کد خبر: 193969

مخالفت کمیسیون صنایع مجلس ‌با افزایش قیمت‌ خودرو

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در کمیسیون صنایع مجلس با نرخ‌های ارائه‌شده از سوی شورای رقابت مخالف هستیم و به هیچ‌وجه موافق گرانی خودرو در شرایط کنونی نیستیم.
اتاق خبر 24

لطف‌الله سیاهکلی درباره سرنوشت طرح ساماندهی صنعت خودرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: تدوین طرح ساماندهی بازار خودروی کشور در حال چکش‌کاری در کمیسیون صنایع و معادن است و نتایج آن به زودی از کمیسیون به صحن علنی مجلس هم خواهد رفت.

وی با اشاره به قیمت‌های پیشنهادی شورای رقابت و افزایش قیمت مصوب برخی خودروهای خاص افزود:‌ در کمیسیون صنایع مجلس با نرخ‌های ارائه‌شده از سوی شورای رقابت مخالف هستیم و به هیچ‌وجه موافق گرانی خودرو در شرایط کنونی نیستیم. ضمن اینکه به عنوان یک نماینده مجلس به هیچ شکلی با تحمیل هزینه اضافی به مردم موافق نیستم.

سیاهکلی ادامه داد: در شرایطی که مردم با مشکلات اقتصادی عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنند، گران کردن خودرو اصلاً به صلاح مردم و کشور نیست؛ چرا که همین قیمت امروز خودرو هم خیلی بیشتر از قیمت واقعی است و اصلاً هیچ تناسبی با کیفیت و امکانات خودروهای تولیدی خودروسازان ندارد.

وی با تاکید بر ورود جدی‌تر دولت به عنوان متولی اصلی بازار و صنایع خودروسازی کشور گفت: در شرایطی که دولت همه‌کاره صنعت خودروست، ورود شورای رقابت به معنای کنار کشیدن ظاهری دولت است؛ آن هم در شرایطی که وقتی شورای رقابت بحث ارزان شدن خودرو را مطرح می‌کند، از فرآیند قیمت‌گذاری مصوب کنار گذاشته می‌شود و زمانی که به گران کردن خودرو ورود می‌کند، نظر آنها مبنای کار خودروسازان قرار می‌گیرد.

راه‌حل رفع مشکل زیان انباشته خودروسازا

نماینده قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکل زیان انباشته خودروسازان اضافه کرد: ریشه اساسی رفع این مشکل افزایش کیفیت خودرو و ارائه خودروهای به‌روز به بازار داخلی و جهانی است؛ چرا که انتظار مردم از خودروها بالا رفته و افراد متمول جامعه ترجیح می‌دهند چند برابر هزینه کرده و خودروی خارجی سوار شوند.

سیاهکلی با بیان اینکه نمی‌توان مردم را مجبور به استفاده از خودروهای داخلی کرد، ادامه داد: دولت و خودروسازان اگر می‌خواهند مشکل زیان صنعت خودرو را اساسی حل کنند، باید طراحی خودروهای جدید و باکیفیت را در دستور کار قرار دهند؛ چرا که نمی‌توانیم از مردم انتظار داشته باشند که پول خود را آنطور که ما دلمان می‌خواهد هزینه کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم