کد خبر: 194867

نامه دانشجویان تاجیک مقیم ایران به رحمانی فضلی

جمعی از دانشجویان تاجیک مقیم ایران در نامه‌ای به بازجویی و بازداشت تعدادی از دانشجویان تاجیک مقیم ایران پس از بازگشت به کشورشان اشاره کرده و از وزیر کشورخواستند تا این مسئله را پیگیری کند.
اتاق خبر 24

جمعیت جوانان مسلمان تاجیک متشکل از دانشجویان تاجیک مقیم ایران در نامه‌ای به بازجویی و بازداشت بیش از ۵۰ تن از دانشجویان تاجیک مقیم ایران پس از بازگشت به کشورشان اشاره کرده و از عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران خواستند تا این این مسئله را از مقامات جمهوری تاجیکستان پگیری کند.

«بسمه تعالی

جناب آقای عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر محترم کشور جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

به استحضار می‌رساند جمعیت جوانان مسلمان تاجیک متشکل از دانشجویان تاجیک مقیم ایران، ضمن قدردانی از حسن میزبانی جمهوری اسلامی ایران طی حدود ۳۰ سال گذشته از دانشجویان تاجیک، با توجه به سفر حضرتعالی به کشور تاجیکستان لازم می‌داند مطلبی را خدمتتان بیان نماید.

طی ماه‌های اخیر مقامات امنیتی جمهوری تاجیکستان تعدادی از شهروندان خود را که در جمهوری اسلامی ایران تحصیل کرده اند به بهانه‌های مختلف بازداشت و دادگاه این کشور آن‌ها را محاکمه کرده است.

بیش از ۵۰ تن از دانشجویان تاجیک مقیم ایران پس از بازگشت به کشور بازداشت شده و مورد شکنجه و بازجویی قرار گرفته، تعدادی از آنان آزادی مشروط گرفته و تعدادی دیگر به جرم‌های واهی متهم و به حبس‌های طولانی محکوم شده اند.

مقامات جمهوری تاجیکستان اتهاماتی از قبیل افراط گرایی، تروریسم و جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران را در خصوص این افراد مطرح کرده‌اند. این درحالی است که این دانشجویان به صورت قانونی و با اقامت معتبر در دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران مشغول به تحصیل بوده اند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده دادگاه این افراد پشت درهای بسته انجام گرفته و آن‌ها به ۶ تا ۱۴ سال حبس محکوم گشته اند.

جمعیت جوانان مسلمان تاجیک خواستار پیگیری جدی این مسئله توسط حضرتعالی از مقامات جمهوری تاجیکستان می‌باشد.

با تشکر

جمعیت جوانان مسلمان تاجیک(دانشجویان مقیم ایران)»