کد خبر: 194301

تردد شبانه در تمام شهرهای کشور ممنوع شد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان این‌که فاز نخست واکسن داخلی برکت تا ۱۰روز دیگر به اتمام خواهد رسید، از اعمال محدودیت تردد شبانه در همه شهرهای کشور خبر داد.
اتاق خبر 24

دکتر علیرضا رئیسی با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در کشور، اظهار کرد: خوشبختانه با توجه به رعایت پروتکل‌ها حدود 80 درصد مرگ‌ومیرها و بیش از 75 درصد بستری‌ها کاهش پیدا کرده است. اکنون هیچ شهر قرمزی نداریم و تنها سه شهر در گیلان و 15 شهر در مازندران در وضعیت نارنجی قرار دارند.

وی تعداد مناطق آبی در کشور را 306 شهر اعلام و تصریح کرد: وضعیت آبی شهرها نباید منجر به عادی‌انگاری شود و همچنان پروتکل‌ها باید اجرا شوند؛ با توجه به اینکه نیاز داریم از خیز بعدی بیماری جلوگیری کنیم، محدودیت‌های تردد در نظر گرفته‌شده برای شهرهای نارنجی در شهرهای زرد هم اعمال می‌شود.

رئیسی با بیان اینکه براساس رده‌بندی‌ای که از قبل انجام داده بودیم محدودیت‌های اعمالی در شهرهای زرد و نارنجی پابرجا ماند، درباره تغییر ساعت ممنوعیت تردد شبانه در همه شهرها خاطرنشان کرد: تردد از ساعت 21 تا 3 بامداد در همه شهرهای کشور ممنوع است. در شهرهای آبی حداکثر تعداد حاضران در جلسه 50 نفر و در شهرهای زرد 30 نفر است.

سازمان غذا و دارو وظیفه تأیید واکسن را دارد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه درباره برگزاری جشنواره فجر گفت: بنابر تمهیدات صورت‌گرفته قرار است حداکثر از 30درصد ظرفیت سالن استفاده شود که کارشناسان ما آخر هفته گزارشی از شیوه برگزاری تهیه خواهند کرد و اگر مشاهده شود پروتکل‌ها رعایت نشده‌اند از برگزاری جشنواره در هر مرحله‌ای که باشد، جلوگیری می‌کنیم.

وی همچنین در ادامه با تأکید بر اینکه سازمان غذا و دارو وظیفه تأیید واکسن چه داخلی و چه خارجی را دارد، اضافه کرد: هر واکسنی که این سازمان تأیید کند برای ما مرجع است و ما از آن در سطح شبکه بهداشت و درمان کشور استفاده خواهیم کرد.

رئیسی راجع به مسیرهای تهیه واکسن هم اظهار کرد: خوشبختانه فاز نخست واکسن داخلی برکت تا 10روز دیگر به اتمام خواهد رسید و بعد از آن تیمی مستقل در غذا و دارو مستندات را بررسی خواهد کرد و چنانچه تأییدیه دریافت کند از نیمه دوم اسفندماه و در فاز دوم به 500 نفر تزریق خواهد شد. از آنجایی که فاز دو و سه واکسن ادغام شده است حدود 45 روز بعد هم همان تیم مجدداً نتیجه را بررسی خواهند کرد و درصورت تأیید براساس پیش‌بینی‌ها اواخر اردیبهشت به فاز تولید دست خواهیم یافت.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه واکسن رازی هم تأییدیه اجرای فاز انسانی را اخذ کرده است به سومین واکسن داخلی اشاره و عنوان کرد: واکسن سوم، پاستور است که با انتقال تکنولوژی از کوبا صورت گرفته و فازهای اولیه آن در کوبا طی شده است و ان‌شاءالله فازهای بعدی آن در کشور آغاز خواهد شد.

وی از مذاکره با کشورهای هند، روسیه و چین برای تأمین واکسن مورد نیاز کشور خبر داد و در پایان با اعلام اینکه واکسن کرونا تنها از طریق شبکه بهداشت و درمان توزیع خواهد شد و هیچ راه دومی وجود ندارد، تأکید کرد: اینکه تصور شود واکسن در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد صحیح نیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم