کد خبر: 194348

روحانی: هیچ بندی و فردی به برجام اضافه نخواهد شد

رئیس جمهور در جلسه امروز دولت گفت: هیچ بندی از برجام عوض و هیچ فردی هم به آن اضافه نخواهد شد.
اتاق خبر 24

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز دولت درخصوص موضوع برجام و اظهرات آمریکایی ها در این باره اظهار داشت: به جامعه جهانی و کشورهایی که در برجام حضور داشتند و الان 4+1 هستیم و یا در آینده ممکن است  5+1 شود، می‌گویم که هیچ بندی از برجام عوض نخواهد شد و هیچ فردی هم به برجام اضافه نخواهد شد. ممکن است 4+1 دوباره 5+1 شود ولی کسی دیگر اضافه نخواهد شد و 5+2 نمی‌شود پس حرف‌های ناروا بگویند.

این اظهارات روحانی خطاب به کشورهایی نظیر فرانسه است که رئیس جمهور آن گفته بود باید کشورهای دیگری مثل عربستان هم به گفتگوها اضافه شوند.

روحانی افزود: برجام محصول تلاش زیادی بود و این توافق به سادگی به‌دست نیامد؛ اگر می‌خواهند، «اهلا و سهلا» به توافق بیایند و اگر هم نمی‌خواهند که به‌دنبال زندگی‌شان بروند و ما راه خود را می‌رویم.

روحانی ادامه داد: احساس ما این است که سیاستمداران جهان، افکار عمومی دنیا و حتی سیاستمداران آمریکا معتقدند که برجام می‌تواند برای صلح، امنیت و تعامل جامعه جهانی و کشورها مفید باشد و ما هم بر این مبنا حرکت می‌کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: آمریکایی‌ها باید بدانند که آن‌ها تا امروز ناقض قطعنامه 2231 هستند پس بحث برجام را مطرح نکنند. من به آمریکایی‌ها قطعنامه 2231 را یادآور می شوم. بحث ایران نیست، این قطعنامه مورد اتفاق شورای امنیت سازمان ملل است و شما هر لحظه که صبر کنید، جرم بالاتری انجام داده‌اید چون قطعنامه 2231 را نقض کردید.

روحانی ادامه داد: به آن‌ها می‌گویم که به قانون و این قطعنامه بازگردید. اگر برگشتید، ما هم به‌طور کامل به تعهدات علم خود عمل خواهیم کرد. ما نقض برجام نکردیم که آن را اصلاح کنیم. ما از آن خارج نشیدم که به آن بازگردیم؛ 7 صندلی بوده و ما 6 عضو بر صندلی خود نشسته‌ایم و یکی از اعضا جنون ادواری گرفته و بیرون رفته؛ حالا که مقداری عقل پیدا کرده به صندلی خود بازگردد.

وی گفت: آمریکایی‌ها باید به قطعنامه 2231، به مقررات بین الملل و به مصوبه شورای امنیت سازمان ملل بازگردند. اگر هرگونه حسن نیت دیدیم، پاسخش حسن نیت خواهد بود. امیدواریم همه کشورها آن‌چه که به نفع جهان و منطقه است را انجام بدهند تا به هدفی که به‌نفع همه است، برسیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ایام میلاد حضرت زهرا(س) اظهار داشت: در ایام مبارکی هستیم و حُسن تصادف ایام دهه فجر با ایام میلاد با سعادت دخت پیامبر گرامی اسلام حضرت زهرای مرضیه(س) و هم‌چنین سالروز میلاد حضرت امام(ره) وجود دارد. این برای ما حائز اهمیت است که سیره و راه پیامبر(ص) و ائمه هدی(ع) و حضرت فاطمه اطهر(س) الگوی زندگی ما هستند و همان‌طور که قرآن مجید این را تأکید می‌کند که پیامبر(ص) الگوست و اهل بیت(ع) و معصومین الگوی زندگی ما هستند.

وی افزود: حضرت فاطمه زهرا(س) نیز ویژگی خاصی را دارا هستند که به‌عنوان یک بانوی بزرگ هستند که بیشتر می‌توانند الگویی برای خانم‌ها و دختران جامعه‌ی ما باشند و به حق این روز ولادت به‌عنوان روز زن و روز مادر نامگذاری شده است البته مادر جایگاه والایی دارد و خداوند بعد از اطاعت خود، احسان به والدین را تأکید می‌کند؛ خصوصا در زمان پیری که باید در خدمت پدر و مادر بود و باید احترام و احسان و زبان نرم بیشتری داشت و خداوند این وظیفه را در کنار اطاعت خود قرار داده و این نشان‌دهنده‌ی مقام والای والدین دارد.

رئیس‌جمهور گفت: جایگاه و نقش زن در جامعه مانند مردها حائز اهمیت است و جایگاه زنان از لحاظ مقام انسانی، رشد و کمال انسانی و قرب به خداوند تفاوتی با مردان ندارند و جایی که خداوند می‌خواهد از مقام انسان بگوید، از مرد و زن در کنار یکدیگر نام می‌برد زنان در زمان مبارزات، پیروزی انقلاب، دفاع مقدس و در صحنه‌های مختلف انقلاب نقش مهمی داشتند و نقش زن و مرد در انتخابات‌ها مساوی است و اتفاقا اگر زنان بیشتر در انتخابات شرکت کنند، آن‌ها تعیین‌کننده هستند و وقتی زنان جامعه از نظر سیاسی دارای این مقام هستند و بعد از انقلاب به‌دور از افراط و تفریط، در مسیر رشد حرکت کردند.

روحانی همچنین درخصوص رد کلیات بودجه1400 از سوی مجلس اظهار داشت:ما باهمه توان برای مضاعف نشدن مشکلات اقتصادی تلاش می‌کنیم، دوماه وقت دولت برای بودجه صرف شد اما حاصل جمع آن صفر شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم