کد خبر: 193925

اتهام حمایت ایران از القاعده!

اتهام وزیر خارجه آمریکا به ایران در زمینه همکاری با گروه تروریستی القاعده به‌قدری نچسب بود که حتی رسانه‌های غربی و مقامات غیردولت ترامپ نیز به آن اقبالی نشان ندادند.
اتاق خبر 24

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، یک هفته قبل از پایان دوره خود و دولت دونالد ترامپ، ایران را «پایگاه جدید» گروه تروریستی القاعده توصیف کرد. او مدعی شد که  ابومحمد المصری، نفر دوم سازمان القاعده در روز 18 مرداد سال جاری در تهران کشته شده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توییتر، در واکنش به اظهارات پامپئو نوشت:  آقای «ما دروغ می‌گوییم، تقلب می‌کنیم، دزدی می‌کنیم» به‌طور رقت‌انگیزی دارد دوران کاری فاجعه‌بارش را با دروغ‌های جنگ‌افروزانه به پایان می‌رساند... هیچ‌کس [با این دروغ‌ها] فریب نمی‌خورد. همه تروریست‌هایی که 11 سپتامبر را رقم زدند، از مقاصد [سرزمین‌های] محبوب مایک پامپئو در خاورمیانه آمده بودند، هیچ‌یک از آنها از ایران نبودند.»

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز گفت: پمپئو پیشتر نیز یک بار در دوره ریاست سازمان سیا و در قبال دلارهای نفتی، به‌دنبال برقراری ارتباط ساختگی میان ایران و القاعده برآمده بود تا با شانتاژ و تبلیغات دروغین، بار مسئولیت و فشارها بر متحدین آمریکا را که متهم پرونده القاعده و حمایت از فاجعه 11 سپتامبر هستند، منحرف سازد ولی تا پایان دولت ترامپ موفق به  باورپذیری روایت خودساخته در افکار عمومی آمریکا و جهان نشد.

جدی گرفته‌نشدن ادعاهای آمریکا

اتهامات بی‌اساس وزیر خارجه آمریکا علیه ایران، مانند درخواست سفر او به اروپا، با اقبال چندانی مواجه نشد، چندین کشور اروپایی از جمله لوکزامبورگ 600هزارنفری هم حتی حاضر به پذیرش پامپئو نشدند.

«ضمیر کابلوف» مدیر اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه و نماینده ویژه «ولادیمیر پوتین» در امور افغانستان نیز در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا گفت: «به‌نظر می‌رسد که آقای پامپئو، در انتهای دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، می‌خواهد هر اقدام ممکن برای آسیب رساندن به جمهوری اسلامی ایران را انجام دهد ولی این ادعا کاملاً بی‌اساس و غیرمنطقی است.»

حتی رسانه‌های خارجی نیز استقبالی چندان از اظهارات پامپئو درباره ایران نداشتند. گاردین در تیتر خود ضمن اشاره به اتهام پامپئو نوشت که او برای سخنانش سند و مدرکی ارائه نکرده است. الجزیره هم تیتری مشابه را انتخاب کرد.

خبرگزاری رویترز نیز در تحلیلی درباره اظهارات پامپئو درباره ایران نوشت که تحلیلگران درباره سخنان پامپئو تردید دارند.

رویترز به‌نقل از یک منبع آشنا به سیستم اطلاعاتی آمریکا نوشت: این منبع می‌گوید که لفاظی پامپئو اغراق شده است و هدف واقعی آن احتمالاً تخریب تلاش‌های احتمالی بایدن برای احیای توافق هسته‌ای است.

این خبرگزاری انگلیسی به‌نقل از چارلز لیستر، تحلیلگر مؤسسه خاورمیانه نوشت: «ایران و القاعده دشمنان استراتژیک هم هستند. وانمود کردن این‌که ایران و القاعده رابطه راهبردی دارند، بیش از آنکه حقیقت باشد، وهم و خیال است.»

آمریکا؛ خانه پدری تروریسم جدید

مقامات آمریکایی که مدعی هستند ایران خانه القاعده است، نیک می‌دانند که منشأ ایجاد و حمایت از گروههای تروریستی آمریکا و متحدانش هستند. آمریکایی‌ها برای مقابله با شوروی در افغانستان گروه طالبان را به‌همراه تعدادی از کشورهای دیگر ایجاد و حمایت کردند. القاعده شاخه‌ای از همین گروه طالبان بود که از آن منفک شد، در همین حال، گروه تروریستی القاعده از جریان وهابیت تغذیه فکری می‌شود. اتهام آمریکا به ایران در این زمینه، با حمایت آن از عربستان، و همچنین ایجاد گروه طالبان، در تناقض است. در حمله 11 سپتامبر 2001 در آمریکا همه عوامل دخیل در حادثه سعودی بوده‌اند.

کشورهای غربی و متحدان منطقه‌ای آنها برای سرنگونی دولت بشار اسد در سوریه، گروه تروریستی داعش را ایجاد کرده آن را به سوریه فرستادند. ایجاد و حمایت از داعش، گزاره پنهانی نیست. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در گذشته بارها گفته است باراک اوباما و هیلاری کلینتون عامل ایجاد داعش هستند.

نام آمریکا تداعی‌کننده تروریسم و کودتا

آمریکا و کشورهای غربی، به‌خلاف تبلیغات خود، نگاه دوگانه به پدیده تروریسم دارند. آنها تروریسم را به بد و خوب تقسیم می‌کنند. آمریکا برای تأمین منافع خود در نقاط مختلف جهان دو مسیر مشخص را در پیش می‌گیرد؛ تروریسم و کودتا، بنابراین آمریکا در جایگاهی نیست که به دیگران درس دموکراسی بدهد یا به آنها برچسب حمایت از تروریسم بزند. هر جا که ماجرای تروریستی و تروریسم وجود دارد، آمریکا یک پای آن است.

البته اگر تعاریف غربی از تروریسم را معیار قرار دهیم، بسیاری از گروههای مسلح و نژادپرست در آمریکا را باید در لیست تروریستی قرار داد. سیاست آمریکا در ایجاد و حمایت از گروههای تروریستی در نقاط مختلف جهان نیز، این گزاره را بیان می‌کند که بسیاری از مقامات و نهادهای آمریکایی امروز باید در لیست تروریستی سازمان‌های بین‌المللی باشند.

منبع: خبرگزاری تسنیم