کد خبر: 194065

تاراج منابع طبیعی در شمال ایران

ماجرای قلع و قمع درختان مرکبات توسط متولیان منابع طبیعی سوادکوه شمالی اقدامی بوده که صدای بی قانونی را در این منطقه جنگلی مازندران نواخته است.
اتاق خبر 24

تولید مرکبات یکی از مشاغلی بوده که بسیاری از خانواده‌های مازندرانی بدین طریق امرارمعاش می‌کنند. اما اگر روزی همین منبع درآمد به دلایلی دچار آسیب شود، اقتصاد خانواده را به هم می‌ریزد. دلایلی که گاهی متولیان حفظ درختان، عاملش می‌شوند. مانند ماجرای قلع و قمع درختان مرکبات مثمر در یکی از باغ‌های روستای بورخیل شیرگاه در سوادکوه‌شمالی که چند روز پیش نیز کلیپی بدین منظور در فضای مجازی منتشر شد و سروصدای زیادی در رسانه‌ها به راه انداخت.

ماجرایی که حتی پا را از مرزها فراتر نهاد. صدای خانواده‌ای که سرمایه سالانه خود را از دست داده بودند، قلب‌های بی‌شماری را متاثر کرد. آن‌طور که گفته شده، اداره منابع طبیعی سوادکوه شمالی بدون اطلاع به صاحب باغ و به بهانه مقابله با تعرض به منابع ملی، حدود 100 درخت تنومند حدود 70 ساله مرکبات که پر از محصول بودند را قطع کرد. حتی فرصت چیدن محصولات رسیده درختان را نیز از صاحب باغ گرفتند. اما آنطور که از قول رئیس منابع طبیعی سوادکوه‌شمالی در رسانه‌های مختلف آمده، این مسئول دلیل کار را برخورد با تعرض به منابع ملی نامید اما خانواده خسارت دیده، این حرف را قابل پذیرش نمی‌دانند و هرگونه تعرض به منابع ملی را رد می‌کنند و تنها بهانه‌ای از سوی این اداره برای توجیه این اقدام دانسته‌اند.

در باغ مرکبات خانواده متانی سالانه حدود سه تن مرکبات تولید می‌شد و به دلیل خاک زراعی زمین، در سال‌های گذشته حتی گندم، جو و سبزی هم کشت می‌شد. اما قدمت 70 ساله یک باغ ، با نگاه تندی در زمان کوتاهی به حکم حامیان درختان، کمر شکست و در بستر زمین به خاک افتاد. افتادنی که باورها را تغییر داد.

شبنم متانی دختر این خانواده در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم، درباره موضوع قلع و قمع درختان مرکبات باغ آنان توسط منابع طبیعی سوادکوه شمالی، گفت: زمین‌های آبا‌ و اجدادی  پدربزرگم که مادرم در آن بهره‌برداری می‌کرد و حدود 70 سال قدمت کشاورزی دارد. درختان مثمر و بامحصول هستند. درختان 70 ساله تنومند و خاک زراعی است.اما حدود 100 درخت را قطع کرده‌اند، بدون اینکه اطلاعی به ما داده باشند و اصلا درجریان نبودیم. 

متانی با بیان اینکه منابع طبیعی باید حامی حفظ درختان باشد ولی تیشه به ریشه درختانی زده که محصول داشته‌اند، گفت: درحالی که منابع طبیعی حامی درختان باید باشد، ولی آمده‌اند تمام درختان که محصول هم داشته‌اند، قطع کردند آن هم در ایام فاطمیه و سالگرد سردار سلیمانی. دل مادرم را شکستند. مادر یک جانباز که زحمات زیادی کشید.

دختر خانواده متانی با یادآوری زحمات پدرش در این زمین، خاطرنشان کرد: پدرم تمام سلامتی‌اش را در این باغ از دست داد. نهال‌ها را خودش رسیدگی می‌کرد. تا اینکه در حین کار در همین زمین درگیر حمله قلبی شد که منجر به عمل شد و 25 سال پیش ایشان را از دست دادیم.بعد آن مادرم سرپرست خانواده شد و تا امروز مثل مرد روی زمین کار کرد و زندگی‌مان را پیش برد. باغ مرکبات منبع درآمدی برایمان بود که به این روز افتاد.

وی با ابراز تاسف و گلایه نسبت به موضوع پیش آمده، ادامه داد: زحمات 70ساله، یک روزه بر فنا رفت.تامین مالی خانواده‌ام از بین رفت.درختانی که با دستشان کاشته شده بود، از بین رفت.نمی‌دانیم چرا چنین اقدامی صورت گرفت.

متانی افزود: حدود اربعه این زمین هیچ گونه آثار جنگلی در آن وجود ندارد. چهارطرف باغ مرکبات است.باغ ما هم مرکبات و مثمر بود. واقعا نمی‌دانیم چرا درختان را قطع کردند. درخواست رسیدگی دادیم. 

دختر این خانواده با اشاره به صحبت‌های رئیس منابع طبیعی شهرستان، مبنی بر تعرض به اراضی ملی، یادآور شد: این صحبتی که گفته‌اند حرف خودشان است و پرونده تعرضی نداریم.استشهاد محلی هم گرفته‌ایم. به زمین زحمت کشیده اجدادمان بدون اطلاع ورود کردند و حدود 100 درخت را قطع کردند. چرا چنین کاری انجام دادند؟ 

متانی افزود: تمام جوانی پدر و مادرم در این باغ رفته است. اصلا اقدام منابع طبیعی قابل توجیه نیست.درحال حاضر نیز درحال تنظیم شکایت علیه منابع طبیعی هستیم. 

متانی با بیان اینکه هیچ‌گونه اطلاعی درمورد قطع کردن درختان نداشتیم، این کار را غیرانسانی خواند و گفت: در جریان نبودیم که درختان را می‌خواهند قطع کنند. در آن روز هم از طریق اهالی متوجه شدیم. مادرم با دیدن آن صحنه حالش بد شد و روی زمین افتاد و به گریه‌ و زاری نشست.هیچ حکمی ندیدیم. با 110 تماس گرفته شد و با آمدن ماموران، آنان محل رو ترک کرده بودند. اصلا کارشان پذیرفتنی نیست. مادرم سلامتی‌اش را پای همین درختان از دست داد.

داوود متانی دهیار روستای بورخیل شیرگاه نیز در گفت و گویی درمورد اقدام منابع طبیعی سوادکوه شمالی نسبت به قطع درختان مرکبات دارای محصول، گفت: منابع طبیعی می‌گوید از سال 94 پرونده وجود دارد درحالی که آن موضوع دیگری بود و مربوط به استعلام گرفتن برای دریافت مجوز برای احداث مرغداری بود که انجام نشد.درختان این زمین دست کاشته هستند و تمام خرج زندگی این خانواده با باغداری تامین می‌شد.

دهیار روستای بورخیل با بیان اینکه منابع طبیعی بدون اطلاع به خانواده خسارت دیده و همچنین دهیاری، اقدام به قلع و قمع درختان کرده است، تصریح کرد: منابع طبیعی بدون اطلاع دهیاری اقدام کرد حتی صاحب باغ نیز مطلع نبود.حکمی هم نشان ندادند. در بالادست مرتع دامداری وجود دارد که آنها با شنیدن صدای قطع درختان مرکبات ، به صاحب باغ اطلاع دادند. 

متانی ادامه داد:  تقریبا 90 درخت را قطع کردند که جلویشان را گرفتند و آنها رفتند. درحالی که می‌خواستند همه درختان را قطع کنند. آنهایی هم که قطع شد ، همه محصول داشتند. 70 سال درختان مرکبات در آن باغ محصول می‌دهد اما بدون اطلاع قطع کردند.

دهیار روستای بورخیل با گلایه نسبت به بی‌توجهی منابع طبیعی به محصول به بار نشسته درختان، بیان کرد:حداقل می‌توانستند اطلاع دهند تا محصولات را از درختان بچینند تا اینگونه دچار خسارت مالی نشوند.بدون حکم، بی اطلاع همه را قطع کردند.آن هم در منطقه‌ای که نزدیک یک قرن کشاورزی، باغداری و دامداری انجام می‌شود.

رضا ملابراری، رئیس اداره منابع طبیعی سوادکوه شمالی نیز در گفت‌وگویی موضوع این باغ مرکبات را تجاوز به عرصه ملی برشمرد و گفت: برای زمین مورد نظر، در سال 95 پرونده‌ای در مورد تجاوز به عرصه ملی تشکیل و حکمی در این خصوص صادر شد.

وی بیان کرد: در سال 96 نیز از سوی دادگستری، اجراییه این حکم صادر شده بود اما بنابر دلایلی حکم صادر شده در آن مدت اجرا نشد.

ملابراری اجرای حکم در چند روز گذشته را قانونی دانست و تصریح کرد: برحسب تاکیدات دستگاه‌های مرتبط، بخشی از حکم صادره اجرایی شد که مورد اعتراض مالک قرار گرفت.اما آنچه اجرا شد، برابر با حکم صادره و قانونی بوده است.

این‌بار صدای قانون با شکسته شدن کمر درختان پرمحصول مرکبات در شیرگاه، درهمه جا پیچید و آشفتگی مادری پیر در بین پیکرهای به زمین‌افتاده بی‌جان درختان، ثمره پژواک آن بود. مادری که مرگ درختانش او را بی‌قرار ساخت و مویه‌کنان اندوه این غم را فریاد زد. خاطرات سال‌های زندگی‌اش یکباره به ویرانه نشست. مدت‌هاست که در گوشه و کنار، صدای غمی این‌چنینی به گوشمان می‌رسد.

این در حالی است که متخلفان واقعی در چشم‌انداز ویلاهایی که روی اراضی ملی ساخته شده‌اند، نظاره‌گر تقلای قشر ضعیف برای حفظ کشاورزی، باغداری و دامداری خود هستند. درختانی که چند دهه سفره خانواده‌ای را پر برکت می‌ساختند، یکباره قطع شدند. حتی درختان نیز غافلگیر از مرگ خود شده بودند چه رسد به اینکه صاحبش مجال چیدن میوه‌ها را داشته باشد. از دیدگاه جامعه این اقدام منابع طبیعی، توجیه پذیر نیست حتی اگر به حکم قانون بوده باشد. خسارت مالی وارده به این خانواده را حتی اگر جبران کنند، صدمه روحی ایجاد شده، جیران ناپذیر خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم