کد خبر: 194057
وزیر بهداشت در بندرعباس:

بهار۱۴۰۰ بهارِ تولید واکسن مشترک ایران و کوبا خواهد بود

وزیر بهداشت با ابراز "تا بهار سال۱۴۰۰ تولید انبوه واکسن کرونا آغاز می‌شود" گفت: اگرچه روزهای اخیر میزان فوت ناشی از کرونا نیز ۲رقمی است اما شناکردن در اقیانوس این بلا با دستان بسته برای کشورمان افتخار بود.
اتاق خبر 24

سعید نمکی ظهر امروز در نشست ستاد استانی کرونا در استانداری هرمزگان اظهار کرد: یکی از هدیه‌های ارزشمند برای مردم و جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی، این بود که در این رقابت نابرابر در اوج تحریم‌ها توانست در عرصه بین‌المللی بدرخشد.

وی افزود: در روزهایی که مردم قدرتمندترین کشورهای اقتصادی جهان در باتلاق کرونا قتل‌عام می‌شدند متأسفانه مرگ‌های بالاتر از 4 هزار نفر را در آمریکا می‌دیدیم و بالاتر از هزار و 100 نفر را هم در کشور قدرتمندی مانند آلمان دیدیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: اما در ایران مرگ‌ها به حدود 80 نفر رسید و گرچه داغ‌ از دست دادن این عزیزان برای ما هم سنگین بود اما باز هم این افتخاری بود برای جمهوری اسلامی ایران که با دست‌های بسته در این اقیانوس بلا شنا کرد.

نمکی با اشاره به مسافرت‌های سازمان‌نیافته به استان هرمزگان گفت: همواره بنده و همکارانم نگران بازگشت موج سنگین بیماری کرونا با توجه به این سفرها هستیم.

وی با اشاره به تولید 100درصدی برخی صنایع از جمله آلومینیوم در هرمزگان، بیان کرد: این اتفاق موجب دلگرمی جامعه حوزه تولید به نظام سلامت است که با مراقبت و قرار گرفتن در خط مقدم مبارزه با کرونا و مراقبت از جسم مردم به تولید می‌پردازند و تولیدکنندگان نیز برای حمایت از این کادر زحمتکش با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تولید را رونق می‌دهند.

وزیر بهداشت عنوان کرد: با ساده و عادی انگاری ویروس کرونا شاهد وقوع موج سنگین‌تری از این ویروس خواهیم بود.

نمکی اضافه کرد: هجوم مسافران به جزایر هرمزگان قطعاً پیک سنگینی را به‌راه خواهد انداخت، در همین راستا محدودیت‌های جدی اتخاذ خواهد شد.

وزیر بهداشت در زمینه همکاری با کوبا در زمینه تولید واکسن کرونا گفت: فاز سوم انسانی واکسن کرونا در "رازی" انجام خواهد شد و تا بهار به توانمندی تولید انبوه واکسن کرونا خواهیم رسید؛ تا بتوانیم تزریق عمومی را آغاز کنیم. ما در گذشته نیز همکاری با کوبا داشته‌ایم و با کمک واکسن هپاتیت ساخت کوبا توانستیم به مهار این بیماری کمک کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به رشد شاخص‌های درمانی در هرمزگان گفت: با بهره‌برداری و تجهیز بیمارستان‌های در حال احداث می‌توان متوسط دسترسی مردم به خدمات درمانی را افزایش داد.

نمکی با توجه به افتتاح بیمارستان 139تخت‌خوابی شریعتی در بندرعباس گفت: توسعه مراکز درمانی در زمان شیوع ویروس کرونا یکی از‌ گام‌های خوبی بوده که توسط دولت برداشته شده است.

وی خاطرنشان کرد: واکسیناسیون گروه‌های خاص را قبل از 22 بهمن‌ با واکسن‌های واردشده آغاز خواهیم کرد؛ همچنین از طریق فضای مجازی تأمین واکسن کوواکس سهمیه‌ دریافت خواهیم کرد که اخبار تکمیلی در این زمینه به‌زودی به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری تسنیم