کد خبر: 194330

آغاز تزریق "واکسن ایرانی کرونا" از فروردین

 رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه طی روزهای آینده خط تولید "کوو ایران برکت" برای ساخت دو تا سه میلیون دوز واکسن در ماه افتتاح می‌شود، گفت: بسیار امیدواریم تا اواخر فروردین بتوانیم واکسیناسیون با استفاده از واکسن ایرانی در کشور را آغاز کنیم.
اتاق خبر 24

همزمان با میلاد با سعادت دخت نبی اکرم، حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن و مادر، آیین شکرانه ایجاد 120 هزار شغل برای بانوان سراسر کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام با عنوان "بانوی برکت" در محل نمایشگاه دائمی این ستاد در تهران برگزار شد.

محمد مخبر؛ رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در این مراسم گفت: بهره‌برداری از 40 هزار طرح اشتغال‌زایی بانوان، آزادی تعدادی از بانوان زندانی سرپرست خانوار دارای فرزند، افتتاح 760 طرح عمرانی و فرهنگی و تجهیز 60 خانه ورزش ویژه بانوان ازجمله اقدامات ستاد اجرایی در این ایام پربرکت است.

وی افزود: از محوری‌ترین کارهایی که در ستاد اجرایی فرمان امام انجام می‌شود اشتغال‌زایی است و در حال حاضر روزانه حدود 1150 شغل جدید در کشور ایجاد می‌کنیم.

مخبر خاطرنشان کرد: معتقدیم یکی از بهترین روشها برای رفع محرومیت از مناطق کم‌برخوردار، کمک به بانوان روستایی برای ایجاد طرح‌های اشتغال‌زایی خرد و خانگی است و بنیاد برکت در این زمینه اقدامات فراوانی تاکنون انجام داده است.

رئیس ستاد اجرایی خبر خوشی هم در زمینه درمان ناباروری داشت و گفت: با هماهنگی که با وزارت بهداشت صورت گرفت، قول دادیم ستاد اجرایی فرمان امام ظرف 6 _7 ماه آینده ، 51 مرکز درمان ناباروری در سطح کشور ایجاد کند.

وی در ادامه اشاره‌ای به "نخستین واکسن ایرانی کرونا" کرد و گفت: طبق گزارش ناظران وزارت بهداشت، فاز اول کارآزمایی بالینی "کوو ایران برکت" با موفقیت کامل پیش رفته و حال تمام افرادی که دوز اول و دوز دوم واکسن را دریافت کردند، کاملا خوب است و هیچگونه عوارض خاصی نداشته‌اند؛ آماده‌ایم تا به محض صدور مجوز وزارت بهداشت، فاز دوم تست انسانی واکسن ایرانی کرونا را آغاز کنیم.

مخبر ادامه داد: کشورهای مختلفی خواهان دریافت این واکسن هستند و درخواست‌هایی مطرح شده است.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام افزود: سه واکسن کرونای دیگر ستاد هم که از سه روش دیگر تولید شده‌اند، درانتظار صدور مجوز برای آغاز تست انسانی و فاز بالینی هستند.

وی با بیان اینکه ویروس جهش یافته انگلیسی نگرانی فراوان و مضاعفی در مردم ایجاد کرده بود، افزود: خوشبختانه واکسن کوو ایران برکت به طور کامل روی ویروس انگلیسی اثر داشت و نتایج آزمایشهای مربوطه نشان داد که پلاسمای خون سه داوطلب اول توانست براین ویروس غلبه کند.

مخبر با بیان اینکه فکر می‌کنم ظرف چند روز آینده وزارت بهداشت اجازه فاز دوم تست انسانی را بدهد، ادامه داد: اگر این مجوز صادر شود کار سرعت بیشتری می‌یابد و بسیار امیدواریم تا اواخر فروردین بتوانیم واکسیناسیون با استفاده از واکسن ایرانی در کشور را آغاز کنیم.

وی درباره صادرات واکسن کرونا گفت: اولویت اول ما قطعاً داخل کشور و مردم خودمان است، اگر بتوانیم واکسن را برای همه مردم تزریق کنیم و مازاد بر نیاز تولید شود به صادرات هم فکر خواهیم کرد.

مخبر در پاسخ به سؤالی درباره واردات واکسن تصریح کرد: به نظرم تا قبل از تولید واکسن داخلی، اگر بشود با وارد کردن واکسن مطمئن خارجی جلوی مرگ یک نفر را بگیریم، حتی یک لحظه هم نباید در واردکردن آن درنگ کنیم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه همزمان با انجام تست انسانی، زیرساخت لازم برای تولید انبوه واکسن ایرانی هم در شهرک دارویی ستاد در حال آماده‌سازی است، افزود: طی روزهای آینده خط تولید کوو ایران برکت برای ساخت دو تا سه میلیون دوز واکسن در ماه افتتاح می‌شود تا به محض تأیید نهایی واکسن، آن را به تولید انبوه برسانیم.

وی  با بیان اینکه تا اواسط اردیبهشت ظرفیت تولید واکسن را به  12 تا 14 میلیون دوز در ماه میرسانیم، ادامه داد: به هیچ وجه خط تولیدمان از کار تحقیقاتی عقب نیست و بصورت 24 ساعته کارها توسط جوانان نخبه کشور در حال انجام است.

گفتنی است در ابتدای این مراسم ، محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی، سمیه رفیعی نماینده مجلس، مدنی مدیرعامل بنیاد برکت، سلیمانی مدیرعامل بنیاد احسان و جمعی از مدیران حوزه بانوان در زیرمجموعه‌های ستاد از نمایشگاه تولیدات و دستاوردهای بانوان مناطق محروم سراسر کشور که با کمک و تسهیلات ستاد اجرایی فرمان امام ، طرح‌های اشتغالزایی خود را فعال کرده‌اند ، بازدید کردند.

در ادامه مراسم با دستور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام و بصورت ویدئوکنفرانسی چندین طرح و پروژه ازجمله "مرکز نوآوری اجتماعی بانوان احسان"  و "ارسال تجهیزات برای 60 خانه ورزش بانوان در مناطق محروم کشور" اجرا و به بهره‌برداری رسید.

منبع: خبرگزاری تسنیم