کد خبر: 194805

زنگ خطر کرونای انگلیسی در بام ایران

درحالی که آمار تعداد مبتلایان ویروس کرونا به دلیل چرخش نوع انگلیسی آن روبه افزایش است اخبار منتشر شده حکایت از نفوذ این نوع از ویروس جهش یافته با استان‌های همجوار خوزستان دارند و بازهم تاکید بر رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی است.
اتاق خبر 24

از ابتدای هفته جاری انتشار اخبار افزایش معنادار تعداد مبتلایان به کرونا در استان خوزستان توجه بسیاری از مردم و البته مسئولان را به خود جلب کرد تاجایی که نهایتا بحرانی شدن اوضاع همه‌گیری در این استان پنهاور باعث شد تا رنگ قرمز کرونایی در یازده شهرستان از خوزستان تثبیت شود. 

این تغییر رنگ‌بندی کرونایی در خوزستان البته زنگ خطر شیوع گسترده بیماری در سایر استان‌های همجوار را به صدا درآورد و در بررسی‌های اولیه مشخص شد این مشکل به دلیل تردد بیش از حد مسافران از مبداء عراق صورت گرفته و با درنظر گرفتن افزایش آمار ابتلا در این کشور و تردد گسترده مرزی میان دو کشور خوزستان نیز به حالت بحرانی درآمد.

نهایتاً مرزهای غربی کشورمان با عراق به روی مسافران بسته شد اما ویروس انگلیسی در سطح بالایی وارد شده و به دلیل بی توجهی بسیاری از هموطنان در این منطقه دست به دست شده بود و اکنون خبر از گسترش بیماری در استان چهارمحال و بختیاری به‌گوش می‌رسد که دراین صورت باید به سرعت تدابیر ویژه‌ای در زمینه محدودیت‌های جدید مدنظر قرار گیرد.

نکته حائز اهمیت درباره ورود ویروس جهش یافته این است که میزان سرایت ویروس بسیار بالاتر از نوع قبلی بوده و این مهم می‌تواند زنگ خطری برای کادر درمان ایران باشد که اکنون در مقابله با ویروس منحوس یکسال پرکار را پشت‌سرگذاشته‌اند و فرسودگی می‌تواند پاشنه آشیل مدیریت بحران در صورت افزایش سطح همه‌گیری باشد و سیگنال‌های نگران کننده هم با توجه به افزایش معنادار تعدادمبتلایان طبق آمار رسمی وزارت بهداشت کاملا مشهود است.

مردم رعایت نکنند وضعیت بحرانی می‌شود

بررسی آمار و وضعیت ویروس نوپدید کووید19 در هفته اخیر (27 بهمن‌ماه الی 3 اسفندماه) در استان چهارمحال و بختیاری، نشان از عدم تغییر زیاد آمار بستری‌ها نسبت به دو هفته پیش را دارد، در هفته گذشته تعداد کل بستری‌ها در مراکز درمانی 10 شهرستان استان، 226 نفر بوده است که نسبت به دو هفته پیش که 224 نفر بود، تغییر زیادی نکرده است.

گفتنی است همجواری استان چهارمحال و بختیاری با استان خوزستان که در وضعیت قرمز کرونایی به سر می‌برد، نگرانی‌ها را مبنی بر سرایت ویروس کرونای انگلیسی به استان افزایش داده است و مردم نگران این موضوع هستند.

البته به گفته مسئولین استان، مبادی ورودی استان نسبت به استان خوزستان کنترل می‌شود و خودروهای فاقد مجوز قانونی حق ورود به استان چهارمحال و بختیاری را ندارند، به گفته رئیس پلیس راه استان، بنا بر تدابیر ستاد کرونای استان یک سری محدودیت‌ها در مبادی ورودی و خروجی شهرستان‌های کوهرنگ و لردگان در جهت جلوگیری از ورود کرونای انگلیسی به استان، صورت گرفته است.

کنترل بیشتر مبادی ورودی استان توسط مسئولین و رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم، تنها راه برای عدم سرایت ویروس کرونای انگلیسی و شیوع این ویروس در استان است، اکنون نگرانی‌ها قبل از آنکه در مورد تجمعات و دورهمی‌ها باشد، در مورد مسافرت‌ها است که نیاز است مردم مسافرت‌‌های غیر ضرور خود را کم کنند.

تجمع یعنی کانون بحران

افزایش میزان سرایت ویروس انگلیسی و مصادف شدن آن با کاهش سطح همکاری و مشارکت مردمی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی عاملی بوده تا از ابتدای هفته جاری سیر صعودی مراجعه بیماران به مراکز درمانی و اشغال شدن تخت‌های بیمارستانی نگرانی کاملا مشهودی در میان مسئولان بهداشت و درمان کشور ایجاد کرده باشد.

این نگرانی از سخنان روز گذشته وزیر بهداشت کاملا مشخص و ملموس است که ظاهرا این ویروس منحوس چموش‌تر شده و بی‌تفاوتی به آن مساوی با فاجعه‌ای از نظر بیماری در کشورمان خواهد شد که تنها راهکار مقابل منطقی و مناسب با آن فعلا رعایت پروتکل‌های بهداشتی آنهم به صورت کامل و بدون هرگونه عادی انگاری است.

مسئولان وزارت بهداشت تاکید دارند نوع ویروس جهش یافته به دلیل جهشی که داشته میزان بالای سرایت پذیری را ایجاد کرده که این تغییر در تجمع‌های خانوادگی یا حتی کاری می‌تواند به کانونی برای ابتلا شناخته شده و چرخه همه‌گیری را گسترده تر کند.

ظاهرا آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد اگر ویروس قبلی در مدت زمان طولانی‌تر که فرد با آن روبرو می‌شد ابتلا ایجاد می‌کرد این نوع ویروس جهش یافته تنها به چند دقیقه زمان نیاز دارد تا یک فرد سالم را مبتلا کرده و این چرخه را برای آلوده کردن دیگران کامل کند و نکته جالب‌تر اینجاست که نه تنها سن آلودگی افراد بسیار پایین امده بلکه بسیاری از مراجعه کنندگان در دوره ابتدایی آلودگی هیچ علائمی نداشته و یکباره با علائم بسیار شدید به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که بعضاً مدیریت بحران در بدن وی غیر ممکن می‌شود.

بنابراین با توجه به اینکه در ایام پایانی سال قرار داریم و جنب‌وجوش‌های پایان سال مثل همیشه در سراسر ایران آغاز شده نگرانی عمده در مراکز خرید، وسایل نقلیه عمومی و البته اداره‌های خدماتی وجود دارد که درصورت بی‌توجهی ویروس منحوس در میان مردم دست به دست شود.

از این رو لازم است با رعایت شیوه نامه بهداشتی توسط همه مردم شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و شست و شوی مداوم دستها و پرهیز از حضور در تجمع‌ها و آیین های عروسی و عزا  شرایط توقف روند نگران کننده بیماری نه تنها در استان خوزستان بلکه کل کشور باشیم.

براساس اطلاعات وزارت بهداشت از ابتدای هفته جاری تعداد 11 شهر شرایط قرمز کرونایی دارند و 52 شهر هم در وضعیت نارنجی قرار گرفته‌اند، این درحالی است که 217 شهر براساس شاخص‌ها در وضعیت زرد و نهایتاً 168 شهر هم براساس اطلاعات ثبت‌شده در شرایط آبی کرونایی هستند.

همین آمار نشان می‌دهد که تمامی شهرهای قرمز کرونایی در خوزستان قرار دارند که عبارتند از: آبادان، اهواز، ماهشهر، دزفول، دشت‌آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر و هویزه.

شاخص: در طرح جدید شاخص تعداد بستری‌ها، رنگ‌بندی شهرها را مشخص می‌کند، به این ترتیب که بستری‌های چهار نفر در 100 هزار نفر شهرهای زرد، شش نفر در 100 هزار نفر شهرهای نارنجی و 10 نفر در 100 هزار نفر، شهرهای قرمز را تعیین می‌کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم