کد خبر: 194669

کاخ سفید: دستیابی به راه حل دیپلماتیک با ایران ممکن است

مشاور امنیت ملی کاخ سفید دستیابی به راه‌حل دیپلماتیک با ایران را ممکن دانست و گفت: در وهله اول، مهم نشستن به پای میز مذاکره است.
اتاق خبر 24

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگو با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» با اشاره به تصمیم آمریکا برای پذیرفتن دعوت اروپا برای شرکت در نشستی با کشورهای عضو برجام گفت: «ما در مرحله ابتدایی قرار داریم و کارهای زیادی وجود دارد که باید انجام شود».

مشاور امنیت ملی کاخ سفید اظهار داشت: «بایدن از ما خواست تا با درخواست اروپا برای آغاز مذاکره با ایران موافقت کنیم».

وی در ادامه با این ادعا که ایران همکاری‌ خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به طور چشمگیری کاهش داده است، افزود: «اولین کاری که ایران باید انجام دهد، عدم نقض بیشتر تعهداتش در ذیل برجام است».

سالیوان در ادامه تصریح کرد: «ما معتقدیم که دستیابی به راه‌حل دیپلماتیک با ایران ممکن است و اولین اقدام مهم برای تحقق این امر، نشستن به پای میز مذاکره است».

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد که دولت متبوعش قصد ندارد قبل از گفتگوهای دیپلماتیک با متحدان اروپایی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و برجام، تحریم‌های خود علیه ایران را بردارد.

وی همچنین اعلام کرد که آمریکا پیشنهاد میانجی‌گری اروپا در مذاکرات با ایران برای احیای برجام را پذیرفته است.

مقامات دولت جدید آمریکا طی روزهای اخیر بارها اعلام کرده‌اند که قبل از بازگشت آمریکا به برجام، ایران باید به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام بازگردد.

در مقابل، ایران تأکید کرده است که آمریکا به‌عنوان کشوری که از برجام خارج شده و اقدام به وضع تحریم‌های شدید علیه ایران کرده است، باید علاوه بر بازگشت به برجام اقدام به رفع تحریم‌های خود علیه ایران کند تا پس از آن ایران نیز اجرای تعهدات هسته‌ای خود مطابق برجام را از سر گیرد.

سالیوان در بخش دیگری از این گفت‌وگوی خود با شبکه سی‌ان‌ان، به موضوع قتل و جنایت فجیع جمال خاشقچی اشاره کرد و گفت: دولت کنونی آمریکا بزودی گزارش امنیتی درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار سعودی مطرح «واشنگتن پست» را به کنگره می فرستد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید تأکید کرد که دولت بایدن بر اساس مصوبه کنگره موظف است گزارش‌های درباره پرونده قتل خاشقچی و عاملان آن ارائه کند و ما بزودی این کار را انجام خواهیم داد.

جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود در اکتوبر سال 2018 در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید و بسیاری مسئولان بلندپایاه سعودی از جمله محمد بن سلمان ولی عهدی سعودی را مسبب آن می‌دانند.

منبع: خبرگزاری تسنیم