کد خبر: 194004

سرلشکر سلامی: دفاع مقدس ملت ایران را عزیز کرد

 فرمانده‌کل سپاه گفت: دفاع مقدس برای همیشه به ما عزت داد، تصور جهان را از ملت ایران واقعی کرد و عناصری برای ملت ما ساخت تا این هویت با آن عناصر شناخته شود.
اتاق خبر 24

سردار سرلشکر پاسدار «حسین سلامی» فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) در دومین روز از همایش سراسری مدیران بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، اظهار داشت: مهم‌ترین و حیاتی‌ترین سرمایه‌های یک ملت، سرمایه‌های معنوی او است. سرمایه‌های مادی، محدود و دارای مرز‌های مشخص و اندازه‌های معینی هستند و معمولاً سرمایه‌های اصلی که می‌توانند نامحدود باشند و قلمروی افتخار، عزت و اقتدار یک ملت را به‌شکل نامحدودی گسترش بدهند، سرمایه‌های معنوی یک جامعه هستند.

وی ادامه داد: انسان‌ها در دامان یک مکتب بزرگ تربیت می‌یابند و بر اساس ارزش‌های مکتب‌شان عمل می‌کنند و متناسب با ارتفاع این ارزش‌ها بزرگ می‌شوند.

فرمانده‌کل سپاه با بیان اینکه صورت معنوی شخصیت یک جامعه می‌تواند بسیار بزرگتر از اضلاع ظاهری آن باشد، عنوان کرد: اگر یک ملت تابع یک مکتب و ارزش‌های والا، تعالی‌بخش و قدرت‌آفرین باشد، قطعاً سرانجامِ خوبی خواهد داشت.

سرلشکر سلامی گفت: قهرمانان یک کشور نیز سرمایه‌های معنوی و سرچشمه حرکت هستند. قهرمانان جامعه سیال‌اند و متعلق به یک زمان خاص نیستند و از طرفی برخی از واقعه‌ها در گذشته نمی‌مانند و کهنگی‌ناپذیر محسوب می‌شوند که اتفاقاً فرهنگ‌ساز و گنجینه افتخار هستند.

وی افزود: نمونه این واقعیت‌ها وقایع صدر اسلام مانند عاشوراست. ویژگی‌هایی مانند فداکاری، وفاداری، شجاعت، بخشش، کرامت، روح آزادگی و شرف و مقاومت، ثبات قدم از درون وقایع مهم صدر اسلام مانند عاشورا می‌جوشد و انسان‌ها را می‌سازد. شخصیت‌ها و علما و شهیدان نیز این‌چنین هستند و در گذشته باقی نماندند، نمونه بارز آن‌ها شهید سلیمانی است که منبع واقعی اعتقاد‌اند و قدرت اصلی ما محسوب می‌شوند. دفاع مقدس هم این‌چنین بود که دارای هویت است که بخشی از هویت ملی ماست و از طرفی سازنده بخش مهمی از فرهنگ ما محسوب می‌شود.

فرمانده‌کل سپاه ادامه داد: دفاع مقدس سرمایه‌ای تمام‌نشدنی است و انتقال آن حماسه‌ها، معارف، ارزش‌ها و رفتار‌ها از نسل قدیم به نسل جدید مقوّم فرهنگ مقاومت در این جامعه است. همواره نبرد برای استقلال در تنهایی و در اوج نابرابری اتفاق می‌افتد. دفاع مقدس شخصیت ملی ما را با مفهوم عزت، شرف و گوهر افتخار و روح آزادگی معرفی کرد، بنابراین جامعه‌ای که در راه استقلال می‌جنگد در تنهایی کار‌ها را پیش می‌برد. دفاع مقدس از این جنس بود و آغاز تصویر جدیدی از شخصیت و هویت و هندسه معنوی برای یک ملت بود که می‌خواهد آزاد، آگاه، مستقل، عزیز و مقتدر زندگی کند؛ پس دفاع مقدس صاحب یک میدان تأثیر و جاذبه برای همیشه است. هر ملتی ممکن است یک بار برای همیشه زنده بماند و یک بار برای همیشه بمیرد و با خود او است که چگونه در حوادث با حوادث روبه‌رو شود؛ لذا دفاع مقدس از یک جهت منشأ حیات ما است و یک حیات طیبه برای جامعه است؛ چراکه دشمن در آن دوران اراده کرده بود که ملت را به قتل برساند.

وی تصریح کرد: اگر ملتی تسلیم شود به‌ندرت می‌تواند تجدید حیات کند و به مرگ روحانی دچار خواهد شد و دشمنان در دفاع مقدس به‌دنبال تسلیم شدن ایران اسلامی بودند. دفاع مقدس برای همیشه به ما عزت داد و تصور جهان را از ملت ایران واقعی کرد و عناصری برای ملت ما ساخت تا این هویت با آن عناصر شناخته شود. دفاع مقدس نقطه آغاز تعلیم ثبات قدم در میادین سخت و در قلب خطر بود و ما باید مقاومت را مشق می‌کردیم و در یک میدان سخت ظرفیت ایستادگی را ایجاد می‌کردیم. هیچ ملتی به خودی خودی مقاوم نمی‌شود لذا برای قوی بودن باید با دشمنان بزرگ کشتی گرفت و در قلب نبرد ایستاد. بدون ایستادگی و ثبات قدم هیچ ملتی مقاوم نخواهد شد و جنگ پرورشگاه ایمان و باور ملت ایران بود.

سلامی گفت: کینه دشمنان از انقلاب، ملت ایران را وارد کارزار دفاع مقدس کرد که آن دوران ملت را عزیز کرد و نشان داد که جهاد و اسلام منشأ حیات ماست و وقتی ملت ما لباس جهاد را به تن کرد، خداوند متعال نیز لباس عزت را تن ملت ایران کرد. نگاه توحیدی به قدرت در دفاع مقدس جلوه یافت و امام راحل به‌عنوان پیشوا، ملت ایران را از نیل عبور داد. کارکرد ولی فقیه همین است که با حکمت و تدبیر الهی بار‌ها و بار‌ها ملت را از نیل سختی‌ها درحالی که دشمن از پشت‌سر حمله می‌کرد، نجات داد، این تأثیر دفاع مقدس است که نباید متوقف شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم