کد خبر: 194592

زخمی شدن نظامیان آمریکایی در حملات راکتی به اربیل

حملات راکتی دوشنبه شب به فرودگاه بین المللی اربیل به زخمی شدن تعدادی از نظامیان آمریکایی منجر شده است.
اتاق خبر 24

به نقل از رویترز، بامداد امروز به وقت تهران، روایت‌های متعددی درباره تعداد تلفات حملات راکتی دوشنبه شب به فرودگاه بین المللی اربیل (مرکز منطقه کردستان عراق) و حومه آن منتشر شده است.

وزارت بهداشت منطقه کردستان عراق ساعاتی پس از این حملات راکتی بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد که در این حمله، سه نفر زخمی شده‌اند که یکی از زخمی‌ها، نگهبان یکی از کنسولگری‌های خارجی در اربیل مرکز منطقه کردستان عراق است.

 ائتلاف بین‌المللی به فرماندهی آمریکا اعلام کرد که در  این حملات، یک پیمانکار غیرنظامی کشته و پنج غیرنظامی دیگر زخمی و همچنین یک سرباز آمریکایی زخمی شده‌اند.

«وین موراتو» سخنگوی ائتلاف آمریکا در توئیتی نوشت: بر اساس گزارش‌های اولیه، آتش‌ غیرمستقیم در پایگاه ائتلاف در اربیل فرود آمد. یک پیمانکار غیرنظامی کشته شده، پنج غیرنظامی پیمانکار زخمی شده و یک نیروی نظامی آمریکایی زخمی شد.

از سوی دیگر، شبکه خبری اسکای نیوز به نقل از وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) گزارش داد که یک غیرنظامی آمریکایی کشته شده و شش نفر دیگر از جمله یک نظامی آمریکایی زخمی شده‌اند.

همزمان یک مقام وابسته به وزارت دفاع ایالات متحده، تعداد آمریکایی‌هایی را که در اربیل زخمی شده‌اند، پنج نفر اعلام کرده است.

 از طرف دیگر، تعداد دقیق راکت‌های شلیک شده به سمت اربیل مشخص نیست و درباره آن نیز روایت‌های مختلف منتشر شده است.

برخی منابع امنیتی منطقه کردستان عراق اعلام کردند که دوشنبه شب 8 راکت به سمت این شهر شلیک شده است که چند فروند آن به نزدیکی کنسولگری آمریکا و فرودگاه بین المللی اربیل اصابت کرده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد که 3 راکت در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی اربیل اصابت کرد که در پی آن سه تن زخمی شدند.

خبرنگار فاکس‌نیوز در توییتی نوشت که در حملات دوشنبه شب به نزدیکی فرودگاه اربیل، 14 راکت شلیک شده که 4 راکت به داخل پایگاه نظامی آمریکا  و 10 راکت دیگر نیز به خارج از این پایگاه اصابت کرده است.

برخی منابع امنیتی عراق نیز تعداد راکت‌های شلیک شده را بیش از 20 فروند اعلام و تأکید کردند که این حملات با استفاده از راکت‌های 107 میلی‌متری و از فاصله حدود 8 کیلومتری غرب اربیل انجام گرفته است.

در نهایت، مسئولیت این حملات راکتی را گروه موسوم به «سرایا اولیاء الدم» به عنوان یک گروه تازه تأسیس بر عهده گرفته است.

در پی اصابت این راکت‌ها، کنسولگری آمریکا در اربیل آژیر خطر خود را به صدا درآورده و نیروهای آمریکایی مستقر در مقر کنسولگری به حالت آماده باش درآمده‌اند.

گفته می شود که یکی از راکت‌ها به دیوار ساختمان کنسولگری چین اصابت کرده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم