد، حتی افراد خانواده‌مان فاصلهٔ دو متری را حفظ کنیم.
 • در خانه بمانیم!
 • خریدهای غیرضروری را حذف کنیم.
 • هر کار غیرضروری را فعلاً کنار بگذاریم.
 • تا جای ممکن یک نفر از اعضای خانواده‌ مسئولیت خرید را بر عهده بگیرد.
 • استرس سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند، پس کارهایی را انجام دهیم که به آرامشمان کمک می‌کند.
 • عیددیدنی را حذف کنیم.
 • از دست دادن با دیگران و روبوسی کردن پرهیز کنیم.
 • از سر زدن غیرضروری به سالمندان یا افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای خودداری کنیم.
 • از وسیلهٔ نقلیه شخصی و در صورت ضرورت استفاده کنیم.

روایت سه موج کرونا در تهران

نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، به دستاوردهای بیماری کرونا در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: از دستاوردهای این دوران می‌توان به تعامل بین ۱۷۵ بیمارستان شهر تهران اشاره کرد.

وی افزود: برای اولین بار در این دوران مرزبندی دانشگاه کنار گذاشته شد و شبکه‌های ارجاع و هماهنگی شکل گرفت. اتفاقی که سال‌ها به دنبال آن بودیم و حالا در این دوران به وقوع پیوست.

توکلی ادامه داد: در شهر تهران تصمیم هوشمندانه‌ای گرفته شد تا این شهر به صورت مستقل و مجزا مدیریت شود و از نظر ساختار مدیریت بحران پذیرفته شده و کمک کننده است.

وی افزود: از دیگر دستاوردهای اساسی تجمیع بیمارستان‌ها توزیع مناسب بستری بیمار بر اساس مرکز، غرب، شرق، جنوب و شمال تهران بود به ویژه در موج سوم که شاید پیچیده‌ترین و سهمگین‌ترین موج بود.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: در موج سوم به توازن خوبی بین بستری در بیمارستان‌های مختلف شامل ۴۰ درصد بیمارستان‌های دولتی، ۳۰ درصد عمومی غیردولتی وابسته به نهادهای خاص، ۳۰ درصد بیمارستان‌های خصوصی و خیریه رسیدیم.

توکلی ادامه داد: این توازن تخت و بستری، دستاورد خوبی بود که با همکاری سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی صورت گرفت.

وی تاکید کرد: دستاورد دیگر تغییر طراحی بیمارستان‌ها بود که با توجه به بیماری‌های نوپدید که درگیری جهان شمول دارند باید لحاظ شود و توجه ویژه به بخش‌های ایزوله و تنفسی و بیماری‌های واگیر نوپدید مسئله مهمی بود.

توکلی افزود: افزایش تعداد تخت‌های مراقبت ویژه در شهر تهران اتفاق بزرگی بود که بیش از یک هزار تخت مراقبت ویژه را تجهیز کردیم. این امر تنها با هماهنگی و درگیر شدن همه حوزه‌های عملیاتی و تصمیم گیر در شهر تهران امکان‌پذیر بود.

وی با عنوان این مطلب که برای اولین بار در دوران کرونا حقانیت و مظلومیت حوزه درمان با نگاه ویژه حاکمیت دیده شد، گفت: در موج اول بیشترین نگرانی و ترس و اضطراب بین کارکنان حوزه سلامت وجود داشت، در موج دوم درگیری زیاد کادر درمان و در موج سوم حجم زیاد بیماری که شاید به غلط تفسیر به بالا بودن مرگ و میر شد.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران افزود: به نسبت ابتلای بیماران کووید ۱۹، مرگ در استان تهران از استاندارد کشوری و بین‌المللی بیشتر نبود. در این مدت تا ۷ هزار تخت زیر بار بیماری رفت که فشار زیادی به کادر درمان آورد.

توکلی گفت: باید توجه داشت پاشنه آشیل مدیریت کرونا، هماهنگی و همراهی مردم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کنترل بحران کووید ۱۹ است.

آنچه مسلم است اینکه در سال نو فرا رسیده است و رعایت تمام پروتکل های بهداشتی برای حفظ سلامتی خود و خانواده بسیار ضروری است؛ زیرا رعایت پروتکل های بهداشتی مهم ترین ابزار شهروندان در مقابله با این ویروس خطرناک ارزیابی می شود.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون حدود ۱۱ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید - ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. ایران از نظر تعداد تلفات کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت، نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت بیماران مبتلا به کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، انگلیس، ایتالیا، فرانسه و روسیه بیش از ایران است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید - ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است. 

غفلت ما از مسئولیت های اجتماعی خود امروز به بهای جان هم نوع، هم وطن و هم کیش خویش تمام می شود. رشد روز افزون آمار مبتلایان و قربانیان این بیماری نیز زنگ خطری را به صدا درآورده که حتی از فرسنگ ها دورتر نیز به گوش می رسد.

در میان ۱۰ ماه قدرت نمایی این ویروس بر بشر، آنچه که بیش از هرچه حائز اهمیت است، تکاپوی کادر درمانی برای حفظ جان هم نوعان خود با از خودگذشتگی است. اما واقعیت این است که دیگر تلاش های شبانه روزی، کادر درمانی کشور را از پای درآورده و زمان بروز عزم ملی برای بیرون راندن این مهمان ناخوانده است. شاید تا به امروز هر یک از ما نسبت به مسئولیت های خود در قبال اجتماع و هم نوعان خود کوتاهی کرده ایم اما دیگر زمان توجیه گذشته است و باید در عمل دست به دست هم دهیم تا بتوانیم بر کرونا غلبه کنیم.