کد خبر: 194802

سقوط ۸ هزار دلاری ارزش بیت کوین در چند ساعت

 ابراز نگرانی ایلان ماسک خریدار بزرگ بیت کوین و مالک تسلا، در مورد افزایش قیمت زیاد و بسیار سریع بیت کوین، باعث شد ۸۰۰۰ دلار از ارزش این ارز مجازی طی تنها چند ساعت پایین بیاید.
اتاق خبر 24

استقبال ایلان ماسک از بیت کوین در اوایل همین ماه باعث افزایش 50 درصدی ارزش این ارز مجازی تا 58 هزار دلار در هر بشکه شد و عکس العمل سرد او در این هفته ارزش آن را پایین آورد.

ارزش بیت کوین پس از یک سقوط 17 درصدی در روز دوشنبه، 5.6 درصد کاهش یافته است. پس از ابراز نگرانی ایلان ماسک، ثروتمندترین مرد دنیا در مورد افزایش قیمت زیاد و بسیار سریع بیت کوین، این ارز مجازی به زیر 50 هزار دلار رسید و طی تنها چند ساعت 8000 دلار از ارزش خود را از دست داد.

 متی گرینسپن، موسس کوانتوم ایکانامیکس و متخصص سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار با مقایسه تاثیر ماسک بر قیمت بیت کوین نسبت به وارن بوفی، گفت ایلان ماسک و اظهاراتش تأثیر خارق‌العاده‌ای بر قیمت‌های بازار دارند.

 حتی میلیاردر های دیگر هم در مورد سخنان ماسک اظهار نظر کرده‌اند. بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که از طرفداران بیت کوین نیست، هم به خاطر مسائل محیط زیستی و مصرف بالای انرژی برای تولید این ارز مجازی و هم به خاطر سرمایه‌گذاران شخصی.

وی گفت:« ایلان پول زیادی دارد و انسان پیچیده‌ای است بنابراین من نگران این نیستم که بیت کوین اتفاقی بالا و پایین برود. من نسبت به بیت کوین خوش بین نیستم و عقیده دارم اگر به اندازه ایلان ماسک پول ندارید باید مراقب باشید».

 بزرگترین ارز مجازی دنیا موفقیت چشمگیری طی ماه جاری داشته است که نتیجه سرمایه‌گذاری بالای شرکت تسلا و سرمایه‌گذاران سازمانی بوده که بیت کوین را جایگزین جذابی برای طلا و دلار می‌دانند. ولی تحلیلگران هشدار داده‌اند این افزایش قیمت یک حباب است که به وسیله محرک‌های دولتی و مازاد نقدینگی از طرف بانک‌های مرکزی به وجود آمده است.

 ارزش بیت کوین تنها در ماه فوریه بیش از 60 درصد افزایش یافته است. این ارز مجازی در روز یکشنبه رکورد 59 هزار دلار را شکست و در حال حاضر حدود 54100 دلار در نیویورک معامله می‌شود.

 سایر ارزهای مجازی هم کاهش قیمت داشته اند. اتر، دومین ارز مجازی دنیا از نظر ارزش بازار 19 درصد کاهش داشته است.

 بسیاری از تحلیلگران هشدار داده‌اند سرمایه‌گذاران جدید در بیت کوین باید آماده بی‌ثباتی های بزرگ باشند و احتمالاً قیمت این ارز مجازی با همان سرعت و شدتی که افزایش یافته، سقوط می‌کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم