کد خبر: 193980

نماد حمایت از مقاومت و مظلومیت فلسطین

رژیم صهیونیستی اواخر سال 2008 برای شکست حماس به غزه حمله کرد؛ ولی بعد از 22 روز جنگ و خونریزی ناچار به آتش بس شد. پایان این جنگ که با حماسه مقاومت فلسطینیان همراه بود روز غزه نام گرفت.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

روز 29 دی یادآور پیروزی مردم غزه بعد از 22 روز مقاومت در مقابل تجاوزات و جنایات رژیم صهیونیستی است و به همین دلیل "روز غزه" نامیده شده است. تجاوز وحشیانه اسرائیل به مردم بی دفاع غزه، از هفتم دی ماه سال 1378 آغاز شد و رژیم اشغالگر که آمده بود تا ظرف یک هفته جریان مقاومت را نابود کند، پس از 22 روز شکست خورده و ناکام، از نوار غزه مجبور به عقب نشینی شد. مردم غزه در این مصاف نابرابر، بیش از 1450 شهید تقدیم آرمان آزادی فلسطین کرده و بیش از 5 هزار نفر زخمی دادند، اما تسلیم نشدند و اسرائیل را از کرده خود پشیمان ساختند.

براساس آمارهای ارائه شده، در جنگ 22 روزه، 1455 نفر شهید شدند كه 404 نفر از آن‌ها را كودكان و 115 نفر را نیز زنان تشكیل می‌دهند و تعداد مجروحان جنگ 22 روزه رژیم صهیونیستی نیز 5303 نفر برآورد شد كه از این تعداد 1815 نفر كودك بودند.

بر اساس گزارش سازمان‌های فلسطینی، در جنگ 22 روزه 40 بیمارستان و مركز درمانی مستقیما هدف حملات و بمباران قرار گرفتند كه در نتیجه آن 10 میلیون دلار به بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های وزارت بهداشت خسارت وارد شد. در نتیجه این جنگ 15 دستگاه آمبولانس مستقیما نیز هدف حملات وحشیانه قرار گرفت.

اقدامات وحشیانه اسرائیل

جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در سال 1378 هجری شمسی علیه مردم مظلوم نوار غزه در حالی صورت گرفت كه رسانه‌های غربی ، عمق جنایات و كشتار رژیم صهیونیستی را سانسور و تلاش می‌كردند كه جنبش حماس را مقصر این حملات جلوه دهند و از طریق بایكوت رسانه‌ای، تصوری نادرست از واقعیت این جنگ وحشیانه به شهروندان خود می‌دانند.

هدف از این کار نیز پاسداشت مقاومت دلیرانه و در عین حال مظلومانه مردم فلسطین است. بر این اساس روزه غزه همچون روز قدس فرصتی ایجاد کرد تا فریاد مظلومیت مردم فلسطین به گوش جهانیان برسد و بدین ترتیب فضای بین‌‏المللی را به سود آنها تغییر دهد. نگاهی گذارا به روندهای موجود در سطح جهان، نشانگر این موضوع است که تاحدی زیادی این اتفاق افتاده و مقاومت مردم فلسطین جهانیان را نسبت به جنایت رژیم صهیونیستی آگاه‌‏تر کرده است.

نوار غزه؛ نماد کامل نقض حقوق بشر

اقدامات وحشیانه اسرائیل علیه ملت غزه که از مصادیق بارز نقض حقوق بشر است، به دنبال خشم جامعه جهانی، در دستور کار شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل قرار گرفت، اما با مداخله و مخالفت ایالات متحده آمریکا به نتیجه نرسید. برای گرامیداشت روز غزه و با سلام به ساحت شهدای فلسطین، رویکرد حقوق بشری آمریکا نسبت به مردم فلسطین را مرور می کنیم.

حقوق‌بشر، اساسی‌ترین حقوقی است که هر فرد می بایست از آن بهره مند ‌شود و مطابق اعلامیه جهانی حقوق‌بشر و دیگر موازین بین المللی، سلب ناشدنی بوده و به تمامی افراد در اقصی نقاط جهان تعلق می گیرد. در عصر فعلی و به دلیل رویکردهای یکجانبه گرایانه آمریکا، بحث حقوق بشر با چالشهای جدی مواجه بوده و این برخورد های دو گانه و متناقض در مسئله فلسطین بروز و ظهور بیشتر و آشکارتری داشته است.

نوار غزه با 40 کیلومتر طول و 10 کیلومتر عرض در کنار دریای مدیترانه واقع شده و با مصر و فلسطین اشغالی هم مرز است. در این منطقه یک میلیون و 700 هزار نفر زندگی می‌کنند و این‌ منطقه‌ مهم‌ هم‌ اکنون‌ تحت‌ کنترل‌ جنبش‌ حماس‌ قرار دارد. باریکه غزه تا سال 1967 تحت سرپرستی مصر بود و در همین سال یعنی در جریان جنگ دوم رژیم صهیونیستی با اعراب و فلسطینیان، رژیم صهیونیستی با اشغال غزه و ساخت پایگاه ها و تأسیسات نظامی و شهرک های صهیونیست نشین، سلطه نامشروع خود را بر این منطقه توسعه و تحکیم بخشید.

نوار غزه را باید نماد کامل نقض حقوق بشر دانست و هر انسان آزاده و وجدان بیدار با هر اندیشه و مذهبی، این جنایات را محکوم می کند. بیش از شصت سال است که رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا، بیش از 6 میلیون فلسطینی را آواره کرده و نزدیک به دو میلیون فلسطینی را در غزه و با نقض حقوق آنان، در محاصره نگه داشته است.

بزرگترین شریک جرم رژیم صهیونیستی

در طول تاریخ، دولت آمریکا در جنایات رژیم اشغالگر قدس علیه مردم فلسطین شریک بوده و حمایت واشنگتن از تل آویو موجب تشویق و ترغیب، رژیم صهیونیستی برای تداوم جنایت در سرزمین های اشغالی شده است. بعد از تجاوز اسرائیل به غزه، آمریکا به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد رسما اعلام کرد که اگر موضوع جنایات اسرائیل در فلسطین اشغالی، در دستور کار قرار گیرد، این شورا را ترک خواهد کرد. واشنگتن قرار گرفتن پرونده وضعیت حقوق بشر در فلسطین و دیگر اراضی اشغالی را تهدیدی علیه اعتبار شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دانست. نیکی هیلی، نماینده وقت آمریکا در سازمان ملل متحد نیز به شورای حقوق بشر فرصت داد که یا به انتقاد از اسرائیل پایان دهد و یا منتظر خروج آمریکا از این شورا باشند. اما واشنگتن بعد از مخالفت جامعه جهانی با نظر او، سرافکنده و منزوی از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد.

بعد از شکست اسرائیل در غزه، شورای امنیت سازمان ملل متحد، تصمیم به تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی به منظور تحقیق درباره کشتار تظاهرات‌کنندگان فلسطینی در مرزهای غزه گرفت. آمریکا که از شورای حقوق بشر ناامید شده بود، در مقابل تصمیم شورای امنیت نیز کارشکنی کرد و اجازه نداد این تلاش به نتیجه برسد.

آمریکا با رویکرد یکجانبه گرایانه و بکارگیری استانداردهای دوگانه در مواجهه با موازین بین المللی، سازمان ملل متحد را پس از تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت در مخالفت با شهرک سازی رژیم صهیونیستی، به قطع کمک های مالی به این سازمان تهدید کرد. این اقدام امریکا، سکوت شورای امنیت سازمان ملل در جنایات بعدی اسرائیل را در پی داشت. در واقع تهدید آمریکا منجر به گستاخ تر شدن تل آویو و نقض بیشتر حقوق فلسطینی‌ها در نوار غزه و کرانه باختری گردید.

برای تامین امنیت رژیم صهیونیستی و تداوم تجاوز علیه ملت فلسطین، از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون، اسرائیل بزرگترین دریافت‌کننده کمک‌های نظامی از آمریکا بوده و این کمک‌ها ، برابر با 53 درصد تمامی کمک‌های نظامی خارجی آمریکا به شمار می رود. مجموع تمامی کمک‌های واشنگتن به تل‌آویو از زمان ایجاد رژیم صهیونیستی تاکنون بالغ بر 124 میلیارد دلار بوده است.

در موضوع فلسطین ؛ آمریکا همواره از حق وتو برای خنثی کردن قطعنامه های مربوط به حقوق اساسی مردم فلسطین استفاده کرده و در جایگاه مدعی حقوق بشر؛ سالانه بیش از سه میلیارد دلار برای کشتار مردم فلسطین، در اختیار تل آویو قرار می‌دهد. حمایت واشنگتن از رژیم صهیونیستی برای تداوم جنایت در فلسطین اشغالی، از مصادیق نقض حقوق بشر توسط آمریکاست که به درستی از سوی رهبر معظم انقلاب، به حقوق بشر آمریکائی موسوم شده است.

نتیجه مقاومت فلسطینی‌‏ها

در این زمینه می‏‌توان به حساسیت روز افزون افکار عمومی و همچنین انسان‌‏های آزاده جهان نسبت به مردم مظلوم فلسطین اشاره کرد. از جمله اینکه طی چند سال گذشته تحت فشار افکار عمومی، روند به رسمیت شناختن کشور فلسطین توسط مجالس‏ کشورهای اروپایی سرعت گرفته است. در این میان حتی مجلس انگلستان، که روزی خود از جمله عوامل ایجاد به اصطلاح کشور اسرائیل در خاورمیانه بود، خود امروز کشور فلسطین را به رسمیت می‏‌شناسد. همچنین در سال 2012 مجمع عمومی سازمان ملل با رای قاطع 193 عضود خود به ارتقاء جایگاه فلسطین به عنوان یک ناظر غیرعضو رای داد.

در سایه تداوم حملات و خشونت‌های رژیم صهیونیستی و تداوم محاصره نوار غزه، مقاومت فلسطین همچنان بر تحکیم قدرت بازدارندگی خود در برابر رژیم صهیونیستی پایبند است، در کنار این مباحث می‌‏توان به موفقیت‌های فلسطینی‏‌ها در عرصه دیپلماتیک و به خصوص عضویت در انواع و اقسام سازمان‏‌های بین‏‌المللی و به دنبال آن وحشت صهیونیست‏ ها از مقبولیت و مشروعیت گسترده و روبه افزایش فلسطین در عرصه جهانی اشاره کرد. در این راستا چندی پیش مقامات فلسطینی خواهان عضویت در دیوان بین‌المللی کیفری شدند که این امر باعث نگرانی جدی مقامات رژیم صهیونیستی شد. در ادامه نیز دیوان اعلان کرد که قصد دارد درباره جنایات صورت گرفته در فلسطین تحقیق کند که این امر با وحشت آمریکا و رژیم صهیونستی مواجه شد.

در این راستا باید اشاره کرد که در نتیجه همین مقاومت، رژیم صهیونیستی هر روزه بیش از گذشته در عرصه بین‌المللی تحت فشار قرار می‌‏گیرد و خطر منزوی شدن بیش از بیش این رژیم به شدت جدی است. اختلافات روبه گسترش این رژیم با برخی از کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی، که روزی مهم‌‏ترین متحدان این رژیم بودند، نشانگر همین موضوع است. این موضوع همچنین باعث اختلافاتی در درون رژیم صهیونیستی شده است. بسیاری از کارشناسان، نخبگان و احزاب رژیم صهیونیستی بر این باورند که مقاومت فلسطینی‌‏ها در مقابل زیاد‏خواهی‌‏های حزب لیکود به رهبری نتانیاهو، عملاً روندهای جهانی را به سود آنها تغییر داده و خطر منزوی شدن و در نهایت مسائل و مشکلات گسترده داخلی، منطقه‌‏ای و جهانی را برای این رژیم جدی‏‌تر کرده است. این افراد براین باورند که تداوم سیاست‏‌های تندروانه نتانیاهو در نهایت رژیم صهیونیستی را با خطر جدی فروپاشی اجتماعی و سیاسی مواجه خواهد ساخت. به هر حال همه این موارد نشانگر این امر است که مقاومت فلسطین در برابر جنایت‌‏های دامنه‏‌دار صهیونیست‌‏ها دستاوردهای  بزرگی به همراه داشته و در ادامه نیز خواهد داشت.

باید بر این نکته اذعان داشت که آخر سال 2019 موفقیت‌های قابل توجهی در محافل بین‌المللی را برای فلسطینی‌ها رقم زده است و مجمع عمومی سازمان به نفع فلسطینی‌ها رای صادر کرد. این قطعنامه‌ها درباره ادامه کمک‌های جامعه بین‌المللی به آورگان فلسطینی، حقوق آوارگان فلسطینی در جنگ ۱۹۶۷، حمایت و تمدید مجوز آژانس امداد و کاریابی پناهجویان فلسطینی (آنروا)، حفاظت از دارایی‌های فلسطینیان، ادامه کار کمیته ویژه تحقیق در مورد اقدامات رژیم صهیونیستی علیه وضعیت حقوق بشر در مناطق اشغالی، توقف شهرک‌سازی در اراضی اشغالی و همچنین قطعنامه‌هایی در خصوص اقدامات رژیم صهیونیستی علیه حقوق فلسطینیان و درباره بلندی‌های جولان سوریه تصویب شد و این امر به معنای آن است که فلسطینی‌ها وارد دوره جدیدی درخصوص استفاده از سلاح نرم که همان سلاح قانون بین‌المللی است شده‌اند.

 باید بر این نکته  تاکید  داشت که بر اساس گزارش‌های بین‌المللی نوار غزه تبدیل به مکانی غیر مناسب برای زندگی ساکنان شده است و پس از آغاز سال 2020 تلاش‌ها برای رفع محاصره نوار غزه در سریع‌ترین زمان ممکن باید آغاز شود و تحقق این امر تلاش بیش از پیش طرف‌های فلسطینی برای از میان برداشتن اختلافات و ایجاد یکپارچگی را می‌طلبد و گرنه غزه در میان محاصره و خشونت دشمن و چنددستگی‌ها غرق خواهد شد.

مقاومت، تنها راه پیروزی

رژیم صهیونیستی هیچگاه و در هیچ مقطعی از تاریخ در مقابله با خشم فلسطینیان تا بدین اندازه احساس عجز و ناتوانی نکرده است. اولین نشانه آن، آمادگی نخست وزیر این رژیم برای مذاکره بدون پیش شرط با فلسطین است! تصمیم گیران این رژیم به خوبی آگاهند پشتوانه این قیام، مشت آهنین مسلحانه در غزه است که چندین مرتبه آنان را در جنگ های 22 روزه، 8 روزه و 52 روزه به زانو در آورده است و می دانند فشار بیش از حدّ به مبارزان، چشیدن دوباره طعم تلخ شکست را در پی دارد. در بیت المقدّس، شهری که همواره آن را پایتخت و مرکز حکومت خود می دانند، شرایط به گونه ای است که زندگی روزمره ساکنان سرزمین های اشغالگر مختل شده و حتی افراد عادی قادر به خروج از منازل خود نیستند. انتفاضه این روزهای سرزمین های اشغالی آنچنان گسترده شده که ساکنان صهیونیست در خانه خود نیز احساس امنیت نکرده و حبس شده اند. خدمات عمومی و برخی از امورات اداری که توسط اعراب ساکن در فلسطین اشغالی انجام می شد اکنون به حالت تعطیل درآمده و حالت آماده باش در همه جا مشاهده می شود. خفّتی بالاتر از این برای بزدلان صهیونیست وجود ندارد که در مرکز بیت المقدس از عبور عادّی و معمولی جوانان در خیابان ها نگرانند و از تامین امنیت زندگی روزمره مهاجران صهیونیست برای از سرگیری فعالیت های خود، عاجز شده اند.

 

روز غزه، فرصت مناسبی است تا اصحاب قلم و رسانه و دست اندرکاران دیپلماسی رسمی و دیپلماسی عمومی در کشور، با همکاری کشورهای مترقی جهان و همچنین سازمان های مدافع حقوق بشر، بتوانند گام های مناسبی را برای افشای حقوق بشر آمریکائی بردارند. مصادیق آشکار نقض حقوق بشر توسط آمریکا غیر از جنایت های این کشور در زندان های گوانتانامو،ابوغریب،بگرام، سوزاندن فرقه داوودیه ، حمایت کاخ سفید از جنایات اسرائیل در فلسطین اشغالی نیز بوده و قابل پیگیری می باشد. با توجه به فرارسیدن 29 دی یا روز غزه، توجه نهادهای غیردولتی،انجمن های دانشجوئی و رسانه ها به این موضوع بسیار مهم است.