کد خبر: 194458

آیا قشم تبدیل به هاب نفت، گاز و پتروشیمی ایران می‌شود؟

جزیره قشم از ظرفیت عظیم نفت و گاز برخوردار است با این وجود آیا این جزیره می‌تواند به هاب مهم نفت، گاز و پتروشیمی کشور تبدیل شود و در فرآیند اقتصادی ایران نقش قابل قبولی به‌دست آورد؟
اتاق خبر 24

شرکت‌کنندگان در سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با ‌بررسی حوزه‌های یاد شده، از قشم به عنوان مهمترین منطقه برای تولید و صادرات محصولات پتروشیمی نام بردند و به صراحت بر توانایی این منطقه برای تبدیل شدن به هاب مهم این صنعت در کشور تاکید کردند.

سکانداران سازمان منطقه آزاد قشم به عنوان متولی حوزه صنایع در این جزیره سیاست حمایت از صنایع نفت، گاز و پتروشیمی را در پیوسته در دستور کار خود داشتند و با اقداماتی که در طول هفت سال گذشته برای شکوفا شدن فعالیت‌های این حوزه در این منطقه رقم خورده است، نام جزیره قشم را به مهمترین منطقه دارای مزیت‌های سرمایه گذاری در حوزه پتروشیمی تبدیل کرده است.

آیا قشم به بهترین نقطه تولید و صادرات محصولات پتروشیمی می‌شود؟  

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در این همایش به صراحت اعلام کرد که با تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز، قشم بهترین نقطه در زمینه تولید و صادرات محصولات پتروشیمی است.

شهرام رضایی با اعلام اینکه جهان به سوی کاهش خام فروشی و تولید و عرضه محصولات نفتی با ارزش افزوده حرکت می‌کند اظهار داشت: برای افزایش بهره‌وری و استفاده از ظرفیت‌ها و ذخایر نفت و گاز موجود در کشورمان از جمله در قشم، نیازمند هدف‌گذاری و طرحی جامع هستیم.

وی ادامه داد: با اقدامات زیرساختی صورت گرفته در قشم و تأمین پیش نیازها و اتصال این جزیره به خط لوله سراسری گاز، امروز هیچ کمبودی در زمینه تأمین خوراک برای واحدهای پتروشیمی در جزیره قشم نداریم.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، یادآور شد: وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از پنج طرح پتروشیمی منطقه آزاد قشم با جدیت حمایت کرده و اعتقاد داریم در سال‌های گذشته پیشرفت‌های خوبی در این زمینه انجام شده است.

یکی از سیاست‌های مهم سازمان منطقه آزاد قشم در دو دوره دولت تدبیر و امید با توجه به نفت و گاز فراوانی که در این منطقه وجود دارد، حمایت از سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه فعالیت‌های مهم صنعتی از جمله نفت، گاز و پتروشیمی بوده است.

رضایی در ادامه سخنان خود در این همایش تصریح کرد: نقشه راه و طرح جامع پتروشیمی منطقه آزاد قشم با هدف تولید استاندارد، صادرات و افزایش ارزش افزوده آماده شده است و می‌تواند این جزیره را به هاب جدید پتروشیمی کشور تبدیل کند.

او با بیان اینکه موقعیت ویژه گردش آب در سواحل جزیره قشم و عدم نیاز اسکله‌ها به لایروبی، هزینه پهلودهی کشتی‌های غول پیکر را به حداقل کاهش می‌دهد، خاطرنشان کرد: قشم از  ظرفیت بالایی تبدیل شدن به منطقه آبی و کانون تولید محصولات پتروشیمی برخوردار است.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: مطالعات شکل‌گیری هاب پتروشیمی در شمال جزیره قشم و در منطقه سلخ، دارای پیوست زیست محیطی است و تاکنون پنج طرح با ظرفیت تولید شش میلیون و 760 هزار تُن تولید محصولات با هدف تکمیل زنجیره ارزش متان و متانول در دستور کار قرار گرفته است.

سازمان منطقه آزاد قشم در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی موردنظر مقام معظم رهبری و برنامه‌های دولت، با رفع موانع و ایجاد تسهیلات برای جذب سرمایه‌گذاران در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی برنامه‌های ویژه‌ای را برای رونق و پیشرفت حداکثری در منطقه رقم زده است.

17 میدان نفت و گاز از ویژگی‌های جزیره قشم است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم هم در این همایش گفت: وجود 17 میدان نفت و گاز در قشم، این منطقه را به یکی از نقاط استراتژیک کشور تبدیل کرده است.

حمیدرضا مومنی اظهار داشت: با آغاز مراحل بهره‌برداری و توسعه مخازن ذخیره‌سازی نفت خام و فرآورده‌های نفتی از این منطقه آزاد، قشم ظرفیت تبدیل شدن به یکی از قطب‌های اصلی انرژی در کشور را دارا است.

وی ادامه داد: سیاست و برنامه راهبردی سازمان منطقه آزاد قشم، تسهیل برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و بخش خصوصی داخلی با هدف تبدیل کردن این جزیره به هاب و کانون انرژی در کشور و منطقه است.

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، در سال‌های گذشته به‌ویژه دوران دولت تدبیر و امید، اقدامات مهمی در حوزه‌های گوناگون به ویژه در بخش تأمین زیرساخت‌ها در این جزیره اجرایی شده و توفیقات زیادی هم به دست آمده است.

وی ادامه داد: فاز نخست پالایشگاه نفت فوق سنگین در قشم توسط شرکت بهین پالایش با ظرفیت فرآوری روزانه 35 هزار بشکه نفت فوق سنگین به بهره‌برداری رسیده و در کنار آن عملیات اجرایی فاز دوم این مجموعه هم آغاز شده و تا سال آینده ظرفیت آن به 70 هزار بشکه خواهد رسید.

مومنی بیان داشت: مجتمع یوتیلیتی شرکت قشم مولد نیز با هدف تأمین نیازهای پالایشگاه نفت فوق سنگین و ارائه سرویس‌های جانبی آب، برق، بخار در قشم به بهره‌برداری رسیده و به‌زودی اسکله نفتی حرا هم با ظرفیت 14.5 میلیون تُن به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای ذخیره‌سازی نفت و فرآورده‌های نفتی در قشم، تصریح کرد: هم‌اینک بیش از 3.2 میلیون بشکه ظرفیت ذخیره‌سازی نفت در قشم به بهره‌برداری رسیده و عملیات این حوزه تا سقف 30 میلیون بشکه ظرفیت ذخیره‌سازی توسط بخش خصوصی در این جزیره آغاز شده است.

قشم به دلیل قرارگرفتن در میان آب‌های خلیج فارس و مجاورت با تنگه استراتژیک هرمز از موقعیت بسیار ارزشمندی برخوردار است به طوری که سالانه بیش از 15 هزار کشتی بزرگ از این آبراه مهم حیاتی عبور می‌کنند و این فرصت مناسبی است تا با ایجاد شرایط مورد نیاز در قشم بتوانیم به این شناورها در زمینه سوخت و تعمیرات کشتی‌ها خدمات رسانی کنیم.

ایجاد 4 واحد پتروشیمی با 13 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری  

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، دو هزار و 500 هکتار زمین، جهت ایجاد هاب پتروشیمی در منطقه آزاد قشم آماده واگذاری است و در حال حاضر مجوز احداث چهار واحد پتروشیمی با سرمایه‌گذاری 13 میلیارد دلاری نهایی شده است.

وی افزود: اتصال جزیره قشم به خط لوله هفتم سراسری گاز، تمامی زیرساخت‌ها اعم از خوراک، اسکله جهت صادرات و انرژی موردنیاز برای توسعه واحدهای پتروشیمی در منطقه آزاد قشم فراهم خواهد شد.

مومنی اظهار کرد: این جزیره برای توسعه صنعت بانکرینگ و سوخت‌رسانی دریایی به کشتی‌ها و شناورهای عبوری از تنگه هرمز دارای هم از موقعیتی استراتژیک برخوردار است و با توجه به ظرفیت‌های موجود، در آینده‌ای نزدیک می‌تواند نقشی راهبردی در این منطقه ایفا کند.

وی با اشاره به حمایت‌های صورت گرفته از سوی وزارت نفت برای توسعه زیرساخت‌ها در جزیره قشم، گفت: تبدیل شدن به مرکز توسعه و هاب نفت و انرژی در کشور سیاست اصلی و برنامه راهبردی سازمان منطقه آزاد قشم است.

در این همایش همچنین محمد جواد دهقانی به عنوان دبیر این همایش در سخنانی از جزیره قشم به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس با ظرفیت‌های عظیم نفت و گاز در جنوب کشور نام برد که هم اینک 23 پروژه عظیم در بخش‌های مختلف صنایع نفت، گاز و انرژی در این منطقه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی در حال اجرا است.

قشم متفاوت با دیگر مناطق آزاد

دبیر سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی هم در سخنانی گفت: قشم با داشتن ظرفیت‌های عظیم در این حوزه‌ها برای ایفای نقش در حوزه اقتصاد کلان کشور، از دیگر مناطق آزاد متفاوت‌تر است.

محمد جواد دهقانی با اشاره به 30 طرح اجرایی و در دست اجرا در حوزه پالایشگاهی، نیروگاهی، ذخیره سازی، اسکله نفتی و پتروشیمی در منطقه آزاد قشم و تبدیل این نقطه به یکی از قطب‌های انرژی در کشور افزود: قشم به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس، مزایا و ذخایر نفت و گاز عظیمی برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را دارا است.

وی اظهار داشت: با توجه به مشوق‌های قانونی سرمایه‌گذاری از جمله معافیت‌های مالیاتی 20 ساله، معافیت پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی، صدور ویزا به کشور در مبادی ورودی منطقه آزاد و نیز ویژگی‌های منحصر به فرد منطقه آزاد قشم برای سرمایه‌گذاران از جمله دسترسی به بازار گسترده منطقه، حمل و نقل مناسب، دسترسی به منابع خوراک و نیروی کار ماهر، همه تلاش‌ها برای رونق و آبادانی این منطقه راهبردی از کشور به کار گرفته می‌شود.

مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و دبیر این همایش، ادامه داد: این همایش با محوریت ارائه راهکار‌های تامین مالی طرح‌ها در شرایط تحریم و همچنین بررسی چالش‌های اجرایی طرح‌های حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی قشم برگزار شده است.

این روزها امیدواری نسبت به نقش آفرینی قشم در حوزه مسائل اقتصادی افزایش یافته است و امیدواریم این همایش و بررسی‌های انجام شده بتواند با راهکاری برای خروج از بن بست و رسیدن به نقطه‌ای که بتوان از ظرفیت‌های بالقوه این منطقه برای آینده اقتصادی قشم، استان هرمزگان و کل کشور استفاده کرد برسیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم