کد خبر: 194744

کمیسیون تلفیق با لایحه اصلاحی بودجه چه کرد؟

بعد از ارائه لایحه اصلاحی بودجه ۱۴۰۰ به مجلس، کمیسیون تلفیق به ابقای دلار ۴۲۰۰ تومانی رای داد اما ظاهراً سقف منابع بودجه نیز افزایش محدودی را تجربه کرده است.
اتاق خبر 24

بعد از کش و قوس های فراوان و رد کلیات بودجه 1400 در دو هفته گذشته، نهایتا لایحه اصلاحی بودجه با منابع 854 هزار میلیارد تومانی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد. دولت در لایحه جدید خود همچنان بر حفظ ارز 4200 تومانی جهت واردات کالاهای اساسی تاکید کرده و همچنین برخی اصلاحات ذکر شده در نامه مقام معظم رهبری در خصوص برداشت از صندوق توسعه ملی نیز در  اصلاحات مربوطه اعمال شده است.

در این بین کمیسیون تلفیق بار دیگر موضوع بررسی لایحه بودجه را در دستور کار خود قرار داد و این بار از مهمترین موضوع چالشی یعنی حذف ارز 4200 تومانی بنا بر دلایلی عقب نشینی کرد. بر این اساس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس موافقت کرد تا 8 میلیارد دلار بابت واردات 5 قلم نهاده کشاورزی به همراه دارو تخصیص یابد.

به هر ترتیب این موضوع معانی مختلفی را به همراه داشته است، بر این اساس در دور قبلی رسیدگی به لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق، با حذف ارز ترجیحی حدود 70 هزار میلیارد تومان منابع برای پرداخت یارانه ریالی لحاظ میشد که این موضوع کاملا کنار گذاشته شد. از طرف دیگر با تغییر نرخ ارز در بودجه از 11500 تومان به 17500 تومان عملا مجلس می توانست سقف فروش روزانه نفت را تا حوالی 1.5 میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

لازم به ذکر است در لایحه بودجه هیچ گونه اشاره ای به ارقامی مثل فروش روزانه نفت، نرخ محاسباتی دلار،  قیمت هر بشکه نفت نمی شود و در مجموع یک عدد ریالی به عنوان سهم دولت (بعد از کسر سهم صندوق توسعه ملی و وزارت نفت) در ردیفهای مربوطه ذکر میشود. این عدد در لایحه بودجه اولیه 199 هزار میلیارد تومان بود که در لایحه اصلاحی نیز تغییر نکرد. روز گذشته نیز در در جریان بررسی تبصره های بودجه در صحن علنی مجلس درآمد ریالی صادرات نفت همان 199 هزار میلیارد تومان تصویب شد.

نکته جالب توجه اینکه بعد از تایید کلیات لایحه بودجه و بررسی آن در کمیسیون تلفیق،‌ در جریان بررسی تبصره مربوط به درآمد نفتی، پیشنهاد کاهش درآمد حاصل از فروش نفت به 145 هزار میلیارد تومان نیز مطرح شد که این پیشنهاد رای نیاورد.

همانطور که اشاره شد در سند بودجه هیچ اشاره مستقیمی به میزان فروش نفت و نرخ محاسباتی ارز نمی‌شود اما از آنجا که ارز 4200 تومانی همچنان در بودجه ابقا شده است به نظر میرسد نرخ ارز محاسباتی همان 11500 تومان باشد، با این پیش فرض ظاهرا درآمد 199 هزار میلیارد تومانی  نفت، بر مبنای فروش روزانه ای است که ابتدا توسط دولت  لحاظ شده است.

دلیگانی در این باره در گفتگو با خبرنگار تسنیم، گفت: به این دلیل همان عدد 199 هزار میلیارد تومان اولیه برای درآمد صادرات نفت، در صحن مجلس تصویب شد که کمیسیون هر قیمت جهانی هر بشکه نفت را از 40 دلار به 50 دلار تغییر داد. بر این اساس به جای 2.3 میلیون بشکه، فروش روزانه 1.5 میلیون بشکه نفت در محاسبات لحاظ شد.

البته در این بین اظهار نظرهای مختلفی مطرح شده (مانند فروش روزانه 1.5 میلیون بشکه نفت) اما به جهت شفاف شدن و اهمیت ویژه بحث کاهش وابستگی به نفت و  احتمال تداوم شرایط تحریمی کشور لازم است نمایندگان محترم مجلس در این زمینه اعلام نظر صریح کنند.

پیگیریها از سازمان برنامه و بودجه نشان میدهد، بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق،‌ درآمدهای عمومی 437 هزار میلیارد تومان، واگذاری دارایی سرمایه ای 225 هزار میلیارد تومان و واگذاری داراییهای مالی 263 هزار میلیارد تومان لحاظ شده است. مجموع این ارقام 925 هزار میلیارد تومان خواهد بود که رقم مذکور سقف جدید منابع بودجه بر اساس مصوبات نلفیق است و باید منتظر مصوبات مجلس نیز ماند.

به این ترتیب حدود 70 هزار میلیارد تومان به سقف منابع و مصارف بودجه اضافه شده است که افزایش 8 درصدی به هیچ عنوان شاکله بودجه را تغییر نداده و دولت نیز نمی تواند در این خصوص مدعی شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم