کد خبر: 194598

دریای خزر ازنظر نفت و گاز جزو مناطق بکر جهان است

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: پس از انجام مراحل مطالعاتی و زمین شناسی با مکان یابی انجام شده اولین دستگاه دکل حفاری وارد گلستان شده است و بزودی دومین دکل حفاری نیز وارد استان می‌شود.
اتاق خبر 24

رمضانعلی سنگدوینی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره اکتشاف نفت و گاز در دریا خزر، اظهار کرد: با تلاش‌های مجمع نمایندگان استان گلستان و پیگیری استاندار استان برای اولین بار شاهد آغاز عملیات حفاری در شمال کشور برای دستیابی به منابع نفت و گاز هستیم.

وی ادامه داد: متاسفانه در گذشته با توجه به تمرکز استخراج نفت و گاز در جنوب کشور، اکتشاف و بهره برداری از منابع زیر زمینی در حاشیه دریای خزر مغفول مانده است که باید این ظرفیت عملیاتی شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته در کمیسیون انرژی و برگزاری جلسات متعدد با وزیر نفت و آقای هندی مدیریت اکتشاف وزارت نفت امیدواریم در سال‌های آتی همچون سایر کشور‌های حوزه خزر بتوانیم بهره برداری از منابع نفت و گاز را آغاز کنیم.

سنگدوینی با بیان اینکه این امر می‌تواند جایگاه ایران در تولیدات مواد خام نفت و گاز را در دنیا ارتقا دهد، تصریح کرد: پس از انجام مراحل مطالعاتی و زمین شناسی با مکان یابی انجام شده اولین دستگاه دکل حفاری وارد گلستان شده است و بزودی دومین دکل حفاری نیز وارد استان می‌شود.

وی تاکید کرد: دریای خزر به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه جهان با دارا بودن نزدیک به ۴۰ درصد مجموع مساحت دریاچه‌های دنیا از حیث ذخایر نفت و گاز جزو مناطق به نسبت بکر جهان به شمار می‌آید.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دریای خزر پس از منطقه خلیج فارس و سیبری سومین منبع انرژی جهان است که بر اساس اعلام سازمان انرژی جهانی مجموع ذخایر تاییدشده نفت‌خام و گاز طبیعی دریای خزر بالغ بر ۱۰۰ میلیارد بشکه نفت و ۱۲ تریلیون متر مکعب گاز تخمین زده شده؛ ارقامی که به وضوح نشان می‌دهد دریای خزر افزون بر موقعیت ژئوپلیتیک، به لحاظ ذخایر نفت و گاز اهمیت زیادی برای کشور‌های حاشیه دریای خزر دارد که می‌تواند برای آیندگان سرمایه مهمی باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو